Baltkrievijas eksperte: Vairākums baltkrievu ir pret Lukašenko, bet baidās no viņa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Baltkrievijas autoritārā vadītāja Aleksandra Lukašenko nupat notikusī vizīte Ķīnā ļauj viņam izskatīties cienīgāk, taču tā arī liecina par milzīgajām Baltkrievijas ekonomiskajām problēmām. To intervijā Latvijas Radio sacīja domnīcas GLOBSEC pētniece Alena Kudzko, kura piedalījās Baltijas Aizsardzības koledžas rīkotajā konferencē par Krieviju Igaunijas pilsētā Tartu.

Baltkrievijas eksperte: Vairākums baltkrievu ir pret Lukašenko, bet baidās no viņa
00:00 / 05:04
Lejuplādēt

Kudzko ir pārliecināta, ka Lukašenko režīmam nav izdevies pilnībā apspiest baltkrievu vēlmi protestēt pret viņa režīmu.

Domnīcas GLOBSEC pētniece Alena Kudzko
Domnīcas GLOBSEC pētniece Alena Kudzko

Baltkrievijas ekonomikai klājas grūti

Starptautiski izolētais Baltkrievijas vadītājs Aleksandrs Lukašenko šonedēļ viesojās Pekinā, kur viņu silti uzņēma Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins. Saistībā ar šo vizīti izskanēja jautājums, kāds ir Lukašenko brauciena mērķis – ekonomiska nepieciešamība, izmisums vai Kremļa sūtņa pienākumu pildīšana?

Baltkrievijas eksperte Alena Kudzko sacīja, ka Lukašenko ar šo vizīti vēlējās apliecināt savu nozīmību: "Viņš izmisīgi cenšas būt svarīgs. Pašlaik viņam burtiski nav, ar ko runāt, izņemot Putinu. Viņš nesen apmeklēja Zimbabvi, un tas tika pasniegts kā milzīgs ārpolitisks panākums. Protams, personīga tikšanās ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu ir būtisks sasniegums, jo ne kurš katrs var tikt oficiālā pieņemšanā pie Sji Dzjiņpina. Tas ļauj Lukašenko radīt iespaidu, ka viņš ir politiski nozīmīgs, ka viņam joprojām ir vara."

Taču Lukašenko brauciens uz Ķīnu liecinot arī par to, ka Baltkrievijas ekonomikai klājas grūti.

"Neraugoties uz lielīšanos, ka Rietumu sankcijas nestrādā, ka mums klājas labi, ka mums ir Krievijas tirgus, Baltkrievijas ekonomikas stāvoklis nav labs.

Iekšzemes kopprodukts pilnīgi noteikti samazinās, bet Krievijas tirgus nav tik spēcīgs, kā izskatās. Tāpēc ekonomisko problēmu risināšanai Lukašenko ir nepieciešams atrast investīciju avotus. Viņa sapnis par tuvināšanos ar Āziju ir sens stāsts, Lukašenko to mēģināja jau iepriekš, bet viņam tas līdz galam neizdevās, tāpēc šī bija viņa iespēja pavirzīties uz priekšu," domā Kudzko.

Baltkrievu karavīri nebūtu motivēti karot Ukrainā

Kopš Krievijas pilna apmēra iebrukuma Ukrainā pirms gada regulāri izskan jautājums, vai Baltkrievija ar savu armiju varētu iesaistīties karā.

Uz Latvijas Radio jautājumu, vai Baltkrievijas armija vēlas karot, Kudzo atbildēja, ka to ir grūti pateikt. "No vienas puses, Baltkrievijā atbalsts tiešai militārai iesaistei Ukrainā ir ļoti zems.

Baltkrievu militārpersonas nav muļķi, viņi ļoti labi zina, ka armija nav īpaši kaujas spējīga. Tai nav nekādu izredžu pret Ukrainas armiju. Baltkrievu karavīri nav nedz motivēti, nedz gatavi mirt par pilnīgi neko.

Taču nedomāju, ka iesaistīšanās karā izraisītu plašu sacelšanos armijā. Tas būtu atkarīgs no tā, ko tieši Baltkrievijas armija darītu Ukrainā," spriež Kudzko.

Vairākums baltkrievu ir pret Lukašenko

Daudzi baltkrievu politiskie aktīvisti atrodas ieslodzījumā, bet daļa ir bijuši spiesti bēgt uz ārzemēm. Tāpēc rodas jautājums, vai Baltkrievijā vēl ir palikuši cilvēki, kuri būtu gatavi stāties pretī Lukašenko autoritārajam režīmam.

Kudzko uzskata, ka viņas dzimtenē vēl ir ļoti daudz cilvēku, kuri neatbalsta Lukašenko:

"Es joprojām teiktu, ka vairākums baltkrievu ir pret viņu. Taču cilvēki redz, kādas represijas valstī ir izvērsis Lukašenko, tāpēc viņi pieņem ļoti racionālus lēmumus. Ja tu skaļi izteiksies pret režīmu, tad, visticamāk, nonāksi cietumā vai arī būsi spiests aizbraukt. Tāpēc to nevar uzskatīt par saprātīgu un racionālu rīcību.

Cilvēki joprojām ir pret režīmu, bet viņi pašlaik neredz iespēju masveidīgai kolektīvai rīcībai tā vienkāršā iemesla dēļ, ka Lukašenko ir pārāk varmācīgs un apspiež jebkādu opozīciju.

Taču nākotnē pie vismazākās iespējas, piemēram, atslābstot represijām, cilvēki atkal varētu mēģināt iziet protestos un vērsties pret Lukašenko."

Krievijai izdevīgāka ir formāli neatkarīga Baltkrievija

Nesen atklātībā nonāca Kremļa plāns Baltkrievijas pilnīgai sagrābšanai līdz 2030. gadam. Kudzko nedomā, ka Krievijai izdosies pilnībā aprīt Baltkrieviju. Viņa norādīja, ka šajā dokumentā minētās lietas jau sen ir apspriestas publiski, piemēram, Krievijas un Baltkrievijas savienības valsts veidošana.

"Protams, Lukašenko mēģina to maksimāli sabotēt, jo tas nav viņa interesēs. Taču Krievija pamazām, bet uzstājīgi dara visu, lai arvien vairāk integrētu Baltkrieviju.

Bet es nedomāju, ka viņu mērķis ir oficiāli pasludināt Baltkrieviju par Krievijas daļu. Viņiem pat ir labāk, ja Baltkrievija saglabā nominālu neatkarību ar balsošanas tiesībām starptautiski.

Vienlaikus tā būtu ekonomiski, militāri un finansiāli pilnībā integrēta Krievijas sastāvā un rūpīgi sekotu un izpildītu Maskavas rīkojumus," spriež eksperte.

Kudzko piebilda, ka Kremļa plāna īstenošana lielā mērā būs atkarīga no tā, kā Krievijai klāsies karā Ukrainā.

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā pastiprinājās pēc 2020. gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdzēja valdošo režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasīja Lukašenko atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijas pilsētu ielās izgāja simtiem tūkstošu cilvēku, bet protesti tika ar spēku apspiesti. Daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm. Eiropas Savienība pastiprināja sankcijas pret Lukašenko režīmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti