«Aizliegtais paņēmiens» vētī Bruknas kopienu: bijušā darbinieka atziņas un piemērs Itālijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens", vētot, kā līdz šim darbojusies biedrība "Kalna svētību kopiena" Bruknas muižā, uzrunāja kopienas brīvprātīgos, kādreizējo darbinieku un skolotāju, kā arī līdzīgu kopienu Itālijā, kas palīdz cilvēkiem ar atkarībām.

Kas ir Kalna svētību kopiena?

Bruknas muižā līdz šim priesteris Andrejs Mediņš Kalna svētību kopienā darbojās ar bijušajiem cietumniekiem, atkarīgajiem un pusaudžiem. Mediņam bijis liels sabiedrības atbalsts, cilvēki arī daudz ziedojuši, lai Mediņam viss izdotos.

Mediņam izdevies šai vietai piesaistīt gandrīz visus Latvijas labākos mūziķus, kas reizi gadā rīko labdarības koncertu "Uzcel savu baznīcu!". Klausītāju netrūkst.

2016. gadā par kopienas vienu no galvenajiem naudas devējiem kļuva Gints Dandzbergs, bijušais apdrošināšanas kompānijas BTA īpašnieks. Sadarbībā ar viņu no pašvaldības tika iegādāta bijusī Bārbeles skolas ēka, kurā tapa zēnu skola "Saknes un spārni".

Saskaņā ar oficiālajiem datiem pēdējos gados Kalna svētību kopiena ziedojumos ir saņēmusi apmēram 700 000 eiro. Jāpiebilst, ka saskaņā ar Zemesgrāmatas datiem zeme zem Bruknas muižas un ēkas uz tās pieder pašam Andrejam Mediņam, bet biedrībai "Kalna svētību kopiena" tā ir tikai iznomāta.

2017. gadā Mediņš saņēma "Latvijas lepnuma" balvu kategorijā "Cilvēks cilvēkam". Taču bērnu tiesību sargi atklājuši, bērni tur tiek paverdzināti un sodīti ar neadekvātām metodēm.

Kāda reakcija?

Daļa sabiedrības, tostarp politiķi, aizstāv Mediņu. Piemēram, Nacionālās apvienības ģenerālsekretāra Raivja Zeltīta rakstītais: "Varbūt šis absolūtais atklātums un godīgums ir vienīgais veids, kā strādāt ar tiem cilvēkiem, kas ir pie viņa."

Jaunās konservatīvās partijas līderis, tieslietu ministrs Jānis Bordāns to visu nosauca par "liberāļu" uzbrukumu, bet šīs partijas Saeimas deputāte Evita Zālīte-Grosa bija sašutusi, kā bērnu tiesību sargi ko tādu par Bruknu ir publiskojuši. Jāmin gan, ka Mediņa sponsors Gints Dandzbergs ir arī šīs partijas finansiāls atbalstītājs.

Mediņu atbalstošu vēstuli publicēja Latvijas katoļi. Tikmēr Mediņš pēc preses konferences ar medijiem vairs nav runājis.

Ko saka brīvprātīgie?

Mediņš izteicies, ka bērnus vairs kopienā neņems. LTV Bruknas kopienā satika jaunieti Reini.

Reinis: Sākumā bija jaunieši, pēc tam, kā sapratu, šeit nedrīkst vairs jaunieši būt. Tagad es esmu visjaunākais šeit.
LTV: Kā tu šeit nokļuvi?
Man bija dzīves posms tāds. Mēs sazvanījām Andreju. Tad mēs parunājām, es atbraucu uz šejieni. Sāku runāties ar Andreju un tad paliku šeit.
Kas tev ieteica piezvanīt Andrejam?
Mana oma.
Kur oma bija dzirdējusi par Andreju?
Tātad viņa bija dzirdējusi no daudziem cilvēkiem, ka viņš palīdz atgūties daudziem cilvēkiem.
Ko tu nākotnē gribētu darīt?
Nu, es noteikti iemācījos šos darbus. Un tad jau redzēs, uz laukiem laikam.

Kopienas cilvēki dara savus ikdienas darbus, viņu vidū arī brīvprātīgie. Viens no Bruknas kopienas biznesiem ir ķiploki, no kuriem gatavo čipsus. Par visiem darbiem allaž bijuši nosprausti termiņi.

Par kopienu un apstākļiem "Aizliegtajam paņēmienam" pastāstīja tur sastaptie:

"Tagad ir tā situācija tik asa, ka tas darbs jāpadara 11 mēnešu laikā. Uz Pēterdienu jābūt gatavam un - ko jūs te čammājieties, vajag uzreiz tā sakoncentrēties. Un cits vienkārši palaižas, un tad viņš stingrāk paņem. Tas ir viss."

"Vasarā, jūlija beigās bija tie puikas. Ķiploku ziedi jālauž, un karsts laiks, un tad ir grūti. Kad viņi kopā, viņiem ir tāda sava padarīšana. Mūsdienu jaunatne nav strādātāji, savus bērnus audzinājām pavisam savādāk. Mēs strādājām, dobes bija jāizravē. Piedodiet, tā arī bija vardarbība?"

"Es varu pateikt tikai to, ka šobrīd ir tukša māja, vienkārši tukša māja tāpēc, ka nav bērnu vairs, nav dzīvības vairs."

"Viņš ir ļoti labs, viņš man nekad nav sliktu darījis. (..) Tikai ar puišiem tā stingrāk, jo ir citi mums te slinki."

"Kam nepatīk, tas var braukt projām. Darbs, protams, nav viegls. Bet ļoti labi ēdina, attieksme laba. Vienmēr būs cilvēki, kas kaut ko sliktu saka. Tādi atradīsies jebkur. (..) Šeit darbs ir galvenais un baznīca. Baznīca un darbs."

Vai tas dod rezultātu?

Tātad kopienas galvenais princips ir darbs un Dieva vārds, un kāds stingrāks Mediņa vārds. Taču, pat ja pieaugušajiem tas, iespējams, der, bet pusaudžiem – ne. Pirmkārt, likums neatļauj tā nostrādināt nepilngadīgos. Otrkārt, kas ir galvenais – "grūtajiem bērniem" un, iespējams, vēl ar atkarībām – tas nav ceļš uz rezultātu.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārstāve Evija Rācene norādīja uz garajām darba stundām, kuras kā sodu pagarināja.

Mediņš preses konferencē to nenoliedza: "Šeit nav diemžēl tāda iespēja neizpildīt. Nav. Mēs visi darām kopā un izdarām. (..) Es neesmu izdomājis jaunu divriteni. Visā pasaules praksē un pieredzē šāda veida rehabilitācijas centri saucas kopienas, kas pamatā nevis iztiek no sociāliem pabalstiem, bet kur rehabilitācijas pamatā ir saprast – man ir jāiemācās ražot, veidot, sastrādāt. Bet tas ir smags darbs."

Ko saka speciālisti? Izrādās - kopienā sociālais pakalpojums nav legalizēts

Kopiena nekad nav arī centusies savu darbu ar bērniem legalizēt, atklāj Labklājības ministrijā, bilstot, ka ar šādām metodēm to nemaz neļautu.

Galvenais dzinulis - bailes. Stāsta Bruknas kopienas bijušais darbinieks

Agris Lielbārdis allaž bijis ļoti tuvu Mediņam – viņa paša stāsts ar Bruknu ir saistīts 12 gadus. Savulaik kopienā viņš centies tikt galā ar atkarībām un sakārtot savu dzīvi. Arī vēlāk kopiena viņam bijusi blakus. Gan ciemojies, gan dzīvojis un pēdējos gadus arī strādājis kopienas dibinātajā Bārbeles zēnu pamatskolā sākumā.

Šogad vasarā viņa darba līgums beidzies, un viņš arī nolēmis, ka tas viss tomēr ir jāatstāj pagātnē. Agris Lielbārdis vērtē, ka kopiena un tās jēga faktiski esot izzudusi.

Kā palīdzēt cilvēkiem ar atkarībām? Metodes, ko lieto kopiena Itālijā

Kopienas, kuras palīdz sarežģītās situācijās nokļuvušiem cilvēkiem, ir daudzviet Eiropā un arī pasaulē. LTV sazinājās ar šāda veida kopienu Itālijā, Sanpatriņjano. Tajā pašlaik dzīvo apmēram 1300 cilvēki vecumā no 13 līdz pat 50 gadiem. Daudzu gadu garumā kopienai cauri ir izgājuši vairāk nekā 20 000 cilvēku.

KONTEKSTS:

Veicot pārbaudi biedrībā "Kalna svētību kopiena", kas darbojas Bruknas muižā Bauskas novadā, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) kopā ar Tiesībsarga biroja pārstāvi konstatējuši, ka bērni tikuši nodarbināti lauku darbos no desmit līdz 12 stundām dienā bez iespējas saņemt medicīnisko palīdzību un pārkāpumu gadījumā tiekot sodīti ar pārtikas devu ierobežošanu. Pārbaude veikta, reaģējot uz privātpersonas sniegtu informāciju par iespējamajiem bērnu tiesību pārkāpumiem, tostarp fizisko un emocionālo vardarbību. 

Informācija par pārbaudē konstatēto atbilstoši kompetencei nodota tālākai izvērtēšanai Valsts policijai, Pārtikas un veterinārajam dienestam un Valsts darba inspekcijai (VDI).

Bruknas muiža ir plaši pazīstama kā vieta, kur kopš 2001. gada darbojas sabiedriska organizācija "Kalna svētību kopiena" – vieta, kur tiek atveseļoti dažādās atkarībās nonākuši cilvēki. Rehabilitācijai pamatā ir lūgšanas un darba terapija, un, pateicoties tai, jau daudzu gadu garumā rit muižas ansambļa atjaunošana, sakopšana un labiekārtošana. Kopienas dibinātājs un "Kalna svētību kopienas" garīgais vadītājs ir priesteris Andrejs Mediņš.  

Mediņš konstatētos pārkāpumus sauc par meliem

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti