Bernārs Sordē: «Brexit» izgaismo problēmas vairākos līmeņos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

 

Franču domātājs, filozofs un rakstnieks Bernārs Sordē, komentējot Lielbritānijas referendumu par izstāšanos no Eiropas Savienības, norāda, ka tas izgaismo problēmas vairākos līmeņos.

"Pirmkārt, ir jārunā par atšķirīgu Lielbritānijas un Eiropas skatījumu uz pasauli. Atceros, pirms kādiem 10, 15 gadiem rakstīju par to, ka Lielbritānijas loģika ir vērsta uz sadraudzību (Commonwealth), savukārt Eiropas – uz noslēgšanos sevī, nevis, piemēram, frankofoniju. Tātad britu loģika nozīmē atvērtību pasaulei, Eiropas – norobežošanos sevī," skaidro Sordē.

"Uzskatu, ka Eiropai būtu vajadzējis tuvināties britu domu gājienam – loģikai, kas vērsta uz pasauli," uzsver Sordē. "Tāpēc savā filozofijā runāju par nepieciešamību novērst nevienlīdzību visā pasaulē, kas disonē ar Eiropas iekšupvērsto skatījumu. Ir vērts pārdomāt šo pieeju, jo tā palīdzētu atrast veidu, kā atbrīvoties no kapitālisma."

Pēc Sordē domām, "otrkārt, "Brexit" vērtējams kā liela neveiksme jeb izgāšanās no abām pusēm – kā britu, tā Eiropas".

"Lielbritānijai ir tendence kritizēt Eiropu, taču pati Lielbritānija pārstāv ultraliberālu kapitālismu, kas visus dzen izmisumā. "Brexit" tādēļ ir neveikls protests, ko paudusi valsts, kas nav piedzīvojusi savu revolūciju – tā ļāvusies galēji labējiem antiimigrācijas spēkiem tā vietā, lai cīnītos par lielāku taisnīgumu," norāda Sordē.

"Tā ir izgāšanās arī no Eiropas puses, kur, par lielu nožēlu, pieaug labējo spēku īpatsvars, kas konkurētspējas un produktivitātes vārdā apšauba visu, kas panākts sociālajā jomā… lai beigu beigās nonāktu pie tādas Eiropas, kas līdz ar pieaugošo sociālo nabadzību ļautu ražot aizvien lētāk ar aizvien mazākām algām," turpina domātājs.

"Un, treškārt, "Brexit" ir drāma, kas uzskatāma par turpinājumu tā sauktajam taupības politikas izraisītajam satricinājumam Eiropā," uzskata Sordē. "Tā ir divu pasauļu sadursme – vienā pusē ir tie, kuri vēlas valdīt pār pasauli, un Eiropa viņiem tikai traucē, un otrā pusē ir parastie cilvēki, kuri spiesti dzīvot tā sauktajā taupības politikas režīmā."

"Šo divu pasauļu sadursme ved uz iznīcību; ir jādomā par citu sabiedrības attīstības modeli, citādi piedzīvosim ne vienu vien "Brexit"," uzsver Sordē.

Jau ziņots, ka Lielbritānijas pilsoņu vairākums ceturtdien, 23.jūnijā, notikušajā vēsturiskajā referendumā izšķīrās par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. "Brexit" atbalstīja 51,9%, pret bija 48,1% balstiesīgo iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti