«Re:Check» pārbauda: kādus maldus par zemestrīci Turcijā un Sīrijā turpina izplatīt sociālajos medijos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kādus maldus par spēcīgo zemestrīci Turcijā un Sīrijā turpina izplatīt sociālo mediju maldinātāji? To pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

«Re:Check» pārbauda: kādus maldus par emestrīci Turcijā un Sīrijā turpina izplatīt sociālajos medijos
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Spēcīgā zemestrīce notika 6. februārī, un abās valstīs kopā tās upuru skaits pārsniedzis 50 tūkstošus.

Jau nākamajās dienās pēc traģēdijas sāka izplatīties sazvērestības teorija, ka šo dabas katastrofu izraisījuši cilvēki. Visbiežāk maldinātāji notikušajā vainoja ASV. Piemēram, kāda populārā "TikTok" video autors rāda karti.

"Krievi, skatieties! Šīs ir Amerikas Savienotās Valstis. Un tā ir Krievija. (..) Bet šeit – Turcija."

Dabas katastrofa it kā izsaukta ar speciālu iekārtu, kas radot zemestrīces. Šis video guva lielu popularitāti, tajā skaitā Latvijā.

"Kāpēc ASV iztaisīja zemestrīci? Jā, tu mani pareizi sadzirdēji. Šo zemestrīci izdomāja un īstenoja Amerika. Kāpēc, ja starp tām nav kara?"

ASV it kā izraisījušas zemestrīci, lai sodītu Turciju par sadarbību ar Krieviju gāzes jautājumā. Nekādus pierādījumus video autors nesniedz.

Dažas dienas pēc zemestrīces interneta platformās tika izplatīts video fragments no pērn mirušā skandalozā Krievijas politiķa Vladimira Žirinovska intervijas kādā televīzijā. Tajā viņš stāstīja, ka cilvēks vajadzības gadījumā varot izraisīt dabas katastrofas.

 Žirinovskis: "Ir arī mākslīgs moments. Tā teikt, dopings. Kad noteiktiem spēkiem ir izdevīga dabas katastrofu pastiprināšana. Piemēram, karstums vai nemitīgs lietus. Vai arī mūsdienās var radīt mākslīgas zemestrīces."

Zemestrīce liecinot, ka Žirinovskim bijusi taisnība. Citi komentāros pie attiecīgā video viņu pat sauc par pravieti. Video redzējuši 2,5 miljoni cilvēku un 68 tūkstoši to atzīmējuši ar "patīk".

Taču nav nekāda pamata domāt, ka zemestrīce izraisīta mākslīgi.

To skaidro arī Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Ģeoloģijas nodaļas vadītājs Jānis Karušs. Viņš norāda, ka zemestrīces radītās vibrācijas uztvēruši seismogrāfi, kas izvietoti visā pasaulē:

Karušs: "Šajā gadījumā nav ne vismazāko šaubu un var pateikt droši, ka šī ir bijusi dabiskas izcelsmes zemestrīce. Jo, ja tas būtu bijis sprādziens, tad raksturs svārstībām būtu bijis daudz savādāks."

Karušs skaidro, ka ir noticis straujš tektonisko plātņu pārvietojums: "Šīs plātnes ir tādas zemes virsmas vienības, kas vienkopus pārvietojas katra kaut kādā citā virzienā. Un šajā teritorijā tieši tur, kur atrodas Turcija, ir divi lieli lūzumi, kas principā nodala litosfēras plātnes. Un tad viena no šīm plātnēm, šī Arābijas plātne virzās uz ziemeļiem, tā virzās virsū Eirāzijas plātnei. Un ir šī robeža – Austrumanatolijas lūzums, gar kuru arī šīs plātnes saskaras un bīdās."

Virzīšanās nav plūstoša, un starp plātnēm ir berze.

 Karušs: "Vienā brīdī tad šīs plātnes saķeras un uzkrājas spriegums, līdz beidzot šis spēks tiek pārvarēts, un tad notiek ļoti straujš pārbīdījums uz priekšu. Un šis straujais pārbīdījums arī izraisa zemestrīci."

Šis ir viens no bīstamākajiem reģioniem Eiropā. Arī zemestrīci prognozēja jau iepriekš, jo tās tur notiek vidēji reizi 10 gados, norāda Karušs.

Vai cilvēka spēkos ir radīt zemestrīci? Karušs skaidro – tik spēcīgu satricinājumu var izraisīt tikai ar kodolieročiem, un tas nepaliktu nepamanīts. Viņš atgādina par tā sauktās Cara bumbas izmēģinājumu PSRS 1960. gados mazapdzīvotā Novaja Zemļa arhipelāgā Ziemeļu Ledus okeānā.

Karušs: "Pats spēcīgākais kodolsprādziens, kāds jebkad ir radīts cilvēka darbības rezultātā."

Cara bumba sprāga četrus kilometrus virs zemes, atombumbas sēnes mākonis sasniedzis vairāk par 60 kilometru augstumu. Tas vēl ilgi saglabāja formu un bija redzams pat vairāku simtu kilometru attālumā. Sprādziens radīja arī spēcīgu zemes satricinājumu.

Zemestrīce Turcijā bija 7,8 magnitūdas. Tiek vērtēts, ka Cara bumba izraisīja ap 5 magnitūdu spēcīgu satricinājumu. Līdz ar to tik spēcīgu sprādzienu, protams, nebūtu iespējams noslēpt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti