De Facto

Rīgas domes politiskā dzīve – bez intrigām?

De Facto

Rīgai aizvien vājš finanšu menedžments

Pašvaldības amatpersonas kriminālprocesos vispirms vaino politiku

Ar Rīgas pašvaldību saistītos daudzos kriminālprocesus domnieki vairās komentēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Aizvadītā Rīgas domes sasaukuma laikā vairākas pašvaldības iestādes un uzņēmumi pieredzēja to, ka ierodas tiesībsargājošo iestāžu pārstāvji, lai izkratītu telpas vai kādu aizturētu. Tas noticis arī senāk, taču pēdējo četru gadu mainījusies domes vadības attieksme, secina LTV raidījums "de facto". Pirmā reakcija bieži vien ir politisko sazvērestību meklēšana, ne solījumi izmeklēt iespējamos pārkāpumos.

Pēdējo nedēļu laikā Rīgas mērs Nils Ušakovs ("Saskaņa") tikai vienreiz piekrita īsi atbildēt žurnālistiem uz jautājumiem, kas nesakrita ar viņa paša noteikto mediju plānu. Tas notika pēc tam, kad Valsts policija nodeva prokuratūrai lietu par iespējamu 12 fiktīvu darbinieku nodarbināšanu "Rīgas namu pārvaldniekā" (RNP) un tādējādi no uzņēmuma izkrāptiem teju 150 tūkstošiem eiro.

 Par lietas būtību Ušakovs gan neko nepateica: ""Manuprāt, tā ir tikai un vienīgi politika, līdz ar to tālāk man nav ko komentēt. (..) Skaļi paziņojumi notiek katru reizi tieši pirms vēlēšanām – tā ir politika diemžēl, un to jums, žurnālistiem, vajadzētu pieņemt zināšanai. (..) Vēlreiz – man grūti komentēt politiskus procesus, kas saistīti tieši un vienīgi ar vēlēšanām."

Notiesāts, bet darbu turpina

Sekojot šai Ušakova loģikai, politikā iesaistījušās ir teju visas tiesībsargājošās iestādes: KNAB, policija, prokuratūra, arī Valsts kontrole un varbūt pat Augstākā tiesa. Tās Krimināllietu departaments marta vidū atstāja spēkā spriedumu, ar kuru Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktors Anatolijs Aļeksejenko ("Gods kalpot Rīgai") tika atzīts par vainīgu operatīvai darbībai paredzētas ierīces neatļautā izmantošanā. Aļeksejenko stāsta, ka 1850 eiro naudas sods viņam piespriests par to, ka savā kabineta seifā glabājis sen uzdāvinātu mobilo tālruņu zonas slāpētāju, kurš turklāt neesot strādājis. Iekārtu atrada KNAB darbinieki, kratot Aļeksejenko darbavietu šobrīd jau izbeigtā kriminālprocesā par iespējamu kukuļošanu.

"Pajautāja: kas tas ir? Es pateicu, ka tas ir uzdāvināts. Viņi manā klātbūtnē ieslēdza to. Tas nedarbojās. Vai dega lampiņa tur vai nedega, man grūti pateikt. Bet neviens telefons nebija izslēgts," stāsta Aļeksejenko. Spriedumu viņš komentē šādi: "Nu, notiesāja un notiesāja, nu ko darīt, nu? Par to, ko tiesnese uzskatīja, ka es vainīgs. Es uzskatu, ka tas ir pilnīgs murgs, bet nu labi."

Tas, ka departamentu vada krimināli sodīts cilvēks, Rīgas domes reputācijai riskus neradot, pārliecināts Aļeksejenko.

Viņš gan nespēj paskaidrot, kāpēc līdz "de facto" interesei par galīgo spriedumu neinformēja savas jomas kuratoru domē – vicemēru Andri Ameriku ("Gods kalpot Rīgai"). Savukārt Ameriks par paša vadītās partijas valdes locekļa spriedumu nav pastāstījis pat domes frakcijai. "Viņš mani neinformēja, bet mēs, kad beigsies vēlēšanu kampaņa, visticamāk, ka mēs atkal uzvarēsim šajās vēlēšanās, tad es noteikti iepazīšos un izvērtēšu, kā mēs tālāk rīkosimies," klāsta Ameriks. Uz norādi, ka Aļeksejenko ir notiesāts jau kopš marta, Rīgas vicemērs atcērt:

"Es jau pateicu – kad uzvarēsim vēlēšanās, tad arī tiksim skaidrībā."

Divas KNAB aizturēšanas

Pirms dažām nedēļām tiesa sāka skatīt lietu, kurā par kukuļņemšanu ir apsūdzēts pēdējo dažu gadu laikā divas KNAB aizturēšanas piedzīvojušais Anatolijs Abramovs. Bijušais "Rīgas centrāltirgus" valdes priekšsēdētājs turpināja sniegt padomus valdei arī aizdomās turētā statusā, taču tas beidzās ar vēl vienu aizturēšanu tirgus teritorijā.

Otro kukuļošanas lietu KNAB joprojām izmeklē. Savukārt lietā, kas nonākusi tiesā un kur liecināt jau pirmajā sēdē ieradās vairāki Centrāltirgus darbinieki, Abramovs ir apsūdzēts par to, ka izstrādājis dezinsekcijas un deratizācijas iepirkuma specifikāciju un tā nodrošinājis SIA "Dezinfa" uzvaru, iegūstot divu gadu līgumu.

Tas esot darīts par kukuli – tiesībām izmantot SIA "Dezinfa" degvielas karti, ko Abramovs arī vairākkārt paguvis izmantot. Turklāt dienu pēc kratīšanas Abramovs esot ticies ar "Dezinfa" valdes locekli, tagad par kukuļdošanu apsūdzēto Dzintaru Vizbuli, un izstāstījis par izņemto degvielas karti. Tāpēc nu apsūdzēts arī par kriminālprocesā iegūto ziņu izpaušanu.

Kad pirms gada kļuva zināms par apsūdzību, Ušakovs paziņoja, ka Abramovam tirgū ir jāpabeidz vairāki svarīgi projekti. Vaicāts, vai viņš to ir izdarījis, Abramovs atzīst: "Īstenībā es tos darbus līdz beigām nepabeidzu, tāpēc ka, es jau teicu, vienā jaukā vasaras dienā atnāca, paņēma, aizveda. (...) Īstenībā es ne mirkli nenožēloju to, ko es strādāju. Es biju priecīgs, un joprojām esmu priecīgs un gandarīts par to, ka man tika uzticēts tas amats, un es to centos pildīt godprātīgi kā gādīgs saimnieks, kā tas ierakstīts man pilnvarojuma līgumā kā valdes loceklim."

Pašvaldības policijas amatpersona - uz apsūdzēto sola

Tikmēr jau kopš 2015.gada rudens uz apsūdzēto sola sēž bijušais Rīgas pašvaldības policijas Centra pārvaldes priekšnieks Aigars Trulis. Lietā par starpniecību kukuļošanā apsūdzēta šīs pašas pārvaldes bijusī Lietvedības nodaļas priekšniece Elīna Jostiņa, savukārt par kukuļdošanu un sutenerismu – bijusī SIA "Masāžas studija Eiforija" valdes locekle.

Saskaņā ar apsūdzību, Trulim pusotra gada periodā doti kukuļi, lai viņš brīdinātu par policijas ieplānotajiem reidiem un pārbaudēm intīmklubā.

Kad pirms trim gadiem kļuva zināms par Truļa aizturēšanu, atbildīgās domes Drošības un kārtības komitejas vadītājs Dainis Turlais ("Gods kalpot Rīgai") solīja pastiprināti interesēties par norisēm pašvaldības policijā. Viņš apgalvo, ka komiteja šo solījumu esot pildījusi: "Šis gadījums tika apspriests, izrunāts un par to tika informēti arī komitejā deputāti. Un tā ir mana principiāla pieeja: ir pārkāpums, un tas nekad nav slēpjams."

Domnieku sievas pašvaldības uzņēmumā

Izskatās, ka kaut kas slēpjams ir vairākiem ar "Rīgas namu pārvaldnieku" saistītiem domniekiem. Piemēram, Jefimijs Klementjevs izvairījās no jautājumiem par to, kā viņa sieva Aleksandra ieguva darbu uzņēmumā un vai šobrīd viņai ir uzrādīta apsūdzība. "Saskaņas" deputāts no "de facto" muka gan domē, gan Zolitūdē notikušajā vēlēšanu kampaņas pasākumā.

"Rīgas namu pārvaldnieka" nu jau likvidētajā Attīstības projektu nodaļā strādājusi arī "Saskaņas" domniece Svetlana Savicka un domnieka Ruslana Pankratova sieva Žanna, bijušais Ušakova preses sekretāra Sandra Toča dēls Mārtiņš un portāla "nozagts.com" galvenais producents Ivans Staļnojs.

Citu "Rīgas namu pārvaldnieka" struktūru – Resursu nodrošinājuma nodaļu – vada "Saskaņas" domnieks Valērijs Petrovs. Deputāts izvairās no atbildes par savu iespējamo saistību ar šobrīd apsūdzētajiem bijušajiem darbiniekiem, proti, vai viņš sākumā izlīdzējis iesniegt dokumentus darba iegūšanai, bet vēlāk pēc Valsts kontroles intereses par Attīstības projektu nodaļu licis rakstīt atlūgumus. Par savu darbu "Rīgas namu pārvaldniekā" deputāts pats atbildēt negrib, arī ne par to, vai viņa bija pienākumos palīdzēt cilvēkiem nokļūt darbā: "Es jums pateicu – RNP pašlaik esmu atvaļinājumā. Es jums sniegšu komentārus pēc 3.jūnija, kad būšu darbā."

KNAB redzeslokā arī "LABA"

Vienīgais par kriminālprocesiem runīgais domnieks ir arodbiedrības "LABA" vadītājs Raimonds Gailis ("Saskaņa"). KNAB pirms četriem gadiem pēc kratīšanas Rīgas domes Satiksmes departamentā pret viņu sāka kriminālprocesu lietā par kukuļu pieprasīšanu no pasažieru pārvadātājiem par labu kādai arodbiedrībai.

Taču nu KNAB plānojot lietu izbeigt, apgalvo Gailis: "Man zvanīja izmeklētājs un teica, ka viņš šo lietu slēdz. Tā ir vienīgā informācija, kas man šobrīd no KNAB ir atnākusi. (...) Maksājumi vienīgie, kas bija, bija arodbiedrību biedru naudas, par ko noskaidroja, ka viss ir kārtībā. Un pēc tam bija jautājumi par grāmatvedību. Ar grāmatvedību arī viss izrādījās kārtībā, tā kā šobrīd mums viss ir kārtībā."

Gailis gan nezina, vai lieta izbeigta arī daļā pret bijušos "LABAs" vadītāju Vitāliju Reinbahu, kurš tobrīd vadīja Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora biroju, vēlāk pats kļuva par direktoru, bet pagājušajā vasarā neilgi pirms iecerētā domes balsojuma par viņa atlaišanu aizgāja bērna kopšanas atvaļinājumā.

Tas notika īsu brīdi pēc tam, kad KNAB aizturēja departamenta Būvdarbu vadības nodaļas vadītāju Uģi Brožu. Broža šobrīd ir iesaistīts jau divos kriminālprocesos. Viens par kukuli saistībā ar Salu tilta rekonstrukciju, kura ietvaros kratīts arī būvuzņēmums "LNK Industries". Otra - par dokumentu viltošanu Barona ielas seguma atjaunošanas būvuzraudzībā, ko veikusi Brožam iepriekš piederējusī firma "Bild".

Tie nebūt nav visi kriminālprocesi, kas ir saistīti ar tagadējo Rīgas domi. Starp pieminēšanas vērtām būtu arī, piemēram, tā dēvētā "Rīgas satiksmes" "nanoūdens" lieta, pat divas Rīgas brīvostas krimināllietas, kā arī par kukuļņemšanu notiesātais Kapsētu pārvaldes vadītājs Jānis Upītis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti