Apmaksāti komandējumi un semināri – farmācijas industrijas «stipendijas» pērn 3 miljoni eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pērn farmācijas industrija mediķiem, asociācijām un aptiekām izmaksājusi gandrīz trīs miljonus eiro. Par to liecina Veselības Inspekcijas publiskotie dati

Latvijas Radio izpētīja, ka līderos ir Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca, kas atbalstīta ar aptuveni 132 tūkstošiem eiro.

Tas gan nenozīmē, ka farmācijas nozares uzņēmumi šo summu izmaksājuši slimnīcai, jo maksāts piemēram, par ārstu braucieniem uz ārzemju kongresiem un dažādiem semināriem slimnīcā.

Pie gandrīz tikpat liela atbalsta ticis Neiroloģijas attīstības fonds un Latvijas Endokrinologu asociācija. 

Papildus ziedojumiem medicīnas organizācijām un apmaksātiem ārzemju braucieniem farmācijas uzņēmumi gan atbalstījuši dažādus seminārus Latvijas ārstiem, gan arī paši rīkojuši seminārus. Dati arī parāda, ka farmācijas uzņēmumi mediķus ved biznesa pusdienās, reizēm uz visai smalkām vietām, piemēram, restorānu Bibliotēka Nr.1. 

Dažādām mediķu biedrībām un asociācijām farmācijas industrija maksā arī par sēdēm, stendiem kongresos un uzkodām dažādos pasākumos. Kā norāda farmācijas uzņēmumi, maksājot par asociāciju sēdēm, apmaksāts tiek atkarībā no uzņēmuma vai nu telpu noma, vai ārstu ceļa izdevumi, arī uzkodas vai tehniskais nodrošinājums.

Kopumā farmācijas firmas ar dažādiem maksājumiem atbalstījušas vairāk nekā 1000 Latvijas veselības aprūpes speciālistu.

Lielākais maksājums – 44 tūkstoši eiro – ir farmācijas uzņēmuma „KRKA Latvija” ziedojums Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijai. Lieli ziedojumi no farmācijas uzņēmumiem tikuši arī Latvijas Kardiologu biedrībai (25 tūkst. eiro), Neiroloģijas attīstības fondam (22 tūkst. eiro). 

Ja skatās atsevišķu ārstu braucienus, tad redzams, ka daudzi nozares topa speciālisti ir augšgalā, piemēram, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas klīnikas vadītāja asoc. prof. Gunta Purkalne, kas farmācijas uzņēmumu apmaksātos braucienos 2015. gadā devusies 8 reizes. Viņas braucieni farmācijas uzņēmumiem izmaksājuši gandrīz 15 tūkstošus eiro. 

Otrajā vietā ir Latvijas Diabēta asociācijas prezidents, endokrinologs Ingvars Rasa. Viņš pērn saņēmis 10 maksājumus braucieniem un no farmācijas firmām tam saņēmis vairāk nekā 13 tūkstošus eiro lielu atbalstu. Visvairāk atbalstīto ārstu trijnieku noslēdz onkoloģe ķīmijterapeite Signe Plāte. Viņas pieci braucieni 2015. gadā farmācijas firmām izmaksājuši gandrīz 12 tūkstošus eiro. 

* Šis ir pirmais no sērijas "Farmācijas neredzamā vara" rakstiem, ko šonedēļ publicējam sadarbībā ar Latvijas Radio Ziņu dienesta komandu un raidījumu "Īstenības izteiksme" . Pilna sakārtota datu kopa tiks publicēta pirmdien pēc plkst. 12.30. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti