Bezmaksas mediācija ģimenes strīdos nav līdzējusi vientuļajiem tēviem satikt biežāk savus bērnus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Viņš vairs nemīlēja savu bijušo sievu, bet abu kopīgo bērnu gan. Tomēr vienoties ar savu bijušo partneri par regulāru saskarsmi ar meitu viņš nespēja. Lielākie strīdi bija par to, vai meita drīkst nakšņot kur citur, kā vien pie mātes. Pēc pārdomām, kā rīkoties, viņš spēra riskantu soli – 2017. gadā iesniedza prasību tiesā, pieprasot saskarsmes tiesības ar meitu. Viņš zināja, ka iepriekšējos gados tiesas nav bijušas labvēlīgas un piešķīra vidēji vien 13% no gada stundām. Citiem vārdiem, visbiežāk tikai katru otro nedēļas nogali. Un katrā ceturtajā lietā – bez tiesībām bērnam palikt pa nakti pie tēva. To, ko viņš nezināja, ka tiesas ir būtiski mainījušas praksi, kā tās izšķir strīdus par saskarsmes tiesībām.

Saskarsmes tiesības tiesās vīrieši prasa aizvien biežāk. Kaut tiesas lēmumu skaits par saskarsmes tiesībām pēdējo trīs gadu laikā ir palielinājies, tā nav būtiskākā izmaiņa tiesu praksē. Pirms trim gadiem populārākais tiesas lēmums bija daļēji apmierināt prasību par saskarsmes tiesībām. Šobrīd visbiežāk tiesa apstiprina pušu panākto izlīgumu, arī piesaistot mediatoru, kuru valsts nodrošina bez maksas kopš 2017. gada.

 

Ja šķirtie vecāki nav spējuši panākt izlīgumu, tad tiesas sprieduma rezultāts pēdējos trīs gados ir bijis atkarīgs no tā, kurš ir iesniedzis prasību par saskarsmes tiesību noteikšanu: ja tā ir bērna māte (pieprasot noteikt saskarsmes kārtību sev vai tēvam), tad tiesa visbiežāk pilnībā apmierina prasību; ja tas ir bērna tēvs, kas pieteicis prasību, tad tiesa visbiežāk to apmierina tikai daļēji.

Pēdējo trīs gadu tiesas spriedumi par saskarsmes tiesībām liecina, ka aizvien biežāk tēvi vairs nav tikai brīvdienu izklaidētāji, kā tas bija novērojams vairumā spriedumu laikā no 2012.-2016. gadam. Pēdējo trīs gadu laikā (2017-2019) būtiski pieaudzis dienu skaits, kurās tēvi redz savus bērnus. Ja iepriekš tās bija vidēji 84 dienas jeb 23% no visām dienām gadā, tad pēdējo trīs gadu tiesu spriedumos tās ir 108 dienas jeb 30%. Daudz biežāk tēvi satiek savus bērnu darba dienās: pēdējo trīs gadu tiesu spriedumos tēviem piešķirtas gandrīz divreiz vairāk darba dienu, kurās ir tiesības īstenot saskarsmes tiesības. Brīvdienu skaits nav būtiski mainījies.

 

Citiem vārdiem, tēvi joprojām visbiežāk satiek bērnus katru otro nedēļas nogali: no piektdienas līdz svētdienai. Bet papildus tam nākusi klāt vēl viena darba diena. Līdz ar to šobrīd viena no tipiskākajām tiesas apstiprinātajām saskarsmes kārtībām tēviem ar bērniem ir šāda: pāra nedēļās tēvs redz bērnu no piektdienas līdz svētdienai; nepāra nedēļās tēvs vienu darba dienas vakaru pavada ar bērnu. Tas joprojām ir tālu no abu vecāku vienlīdzīgas saskarsmes ar bērniem. Reti kuram tēvam ir tiesības satikt bērnus tikpat bieži, cik mātei, pie kuras bērni dzīvo. Visbiežāk – vismaz uz pusi retāk.

Tomēr ledus ir sakustējies. Daudz vairāk spriedumos paredzētas saskarsmes tiesības svētku dienās.

Tāpat biežāk minēts tēva atvaļinājums, kura laikā ir iespēja biežāk satikt bērnus. Proti, ja līdz 2017. gadam tiesas spriedumos vien katram ceturtajam bija paredzētas papildus saskarsmes laiks atvaļinājuma laikā, tad pēdējo trīs gadu laikā plašākas saskarsmes tiesības darba atvaļinājuma laikā ir jau 40% tēvu. Tāpat arī katrā trešajā spiedumā pēdējo trīs gadu laikā tēviem dotas tiesības satikties ar bērniem savā, bērnu vai radinieku dzimšanas dienās. Tas ir divreiz vairāk nekā iepriekš jeb spriedumos, kas taisīti laikā no 2012.-2016. gadam.

 

Pamatproblēma gan ir palikusi nemainīga. Joprojām liela daļa bērnu tikai ciemojas pie tēva.

Kad pienāk vakars, viņiem jādodas atpakaļ pie mātes. Proti, katram ceturtajam tēvam tiesa nav devusi tiesības izguldināt bērnu pie sevis pa nakti. Tas ir arī iemesls, kāpēc nebūtiski – tikai par diviem procentpunktiem – palielinājies reālais stundu skaits gadā, kuru tiesas piešķīrušas tēviem. Ja iepriekš tie bija 13%, tad tagad tie ir 15% no stundām gadā jeb joprojām sestā daļa no savas atvases bērnības.

Citiem vārdiem sakot, kopš 2017. gada ir būtiski mainījusies forma, kā šķirtie vecāki nonāk līdz tiesas noteiktajai saskarsmes tiesību kārtībai. Ja agrāk strīdu izšķīra tiesas priekšā, tad tagad visbiežāk tas notiek mediatora kabinetā. Kopš 2017. gadā publicētā pētījuma, kurā ar kolēģiem konstatējām, ka vairums tēvu satiek bērnus no izirušajām attiecībām tikai nedēļas nogalēs, tagad spriedumos par saskarsmes tiesībām novērojama lielāka variācija par saskarsmes tiesību režīmu. Daudz biežāk ņemts vērā, ka gadā ir gan svētku dienas, gan dzimšanas dienas, gan arī tēviem ir atvaļinājums, kuru tie labprāt pavadītu ar bērniem. Tāpat kā darba dienas un ikdienu. Diemžēl joprojām tiesu apstiprinātais saskarsmes tiesību apjoms ir vēl tālu no vienlīdzības starp bērna tēvu un māti. Vienlīdzīgas tiesības, kas pieņemtas bērna interesēs, nozīmētu tiesības bērnam nebūt ciemiņam pie tēva jeb nakšņot pie viņa, gūt palīdzību mājas darbu sagatavošanā un būt klāt ikdienā – tiklab priekos un bēdās. Mediatoru piesaistīšana strīdu risināšanā par saskarsmes tiesībām šo pastāvošo nevienlīdzību nav būtiski samazinājusi.

Publikācija sagatavota Rīgas Stradiņa universitātes pētījuma projekta "Valsts īstenošana un biosociālās saiknes (RELATE.LV)" (Finansētājs: Latvijas Zinātnes padome, grants nr. lzp-2018/2-0070) ietvaros. Kopumā analizēti Tiesu administrācijas izsniegtie 560 tiesu spriedumi (par periodu 2012-2016: 227 spriedumi; par periodu 2017-2019: 333), kuros pieprasītas saskarsmes tiesības tēvam vai mātei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti