ASV pārstāve: Mūsu mērķis Afganistānā ir karojošo pušu samierināšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

 

ASV negrasās aiziet no Afganistānas un turpinās tiekties pēc uzvaras, kas šajā gadījumā būtu stabila valsts, kas pati varētu gādāt par savu drošību, intervijā LTV raidījumam "Pasaules panorāma" trešdien, 6. septembrī, sacīja ASV Valsts departamenta pārstāve mediju sakariem Eiropas mediju centrā Vanesa Ekere.

Paziņojot par jauno stratēģiju Afganistānā, [ASV] prezidents [Donalds] Tramps pateica, ka vēlreiz ar nācijas veidošanu ASV nenodarbosies. Taču tieši to Savienotās Valstis centās paveikt Afganistānā visu šo gadu laikā. Vai tas nozīmē, ka ASV atsakās no nodoma stiprināt Kabulā bāzēto centrālo varu. Un, ja tas ir tā, tad būtībā par liekiem pārvēršas daudzskaitlīgie pūliņi līdz šim.

 

Vanesa Ekere: Gribētu uzsvērt to, ko pagājušajā nedēļā, paziņojot par jauno stratēģiju, teica valsts sekretārs [Rekss] Tilersons – tas patiešām ir dramatisks pagrieziens mūsu militārajā stratēģijā. Mēs atsakāmies no tādas sistēmas, kas paredzēja ļoti noteiktus plānus ar konkrētiem termiņiem, kā arī noteiktu karavīru skaitu Afganistānā.

Tā vietā stāsties krietni elastīgāka sistēma un procedūras, kur komandieriem uz vietas, pēc nepieciešamības, būs iespēja lemt par nepieciešamajiem resursiem tādām taktikām, kas pilnībā izmainīs cīņas gaitu ar talibiem un citām teroristiskajām organizācijām.

Gribu arī piebilst, ka mūsu atbalsts Afganistānai ir nemainīgs. Tāpat mūsu atbalsts drošībai. Tas ir kritiski nepieciešams, lai stiprinātu citus Afganistānas pilsoniskās sabiedrības dzīves aspektus. Tostarp centrālo varu un prezidenta Ašrafa Gani centienus izskaust korupciju. Mēs vēlētos, lai galu galā notiek samierināšanās process, kurā talibi un centrālā vara panāk tādu vienošanos, kas nes drošību un stabilitāti Afganistānai.

Vai tiešām tas būs "Taliban", ar ko galu galā sēdīsities pie sarunu galda? Tā būtībā izriet no jūsu priekšnieka – Tilersona kunga teiktā.

Kā teica Tilersona kungs, mums uzvara – nozīmētu karojošo pušu samierināšanas procesu.

Tas aptvertu visas konflikta puses Afganistānā. Gan talibiem, gan Afganistānas varai būtu jāspēj vienoties, lai panāktu stabilitāti. To paredz diplomātiju un sarunu procedūra, kurai jābūt kristiski svarīgai šī procesa daļai.

Interesanti zināt, kā šāda stratēģija top. Kas ir tās autors? Vai autori? Un cik lielā mērā šādu stratēģiju nosaka prezidents pats?

Tas ir ļoti interesants jautājums. Šajā jautājumā notikusi attīstība, kopš prezidents ir nācis pie varas šī gada sākumā. Tā bija viņa prioritāte. Viņš uzdeva savai nacionālās drošības padomei un aizsardzības ministram Matisam rūpīgi izvērtēt visas stratēģiskās iespējas Afganistānā.

Process noslēdzās ar diskusijām augustā Kampdeividā, kur piedalījās prezidents, valdības locekļi un drošības padome. Dalībnieki vienojās par šo stratēģiju. Pēc tikšanās Kempdeividā, paziņojot par šo stratēģiju medijiem, prezidents Donalds Tramps atzina, ka nogājis pilnu riņķi no savas sākotnējās pārliecības – atvilkt spēkus no Afganistānas.

Rūpīgi izpētījis jautājumu un iepazinies ar situāciju un iespējamajiem risinājumiem, viņš ir mainījis viedokli. Amerikāņu intereses vislabāk tiks nodrošinātas ar šo stratēģiju.

Nevaru nepavaicāt vēl šo. Pat latviešiem nācās piedalīties Padomju Savienības karā Afganistānā. Padomju Savienība tur atradās desmit gadus. ASV vadītā kampaņa ar NATO valstīm, kuru vidū jau atkal ir Latvija, jau turpinās 16 gadus. Kā šie abi kari salīdzināmi? Krievijas Federācija jau aicinājusi ASV atzīt zaudējumu un aiziet no Afganistānas. Vai to var uzskatīt par vēl vienu milzu zaudējumu?

Jūs jau minējāt – Afganistānas karš ir bijis ļoti ilgs. Patiesībā tas ir ilgākais karš ASV vēsturē. Taču, kā minējis prezidents Tramps, mēs nevaram tā vienkārši pamest šo valsti. Iespaids un sekas starptautiskai drošībai gluži vienkārši būtu pārāk lielas. Arī draudi reģionālajai drošībai ir pārāk lieli. Vēl viena lieta, ko gribētos izcelt – Afganistāna vēsturiski bijis patvērums noziedzniekiem, kas īstenojuši vienus no briesmīgākajiem teroraktiem, ko pasaule pieredzējusi. — 11.septembra terora akts realizēts no Afganistānas.

Mums jānodrošina, ka līdzīgi uzbrukumi vairs nekad neatkārtojas un Afganistāna atkal nepārvēršas par teroristu drošo slēptuvi. 

Turklāt mēs definējam uzvaru ļoti šaurā nozīmē un atšķirīgi no citiem, kas to darījuši pagātnē. Mēs nevēlamies uzvarēt Afganistānu un nevēlamies pastāvīgu militāru klātbūtni šajā valstī.

Mūsu mērķis ir stabilitāte un drošība. Mums uzvara būtu stabila Afganistāna, kas varētu pati gādāt par savas teritorijas drošību un nodrošināt, ka netiek īstenoti terora akti pret Savienoto Valstu interesēm un pret mūsu sabiedroto interesēm. Uzskatām, ka to ir iespējams panākt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti