4 gadi opozīcijā, cietumā pabijušais par līderi un aizmukušie partneri. Kas jāzina par ZZS

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pirms 20 gadiem dibinātā partiju apvienība Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) pēdējos četrus gadus nosēdējusi Saeimas opozīcijā. Daļu laika tā palika bez sava "pelēkā kardināla", pirmajā instancē notiesātā un gadu cietumā pavadījušā Aivara Lemberga.

Pirms šīm vēlēšanām apvienība izšķīdusi pa vīlēm, ar aizvien peltām reformām bagāžā, nodrāztām frāzēm retorikā un pamukušiem kādreizējiem politikas smagsvariem, taču ar atkal no cilindra izvilkto Lembergu, kas varbūt nepatīk viņiem pašiem, taču ir tīkams lielai daļai tautas. Kas ir šo divu politisko spēku savienības – Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) un partija "Latvijai un Ventspilij" – fenomens, un kā ar pusbeigtu zirgu un klibu jātnieku uz tā katrās vēlēšanās iejāt Saeimā, neko jēdzīgu nepaveikt, bet arvien patikt vēlētājiem?

ĪSUMĀ:

 

4 gadi opozīcijā, cietumā pabijušais par līderi un aizmukušie partneri. Kas jāzina par ZZS
00:00 / 13:35
Lejuplādēt

Nenotikusi līderu maiņa

ZZS pirms iepriekšējām Saeimas vēlēšanām apgalvoja, ka ir pierādījusi sevi kā politisko spēku, kas nebaidās no drosmīgiem, bet pārdomātiem lēmumiem. Iespējams, toreiz drosmīgākais lēmums bija pārtraukt ierasto praksi par savu premjera amata kandidātu pēdējā mirklī izvirzīt ZZS satelītpartijas "Latvijai un Ventspilij" un visas apvienības bosu Aivaru Lembergu. Pirms četriem gadiem ZZS līderis un premjera amata kandidāts bija apvienības jaunpienācējs Māris Kučinskis no cita tā laika ZZS satelīta – Liepājas partijas. Kučinskis iepriekš trīs gadus bija vadījis valdību.

"Valdības veiktās reformas, atvērtās frontes dažādās līnijās – veselības aprūpe, nodokļu reforma, izglītības – protams, pozitīvas sekas būs redzamas pēc kāda laika, bet tas jebkurā gadījumā, iespējams, rada kādu mulsumu. Ļoti daudz uzreiz parādās arī oponentu," teica Kučinskis.

Ar 11 deputātu vietām ZZS bija otrā mazākā frakcija Saeimā. Vēlētāji viņus bija sodījuši par nepārdomātām un beigās nerealizētām reformām sāpīgajās nozarēs: medicīnā, nodokļu politikā, izglītībā. Savukārt Kučinskis, pirmoreiz būdams ZZS līderis uz premjera krēslu, nokaitināja apvienības krusttēvu Lembergu, kurš šo dzēlienu nav sadziedējis vēl šodien. LTV debatēs pie Jāņa Dombura Lembergs bija tiešs: "Viņam ir cits skats un cita ideoloģija, un faktiski viņš bija tāds pieklīdenis! Tā bija kļūda – tādus pieklīdeņus nevajag ņemt!"

Kamēr Lembergs klaigā par pieklīdeņiem, tikmēr apvienību steiguši pamest arī citi tā laika līderi – piemēram, paša Lemberga Ventspils partijas biedre, bijusī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola pērnā gada sākumā nolika deputāta mandātu par labu Starptautiskās Šaha federācijas vadīšanai, bet šogad maijā izstājās no Latvijas Zemnieku savienības, komentējot, ka partija "nav gatava mainīties". Iemesls, iespējams, bija arī Jāņa Bordāna vadīto "Konservatīvo" novilktās sarkanās līnijas, kas neļāva ZZS iekļauties varas kodolā. Arī bijusī veselības ministre Anda Čakša pameta ZZS un uzreiz pieslējās "Jaunajai Vienotībai".

Apvienības izjukšana

Līderu aiziešana no ZZS bija skaidrs priekšvēstnesis neomulīgajai gaisotnei, kas šovasar kulminēja ar apvienības izjukšanu. Latvijas Zaļā partija ārkārtas kongresā ar pārliecinošu vairākumu nolēma izstāties no Zaļo un Zemnieku savienības. No 268 saņemtajiem biļeteniem par izstāšanos bija 257 balsis.

Zaļās partijas atšķelšanās gan nebija nekāds spēriens no skaidrām debesīm. Par to runāja jau mēnesi pirms "zaļo" ārkārtas kongresa. Zaļās partijas līderis Edgars Tavars paziņoja, ka viņam vairs nav pa ceļam ar Aivaru Lembergu: "Latvijas Zaļā partija veica domnieku aptauju. Vairāk nekā divas trešdaļas pateica, ka nesaredz iespēju Zaļajai partijai apvienības ietvaros sadarboties ar "Latvijai un Ventspilij"."

"Zaļie" kara sākšanai pret divdesmit gadu ilgo draudzību ar Lembergu lietā lika paša Lemberga izvairīgo attieksmi pret karu. Drīz pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Lembergs vietējā un domei labvēlīgajā avīzē izteicās, ka karu var apturēt tikai ar sarunām un ka Rietumi esot atteikušies ar agresoru runāties.

ZZS no sava vadoņa teiktā norobežojās, bet vēlāk citās intervijās pats Lembergs jau mēģināja atkāpties no teiktā. "Nu, vispār, to interviju... man piezvanīja, un es biju mašīnā, braucu, man bija pilnīgi citas darīšanas, tur bija atrauti jautājumi. Un tā intervija vispār nebija par Ukrainu, tur bija citi jautājumi," vēlāk mēģināja izlocīties Lembergs.

Tagad Lembergs par karu Ukrainā izsakās kritiskāk – karš esot slikti, vēl jo vairāk tāpēc, ka salīdzinoši netālu no Latvijas. Taču Putina patriekšanu viņš atteicās akceptēt arī nesenajā intervijā Latvijas Televīzijā, vairākkārt atkārtojot, ka "sarunās var vienoties tikai Zeļenskis ar Putinu, ne Lembergs!"

Pēc Zaļās partijas paziņotā par šķiršanos no "zemniekiem" Lemberga dēļ apvienības līderis Armands Krauze gan vēl tielējās, ka Lembergs ir visai tālu no viņiem: "Nesaprotu to iemeslu, kāpēc viņi iet prom ar argumentu par sadarbību ar Lembergu. Jo viņa nav iespējama! Tā vienkārši nav iespējama, jo Zaļā partija iebilst, un arī tāpēc, ka paši "Latvijai un Ventspilij" nav tādu vēlmi izrādījuši!"

Tomēr pirms diviem mēnešiem ZZS izvilka šo veco laiku kārti, atkal paziņojot, ka apvienības premjera amata kandidāts būs Lembergs. Kā jau klasiski tas bijis iepriekš, pats viņš sarakstā nekandidē. "Es esmu smagos noziegumos apsūdzēts kopš 2006. gada. Iet par premjeru tā kā Kariņš, ja, tā kā tāda lupata – ka tikai noturēt četrus gadus savu krēslu, un Dievs ar visu Latviju! – es tādu valdību nekad mūžā nevadīšu, man nav tāds raksturs, saprotat!" saka Lembergs.

Opozīcijas "maize"

Pašreizējās koalīcijas kritizēšana ir "zaļzemnieku" teju vai vienīgā iespēja tagad tikt pie publicitātes. Par četriem opozīcijā aizvadītajiem gadiem ZZS ir dusmīga uz "bezierunu pretoligarhiem", uz "konservatīvajiem". Vairākkārt centušies gāzt valdību un panākt premjera demisiju, taču tas nav izdevies. Bez rezultāta palikusi arī pretošanās teritoriālajai reformai. Arī ostu reformu ar parakstu vākšanu referendumam viņiem nav izdevies apturēt. Būšana opozīcijā izskaidro arī neīstenotos vēlēšanu solījumus. Tikmēr viņu gans Lembergs šajā laikā beidzot tika pie sprieduma pirmajā instancē, gadu aizvadīja cietumā, bet iznāca pret 100 tūkstoš eiro drošības naudu.

Pēc gada aiz restēm pie cietuma vārtiem viņu sagaidīja bariņš žurnālistu, bet ne fani un pat ne radinieki. "Bija variants, ka aizbrauks uz siltajām zemēm kopā ar draugiem. Un es sievai teicu – ar mazo puiku brauciet! Mani sagaidīja vecākais puika, visi suņi un kaķi. Visa māja bija pilna ar ziediem – man bija sasūtīti ziedi," tā Lembergs izteicās vienā no intervijām drīz pēc iznākšanas no cietuma. Kopā ar Lembergu ģimeni saistītās avīzes žurnālisti Elitu Veidemani abi zīmēja Latvijas kā neizdevušās valsts tēlu. "Cilvēki saprot, ka Latvijas likteņi un Latvijas politika netiek lemti Latvijā, Latvijas parlamentā, Latvijas valdībā!" toreiz teica Lembergs.

Iespējams, dibenā nolaidusies arī pati ZZS. Zaudējusi varu valdībā, atņemta ietekme pār kādreiz Lemberga bagātību radījušo Ventspils ostu, aizbēguši līderi un Zaļā partija, no kuras apvienībā palicis tikai nosaukums. Taču pirms vēlēšanām mazliet aktivizējušies ziedotāji. Lielākoties tie ir kandidāti. Piemēram, pāris tūkstošus ziedojis zemnieks Augusts Brigmanis, kam ar apvienību var likt vienādības zīmi, bet ko vēlētāji izsvītroja no iepriekšējās Saeimas.

Labu rocību ar ziedotiem divarpus tūkstošiem eiro parādījusi lauku ģimenes ārstu līdere Līga Kozlovska. Vien sešus simtus partijai atnesis Saeimas deputāts Romāns Naudiņš, kas gada sākumā izšķīrās no Nacionālās apvienības. Divarpus tūkstošus iedevis Jānis Dinevičs, kas ir ja ne vienīgais, tad vismaz redzamākais uz šīm vēlēšanām ZZS pieslējušās Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partijas pārstāvis. Pats Lembergs pēc cietuma ziedojis tikai savai Ventspils partijai – apaļus 15 eiro.

Joprojām vilcējs 

Lielai daļai vēlētāju Lembergs patīk, neraugoties uz apsūdzībām smagos finanšu noziegumos un pirmo tiesas spriedumu. Var teikt, ka viņa elektorāts līdzīgi kā pati ZZS dzīvo aizgājušu laiku nostalģijā, piesaucot sen bruģētās Ventspils ielas un Lembergu kā īstenu saimnieku. ZZS un tās teorētiskais vadītājs Krauze viņa harismu labi zina. "Aivars Lembergs ir populārs sabiedrībā. Un, ja jūs atceraties pagājušā gada SKDS socioloģiju, viņš ir populārāks par Kariņu," atgādina Krauze.

Un vasarā izvilktā Lemberga dēļ arī mazliet auga ZZS reitings. "Factum" aptaujās "zemnieki" ir piektie populārākie, savukārt SKDS uzrunātie apvienību atzinuši pat par ceturto tīkamāko. SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš tajā redz Lemberga nozīmi. "Es zinu, ka daudziem nepatīk Lembergs. Es zinu, ka sabiedriskajiem medijiem nepatīk Lembergs, viņi tur cīnās visādiem veidiem, bet es uzskatu, ka tas ir nepareizi. Tas ir nepareizi. Lembergs ir kopumā Latvijas sabiedrībā viens no augstāk un labāk novērtētajiem cilvēkiem, neskatoties uz visu, kas viņam ir sakārts virsū. Un no šī skatu punkta viņš neapšaubāmi ir viens no ZZS pīlāriem," uzsver Kaktiņš.

Tas arvien ļauj Lembergam durvis spārdīt kājām. Nupat viņš sapinās melos, skaidrodamies medijiem par to, kādēļ uz priekšvēlēšanu intervijām vests ar domei piederošo limuzīnu.

Tikpat izvairīgi ir ZZS priekšvēlēšanu solījumi – stiprinās cīņu ar korupciju, veicinās valsts enerģētisko neatkarību, paplašinās atbalstu ģimenēm ar bērniem, stiprinās ģimenes ārstus, pārskatīs teritoriālo reformu, saliedēs sabiedrību.

Konkrētākās lietas ir vēl lielāka aizsardzības budžeta palielināšana, kā arī lielākas iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumu daļas atdošana pašvaldībām un pensiju indeksācija divas reizes gadā.

Lemberga saraksts, kurā paša Lemberga nemaz nav, arī sola aizstāvēt valsts intereses starptautiskajās organizācijās. Taču noslēgumā jāmin, ka ar tiesas spriedumu kabatā un būšanu ASV sankciju sarakstos diez vai Lembergam izdotos kļūt par premjeru un vēl jo vairāk – stutēt attiecības ārvalstīs.

Partiju analīze

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti