«Aizliegtais paņēmiens»: Vai Bruknas muižas metodes pielieto arī kopiena cilvēkiem ar atkarībām Itālijā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens", vētot Bruknas muižas kopienā notiekošo, ielūkojies līdzīgā kopienā katoliskajā Itālijā, kur strādā ar pusaudžiem, kas atkarīgi no narkotikām.

Kopienas, kuras palīdz sarežģītās situācijās nokļuvušiem cilvēkiem, ir daudzviet Eiropā un arī pasaulē. Savā ziņā atkarīgo rehabilitēšanas lomu ir uzņēmies nevalstiskais sektors. Šīm organizācijām ziedo cilvēki, tās ar dažādiem projektiem atbalsta uzņēmēji, un Eiropā ir arī pieejami Eiropas Savienības fondu līdzekļi.

Lai saprastu, ko nozīmē strādāt, piemēram, ar atkarīgajiem no narkotikām, LTV sazinājās ar šāda veida kopienu Itālijā, Sanpatriņjano. Tajā pašlaik dzīvo apmēram 1300 cilvēki vecumā no 13 līdz pat 50 gadiem. Daudzu gadu garumā kopienai cauri ir izgājuši vairāk nekā 20 000 cilvēku.

Šajā kopienā uzņem visus, kas ir motivēti. Ne pašiem, ne ģimenēm nav jāmaksā. Rehabilitācijas ilgums ir trīs līdz četri gadi.

Psihoterapijai nesaka "nē". Ja ir bijušas psiholoģiskas traumas, tad ir individuāli seansi ar speciālistiem. Taču kopienā neuzņem cilvēkus, kuriem līdzās narkotiku atkarībai ir kādas smagas slimības, piemēram, šizofrēnija, jo ar to nodarbojas klīnikas.

Kopienas dalībnieks Antonio Boskīni tajā ir kopš 80. gadiem, kad pats ārstējās no narkotiku atkarības. Tagad viņš kopienā strādā par mediķi un ir Sanpatriņjano terapeitiskās programmas izveidotājs.

"Ir daudz cilvēku, kuri, pārstājot lietot narkotikas, jūt traumatisku atmiņu uzplaiksnījumus, trauksmi. Ļoti bieži tas ir saistīts ar seksuālu vardarbību. Pēdējos gados aptuveni 30% sieviešu un 6% vīriešu terapijā sāka stagnēt, jo sāka parādīties atmiņas un domas, ar kurām viņi nespēja sadzīvot, bieži saistītas ar bērnību. Protams, tādos gadījumos, lai varētu ārstēt cilvēkus, paralēli mūsu piedāvātajam bāzes kursam nepieciešams pievienot arī individuālo psihoterapijas kursu," skaidro Boskīni.

Bet, ja cilvēkam ir tikai narkotiku atkarība, tad gan cenšas iztikt bez psihoterapijas. Kopienā pamata zāles ir trīs: mācības, disciplīna un atbildības uzņemšanās. Tas viss ir organizēts ļoti strukturēti un mērķtiecīgi. Mērķis – lai cilvēks iegūst profesiju un atgriežas normālā dzīvē.

Pirmā mācība – par atbildību, kas ļauj saprast, ko nozīmē palīdzēt un būt vajadzīgam. "Kad jaunietis kopienā pavadījis gadu, viņam jāuzņemas atbildība par kādu jauniņo, kas kopienā ieradies tikko. Tātad tev, kas kopienā esi bijis gadu, jāsāk domāt ne tikai par sevi, bet par to, kā palīdzēt arī kādam citam. Kā padarīt labāku kāda cita ikdienu," skaidro Boskīni.

Otrā lieta – darbs, kas ir ļoti būtisks. Strādā kā jaunieši, tā arī pilngadīgas personas. Sākumā tie ir vienkārši fiziski darbi, arī dārza darbi, bet jau pirmā gada otrajā pusē katram cenšas atrast to, kas sanāk, ko vēlas un ar kuru darbu cilvēks var būt noderīgs dzīvē.

"Otrajā programmas periodā, kad jaunietis saprot: esmu šeit divus gadus, vēlos mācīties, piemēram, par māsiņu. Tad jaunietis iestājas medicīnas koledžā un turpmāk ikdienā strādā ar mani medicīnas centrā. Izejot no kopienas, jaunietim ir dota iespēja.

Izejot gandrīz visi jaunieši ir atraduši darbu vai viņiem ir prakse noteiktā jomā, lai varētu sākt strādāt.

Ja cilvēkam izejot no kopienas, nebūs, ar ko nodarboties, nekas nesanāks! Jo bezdarbs nav tikai ekonomiska problēma, bet arī psiholoģiska. Ja cilvēks izies no kopienas un viņam nebūs nodarbošanās, viņš būs nekam nederīgs un nevarēs iekļauties sabiedrībā. Tas no psiholoģiskā skatupunkta ir ļoti slikti," uzsver Boskīni.

Arī stingrībai esot jābūt. "Pie mums ir tāpat kā ārpasaulē: ja tu dzīvē kādam pateiksi, ka esi noguris un darbu pabeigsi vēlāk, tavu vietu atdos kādam citam. Tāda ir mūsdienu pasaule. Itālijā atrast darbu ir ļoti grūti, tāpēc nedrīkst kļūdīties," stāsta Boskīni.

Rehabilitācijas centrs Itālijā
Rehabilitācijas centrs Itālijā

Kopiena piedāvā gana plašas darba profila iespējas. Kopienai ir sava ferma un dārzi, arī vīna dārzs, sava picērija, galdnieka un metālapstrādes darbnīcas, medicīnas laboratorija, skaistumkopšanas salons. Taču darbs ne līdz pusnaktij un arī ne līdz brīdim, kad visi kabači ir novākti, bet līdz pieciem vakarā "kā ārpasaulē".

"Brīvais laiks parasti ir pēcpusdienas otrajā pusē – no pulksten 17 līdz 20. Tad jaunieši var iet pasportot. Ar sportu šeit nodarbojas daudzi, jo visas meitenes grib notievēt, bet puiši uzaudzēt muskuļus. Sports ļoti palīdz arī cīnīties ar atkarību. Tāpat ir mūzikas nodaļa, kur var spēlēt instrumentus, ir arī koris, kā arī teātra studija tiem, kam patīk teātris," stāsta kopienas pārstāvis.

Pirmajā gadā kopienā vecāki savus bērnus apmeklēt nedrīkst, bet varot rakstīt vēstules.

Turklāt sava bērna rehabilitācijas laikā pašiem vecākiem ir jāiziet īpaši kursi, lai mācētu apieties ar šādu jaunieti – bijušo atkarīgo. Šādi kursi esot pieejami visā Itālijā.

"Svarīgi, lai arī vecāki mainās. Ja jaunietis atgriežas mājās un vecāki uzvedas tāpat kā iepriekš, tā nav laba situācija. Arī vecākiem ir ar sevi jāstrādā. Vecākiem nav jāapmeklē Sanpatriņjano, bet mūsu asociācijas, kas ir pa visu Itāliju, organizē seminārus," norāda Boskīni.

Un visbeidzot reliģijas aspekts, kas it kā katoliskajai Itālijai varētu būt būtisks. Taču kopienā viss ir brīvprātīgi. Dievkalpojumi notiek katru svētdienu, bet tos apmeklē vien 60, 70 no 1000 jauniešiem. Pats Antonio uzskata – pirmajā gadā nekādas reliģijas, jo vispirms jāiztīra galva un jāatbrīvojas no atkarības.

"Jaunietis nedrīkst domāt, ka izveseļosies no atkarības, jo tic Dievam.

No sākuma jaunietim jāizārstē savas problēmas, kas provocējušas atkarību. Kad cilvēks ir autonoms, brīvs no narkotikām, tajā brīdī var izlemt – ticēt Dievam vai ne. Tāpat mazs bērns nevar lasīt un saprast grieķu mitoloģiju, tas nav iespējams. Nē!" uzsver Boskīni.

Vēl būtiska lieta ir atskaitīšanās sabiedrībai un rezultāts. Proti, šī Itālijas kopiena ļoti rūpīgi uzmana, cik viņu darbs ir bijis efektīvs un cik mērķi sasniedzošs. Laika gaitā metodes arī tikušas un tiek mainītas. Saskaņā ar statistiku aptuveni 90% cilvēku pēc iziešanas no kopienas atrod darbu un 70% no tiem, kas bijuši kopienā un atgriezušies dzīvē, narkotikas vairs nelieto.

Bet kā ar atkarīgajiem cilvēkiem ir jārunā – vai tiešām viņi nesaprot, kamēr ar viņiem nelamājas?

"Ja jaunietis kļūdās un to apzinās, ir labi norādīt, kādas sekas var būt no šādas darbības. Tam nav obligāti jābūt kaut kam bargam vai tādam, kas ar nodomu izraisītu otram ciešanas. Tam jābūt kaut kam tādam, par ko tu vari būt pārliecināts, ka tas otru audzina. Tātad, ja audzinātājs uzskata, ka sods ir jāsaņem, tad tam nevajadzētu būt uz dusmām balstītam un bargam un sagādāt ciešanas. Jaunietim jāsaprot, par ko viņš saņem sodu.

Audzinātājam nevajadzētu savas dusmas transformēt sodā, jo citādi tas var nodarīt pāri jaunietim.

Rezultātā sodam jābūt tādam, lai jaunietis izprot savas rīcības sekas, un sodam jābūt tādam, lai jaunietis var kaut ko no tā paņemt sev un mācīties," norāda Boskīni.

KONTEKSTS:

Veicot pārbaudi biedrībā "Kalna svētību kopiena", kas darbojas Bruknas muižā Bauskas novadā, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) kopā ar Tiesībsarga biroja pārstāvi konstatējuši, ka bērni tikuši nodarbināti lauku darbos no desmit līdz 12 stundām dienā bez iespējas saņemt medicīnisko palīdzību un pārkāpumu gadījumā tiekot sodīti ar pārtikas devu ierobežošanu. Pārbaude veikta, reaģējot uz privātpersonas sniegtu informāciju par iespējamajiem bērnu tiesību pārkāpumiem, tostarp fizisko un emocionālo vardarbību. 

Informācija par pārbaudē konstatēto atbilstoši kompetencei nodota tālākai izvērtēšanai Valsts policijai, Pārtikas un veterinārajam dienestam un Valsts darba inspekcijai (VDI).

Bruknas muiža ir plaši pazīstama kā vieta, kur kopš 2001. gada darbojas sabiedriska organizācija "Kalna svētību kopiena" – vieta, kur tiek atveseļoti dažādās atkarībās nonākuši cilvēki. Rehabilitācijai pamatā ir lūgšanas un darba terapija, un, pateicoties tai, jau daudzu gadu garumā rit muižas ansambļa atjaunošana, sakopšana un labiekārtošana. Kopienas dibinātājs un "Kalna svētību kopienas" garīgais vadītājs ir priesteris Andrejs Mediņš.  

Mediņš konstatētos pārkāpumus sauc par meliem

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti