De Facto

Cīņa pat par nelielām izmaiņām alkohola pieejamībā prasa gadus

De Facto

(Zīmju valodā). DeFacto

Zelmeņa lieta: kārtējā sērija "Latvijas Naftas Tranzīta" sāgā

Advokāta Zelmeņa apsūdzība krāpšanā – kārtējā sērija «Latvijas Naftas tranzīta» sāgā

Advokāts, nodokļu konsultants un nu jau bijušais Maltas Republikas goda konsuls Latvijā Jānis Zelmenis drīzumā sēdīsies uz apsūdzēto sola lietā par krāpšanu lielā apmērā – gandrīz 18 miljonu eiro vērtībā. Latvijas Televīzijas raidījums "De facto" vēsta, ka process ir saistīts ar AS "Latvijas Naftas tranzīts" (LNT).

Šī savulaik Ventspils tranzītbiznesā ietekmīgā uzņēmuma lielākais īpašnieks ir Šveices jurista Rūdolfa Meroni kontrolētais "Ventbunkers". Taču ir arī mazāki akcionāri – vairākas ārvalstu kompānijas – aiz kurām diezgan nepārprotami vīd ventspilnieku tēli. Kriminālas nepatikšanas draud arī LNT padomes loceklim, Lihtenšteinā dzīvojošajam britam Endrū Beikeram, kura vārds Ventspils tranzītbiznesa ofšoru tīklos atrodams jau 20 gadus.

ĪSUMĀ:

Lai gan prokuratūras paziņojumā par tiesai nodotu lietu personu un uzņēmumu vārdi netika minēti, tas, ka apsūdzētais ir advokāts Jānis Zelmenis, kļuva zināms visai ātri. Tāpēc atšifrēt to, kas ir miljonus vērtā Latvijas akciju sabiedrība, starp kuras akcionāriem ir Jaunzēlandes uzņēmums, bet akciju pārņemšanā iesaistīts kādas Lihtenšteinas sabiedrības direktors, nenācās grūti. Tā ir akciju sabiedrība LNT, kuras amatpersonu izmaiņu karuselis mediju uzmanības lokā bija jau pirms vairāk nekā 15 gadiem.

LNT tagadējie kontrolētāji ir saistīti ar Šveices juristu Rūdolfu Meroni – gan viņš pats, gan viņa sieva Lidija Meroni ir padomē, savukārt valdē ir viņa uzticības persona Aivars Gobiņš. Trešais padomes loceklis kopš 2018. gada pavasara ir Lielbritānijas pilsonis Endrū Džons Beikers, kurš jau ilgus gadus dzīvo Lihtenšteinā.

Kā noskaidroja "De facto", par 2018. gada notikumiem LNT apsūdzība ir celta ne tikai Zelmenim, bet arī viņa senajam paziņam Beikeram. Lietas būtība – dažādu manipulāciju ar dokumentiem rezultātā Jaunzēlandes kompānijai "Global Oil Services Limited" ("Global Oil Services") piederošo LNT akciju nonākšana Beikera pārstāvētās Lihtenšteinas firmas "Griffin Trust AG" ("Griffin") īpašumā.

Prokuratūras ieskatā, tas noticis prettiesiski, ļaunprātīgi izmantojot uzticību un ar viltu, proti – notikusi krāpšana, kā rezultātā Jaunzēlandes kompānijai nodarīti 17,97 miljonu eiro zaudējumi.

Zelmenim apsūdzību cēlusī Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurore Santa Berga skaidroja: "No pamatprocesa tika izdalīts kriminālprocess pret vienu fizisko personu, kura nav Latvijas valsts piederīgais, un pret vienu juridisko personu, kura arī ir ārvalstī reģistrēta. (..) Process tika sadalīts tāpēc, ka šīs personas, tā teikt, nesadarbojās, brīvprātīgi pēc aicinājumiem neieradās, un viņu iesaiste kriminālprocesuālajās darbībās ir realizējama tikai ar starptautisko sadarbību. Kā mēs zinām, starptautiskā sadarbība ir visai garš, ilglaicīgs un lielu laiku prasošs darbs. Lai atrisinātu šo kriminālprocesu savlaicīgi, nepieļaujot neattaisnotu novilcināšanu, tika pieņemts šis lēmums par kriminālprocesa sadalīšanu."

Lihtenšteinā dzīvojošais Endrū Džons Beikers no 2002. līdz 2015. gadam bija "Global Oil Services" amatpersona, savukārt Zelmenis līdz 2016. gadam laiku pa laikam uzņēmumu bija pārstāvējis uz pilnvaras pamata. Savā grāmatā "Turības svārsts" Zelmenis stāsta par savu nejaušo iepazīšanos ar Beikeru Austrijā juristu-slēpotāju konferencē par ofšoru nodokļu plānošanu. Šādi 1994. gada janvārī esot aizsākusies abu profesionālā sadarbība, kas "turpinās vēl šo baltu dienu" – tā 2015. gadā izdotajā grāmatā raksta Zelmenis.

Tagad Zelmenis, kurš iepriekš no publicitātes nekad nav vairījies, interviju "De facto" sniegt negribēja, pirms nedēļas atsūtot lakonisku komentāru: "Saistībā ar pret mani uzsākto krimināllietu un izvirzītājām apsūdzībām ir informēta gan Latvijas Zvērinātu advokātu padomes vadība, gan Maltas valdība. Apsūdzība pret mani celta nepamatoti, kas arī noskaidrosies tiesas izmeklēšanā. Sīkāku komentāru par manu turpmāko rīcību nebūs."

Maltas valdību Zelmenis pieminēja, jo ilgus gadus ieņēma Maltas goda konsula amatu. Taču jau dažas dienas vēlāk – īsi pirms šonedēļ notikušās Maltas prezidenta oficiālās vizītes Latvijā – Zelmenis no tā tomēr atkāpās. Kā jurists pats rakstiski skaidroja "De facto", tas noticis, ņemot vērā situāciju ap viņa vārdu un "izprotot Maltas labo reputāciju".

"De facto" sazvanīja arī "Griffin" biroju Lihtenšteinā, kur uz lūgumu runāt ar Beikeru tika pasaukts vīrietis ar britu akcentu. Par Beikeru sevi dēvējošais kungs paziņoja, ka viņam neesot nekādu oficiālu zināšanu par apsūdzībām, kas būtu izvirzītas pret viņu: "Es neesmu redzējis neko, kas attiecas uz Zelmeņa kunga lietu, un neesmu saņēmis nekādu lietu pats. Līdz tas notiks, es neko nevaru komentēt. Jebkurā gadījumā, pat ja man kaut kas jau būtu iedots, es, visticamāk, tāpat to nekomentētu." Vaicāts, vai Beikers var komentēt vai noraidīt pārmetumus, ka viņš esot sadarbojies ar Zelmeni, lai viltotu dokumentus un apkrāptu "Global Oil Services", lihtenšteinietis atbildēja: "Protams, es varu noteikti apgalvot, ka tās ir blēņas, jā."

Šobrīd gan Beikera pārstāvētajai "Griffin Trust AG" LNT akcijām saskaņā ar tiesas lemto vairs nevajadzētu piederēt, stāstīja prokurore Berga: "Jau no paša kriminālprocesa uzsākšanas brīža šai noziedzīgi iegūtajai mantai – akcijām – tika uzlikti aresti. Un lai šo mantisko jautājumu atrisinātu pēc iespējas ātrāk, saskaņā ar attiecīgo Kriminālprocesa likuma nodaļu, tika izdalīts process par noziedzīgi iegūtu mantu."

Lai gan tiesa jau pirms diviem gadiem nolēma 1046 LNT akcijas atzīt par noziedzīgi iegūtu mantu un lika tās atdot Jaunzēlandes kompānijai, tas joprojām neesot izdarīts, stāstīja prokurore.

Berga atklāja, ka par to ir sākts jauns kriminālprocess par tiesas lēmuma nepildīšanu. Valsts policijā "De facto" apliecināja, ka lietā turpinās izmeklēšana un pagaidām nevienai personai nav piemērots aizdomās turētā statuss.

Tiesā nonākušajā lietā Jaunzēlandes kompānija "Global Oil Services" ir cietušā statusā un pilnībā uztur prasību par kaitējuma kompensāciju gandrīz 18 miljonu eiro apmērā. Uzņēmumu pārstāv advokāte Hardija Vaivade, kas savulaik praktizēja vienā birojā ar Zelmeni, bet nu jau septiņus gadus strādā individuāli.

Rakstiskās atbildēs "De facto" Vaivade apstiprināja, ka tiesas lēmums par LNT akciju atdošanu "Global Oil Services" joprojām neesot izpildīts: "Sabiedrība vairākkārtīgi ir vērsusies LNT, lai saņemtu akcionāru reģistra izrakstu un pārliecinātos par tiesas lēmuma izpildi. Ne uz vienu no "Global Oil Services Limited" vēstulēm LNT nav atbildējusi. Sabiedrība nav saņēmusi arī informāciju par to, ka "Griffin Trust AG" būtu veikusi jebkādas darbības tiesas lēmuma izpildē. Tādēļ nav nekāda pamata uzskatīt, ka tiesas lēmums ir izpildīts. 2022. gada 20. decembrī tika noturēta LNT akcionāru sapulce, uz kuru "Global Oil Services Limited" netika aicināta un tajā nepiedalījās."

Vaivade norādīja, ka pagājušā gada nogalē ar ārkārtīgi lielu nokavēšanos LNT akcionāriem tika prezentēts 2019. gada pārskats, kurā, piemēram, izmaksas par juridiskajiem pakalpojumiem pārsniedza 4,2 miljonus eiro.

Vaivade uzsvēra, ka pārstāv cietušo – juridisku personu, un nekomentē tās dalībniekus. Taču Rūdolfs Meroni savulaik publiski apgalvoja, ka "Global Oil Services" patiesie labuma guvēji ir kādreizējās LNT amatpersonas, Ventspils tranzītbiznesa uzņēmēji: advokātes Vaivades tēvs Mamerts Vaivads un Uldis Pumpurs. "Iepriekš runāja, ka Lembergu ģimenei arī ir bijusi interese šajā uzņēmumā, bet tas varētu būt mainījies," 2012. gadā stāstīja Meroni.

Lembergs uz "De facto" nosūtītajiem jautājumiem neatbildēja, savukārt bijušais LNT padomes priekšsēdētājs Pumpurs par lietu pret Zelmeni un Beikeru izrādās labi informēts, taču viņam par notikušo ir sava versija. Pret Latvijas advokātu un Lihntenšteinas juristu Pumpuram neesot nekādu pretenziju: "[Pretenzijas]  izteica tie, kas piesavinājās šito LNT puses naudu. Tas ir Vaivads ar savu meitu, (..) kas piesavinājās kompānijas naudu un pateica, ka prasa atdot, tad līdz ar to kompānija uztaisīja tā, ka viņi netiek klāt principā pie visām tām lietām. Un viņiem tādas tiesības bija, nu, un tāpēc pašreiz to jezgu uztaisījuši. Tā kā Zelmenis ir pareizi visu darījis – viņš aizstāv īpašniekus."

"De facto" zināms, ka Pumpurs pirms gada LNT ir sniedzis informāciju "par patiesajiem labuma guvējiem attiecībā uz "Global Oil Services Limited" turētajām LNT akcijām", kas tālāk nodota Uzņēmumu reģistram. Viņš ir arī liecinieks kriminālprocesā.

Vaivade "De facto" kategoriski noraidīja Pumpura izteiktos pārmetumus:

"Ulda Pumpura viedoklī ir saskatāmas līdzdalības pazīmes noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, šos izteikumus viņam, visticamāk, būs iespēja atkārtot tiesā.

Attiecībā uz man privāti izteiktajiem apmelojumiem būšu spiesta griezties tiesā vai attiecīgi tiesībsargājošajās iestādēs par apzinātu apmelošanu."

Versija, ka Zelmenis ar Beikeru patiesībā sargājuši īpašnieku mantu, nepārliecina arī prokurori Bergu: "Komentēt es jums īsti tā nevaru, bet, nu, ja arī mēs veicam, kā teikt, glābjam kaut kādu mantu, visas darbības ir veicamas likumīgi, nepārkāpjot likumus. Tā teikt, visas darbības ir jāveic saskaņā ar likumu."

"De facto" uzdeva vairākus jautājumus LNT valdei, lūdzot komentārus gan par  prokuratūras aprakstītajiem akciju pārreģistrēšanas apstākļiem, gan par tiesas lēmuma nepildīšanu. Valdes locekļa Aivara Gobiņa atsūtīto atbilžu būtība, tās īsumā apkopojot, ir šāda: LNT valde cer, ka tiesa objektīvi izvērtēs situāciju un pieņems taisnīgu lēmumu šī akcionāru strīda atrisināšanai, bet 2018. gada notikumus ar akcionāru reģistru nekomentēs, lai nekādā veidā neietekmētu tiesu.

Savukārt uz jautājumu, vai LNT valde ir izpildījusi tiesas lēmumu, tiešas atbildes vietā LNT valde paziņoja, ka vienmēr esot respektējusi un respektēs jebkuru tiesas spriedumu, jo "mūsu kompetencē nav apšaubīt vai noliegt tiesas norādījumus".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti