«AstraZeneca» vakcīnas pētījumos nav mirušu bērnu

Vietnē ''Facebook'' vairāk nekā četri tūkstoši cilvēku dalījušies ar apgalvojumu, ka "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnas pētījumi ar bērniem pārtraukti, jo esot konstatēti nāves gadījumi. Tā nav taisnība – bērnu vakcinācija pētījumā apturēta saistībā ar informāciju par retiem trombu veidošanās gadījumiem pieaugušajiem.

Ieraksta autore pievienojusi atsauci uz angļu valodā tulkotu rakstu no kāda Nīderlandes portāla, kurā galvenokārt tiek publicētas viltus ziņas un pārpublicēti skandalozi raksti no citiem medijiem. Publikācijā un ''Facebook'' ierakstā nepatiesi norādīts, ka pētījuma pārtraukšana saistīta ar pētījumā iesaistīto bērnu nāvēm. Ierakstā teikts:

“Ir aizdomas, ka ''AstraZeneca'' eksperimenti uz bērniem Anglijā ir apturēti, jo konstatēti nāves gadījumi. Noformēts tas ir šādi: zīdaiņu pēkšņās nāves sindroms, pēkšņas negaidītas nāves sindroms.”

Portālā, kur ziņa par bērnu nāvēm publicēta, nav pievienotas nekādas atsauces vai norādes uz informācijas avotu. Portālā par Covid-19 publicētas arī citas viltus ziņas. 

Februārī Oksfordas Universitāte sāka pētījumu par "AstraZeneca" vakcīnas (jaunais nosaukums ir "Vaxzevria") efektivitāti bērniem. Tajā piedalās 300 dalībnieki sešu līdz 17 gadu vecumā. Zīdaiņu pēkšņās nāves sindroms ir mazuļa nāve miegā gadījumos, kad netiek atrasts nekāds ārēji redzams iemesls. Nav iespējams, ka kāds pētījuma dalībnieks miris ar šo sindromu, jo zīdaiņi pētījumā vispār netika iesaistīti. 

Pētījums ar bērniem tiešām tika pārtraukts, taču ne saistībā ar kādām drošuma problēmām pašā pētījumā, vēsta BBCOksfordas Universitāte skaidro, ka jaunas vakcinācijas netiks veiktas, līdz tiks iegūta detalizētāka informācija par vakcīnas iespējamo saistītbu ar retiem trombu veidošanās gadījumiem pieaugušajiem, kad samazinās trombocītu skaits. 

Gan Lielbritānijas zāļu regulators, gan Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) veica pārbaudi saistībā ar "AstraZeneca" vakcīnu un secināja, ka tā, iespējams, saistīta ar neparastajiem trombu veidošanās gadījumiem. EZA pētīja 86 trombu veidošanās gadījumus, no kuriem 18 bija nāvējoši. Līdz šim lielākoties šādi gadījumi skāruši sievietes līdz 60 gadu vecumam divu nedēļu laikā pēc vakcinācijas.

Pieejamie pierādījumi gan nav pietiekami, lai izdalītu jaunas sievietes kā riska grupu, norāda EZA. Aģentūra lēš, ka problēma varētu skart vienu no 100 tūkstošiem vakcinēto, bet nāves risks ir mazāks nekā vienā gadījumā no miljona. Lielbritānijā vērtēts, ka trombožu risks ir apmēram četriem cilvēkiem no miljona, raksta "Bloomberg".  Preses konferencē EZA pārstāvji salīdzinājumam norādīja uz risku, sievietēm lietojot kontracepcijas tabletes – trombi var veidoties četrām no 10 tūkstošiem sieviešu gadā. EMA secinājusi, ka ieguvumi no vakcīnas atsver riskus.

Gan Latvijā, gan pasaulē kopumā no Covid-19 mirst apmēram divi no simts inficētajiem. Pasaulē līdz 12. aprīlim ar Covid-19 miruši vairāk nekā 2,9 miljoni cilvēku, bet inficējušies – 135,4 miljoni. Latvijā miruši jau vairāk nekā 2000 cilvēki no 107,8 tūkstošiem inficēto.

Lielbritānijas regulators trombožu gadījumu dēļ aicinājis pacientus, kas nav sasnieguši 30 gadu vecumu, vakcinēt ar kādas citas kompānijas vakcīnu. Arī pētījums ar bērnu piedalīšanos atsāksies, kad pētnieki saņems detalizētāku informāciju un rekomendācijas, raksta Oksfordas Universitāte.

Ne "AstraZeneca", ne citu vakcīnu ražotāji  sākotnējos Covid-19 vakcīnu pētījumos neiekļāva ievainojamas sabiedrības grupas, piemēram, bērnus un grūtnieces. Kad apstiprināta vakcīnu efektivitāte un drošums pieaugušajiem, tās tiek pētītas arī uz bērniem. Piemēram, pirmos rezultātus 12–15 gadu vecuma grupā nesen publicēja kompānija "Pfizer". Izrādījies, ka "Pfizer/BioNTech" vakcīna ir 100% efektīva pret apstiprinātu infekciju. Kompānija arī pēta vakcīnas efektivitāti bērniem no sešu mēnešu līdz 11 gadu vecumam. Pētījumus ar bērniem veic arī "Moderna".

Arī "Johnson&Johnson" norādīja, ka plāno sākt šādus pētījumus. Zinātnieki pauž, ka pandēmiju varētu neizdoties pilnīgi ierobežot, ja vakcinēti nav arī bērni, ziņo medijs "Scientific American". Bērni inficēšanās gadījumā tāpat var inficēt citus, lai arī paši lielākoties pārslimo viegli vai arī simptomu nav vispār.

Raksts kļuvis populārs arī Nīderlandē, kur to pārbaudījuši vietējie faktu pārbaudītāji DPA. Arī Nīderlandē faktu pārbaudītāji nonāca pie secinājuma, ka apgalvojums ir nepamatots.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt