Divas puslodes

9. maijs Sarkanajā laukumā un citur. Tas, ko visi gaida

Divas puslodes

Zelenskis – globālās politikas zvaigzne. Ungārijas īpašā nostāja. Vēlēšanas Grieķijā

Prezidenta vēlēšanas Turcijā un Baltkrievijas līdera Lukašenko veselības jautājumi

Ārpolitikas eksperti: Krievija varētu izmantot haosu Baltkrievijā savā labā

Pēdējā laikā īpašu uzmanību izpelnījies Baltkrievijas pašpasludinātā prezidenta Aleksandra Lukašenko veselības stāvoklis. Lukašenko nāves vai rīcībnespējas gadījumā haosa stāvoklis Baltkrievijā ir visai iespējams, un to savā labā varētu mēģināt izmantot Krievija, Latvijas Radio raidījumā "Divas puslodes" vērtēja ārpolitikas eksperts Veiko Spolītis un laikraksta "Diena" ārpolitikas komentētājs Andis Sedlenieks.

Pēdējā nedēļa devusi pamatu runām par Baltkrievijas pašpasludinātā prezidenta Aleksandra Lukašenko veselības stāvokli. "Uzvaras dienas" svinībās Maskavā 9. maijā viņš izskatījās nepārprotami sadudzis, un acīgākie pamanīja, ka viņa labā roka ir apsaitēta. Lukašenko nepiedalījās svinīgajās vakariņās pēc pasākuma, tika ātri nogādāts lidostā un atpakaļ Minskā. Pēc tam viņš uz vairākām dienām pazuda no publiskās aprites, tajā skaitā nepiedalīdamies Valsts karoga, ģerboņa un himnas dienas svinībās 14. maijā.

Spolītis gan uzsvēra, ka, pateicoties ciešajam drošības lokam ap Lukašenko, to, kāds ir īstais viņa veselības stāvoklis, neviens īsti nezina. Pastāv versijas, ka viņš varētu būt vairākas reizes pārslimojis Covid-19, taču īstas skaidrības nav. 

"Šādas ziņas ļoti bieži mēdz izrādīties pāragras. Es, piemēram, nupat lasīju jau kādu 20. ziņu par Džordža Sorosa nāvi, bet nē – dzīvāks par dzīvu. Tā kā es negribētu par šo tēmu spekulēt, laiks rādīs, jo tās ir būtībā spekulācijas, minējumi," piekrita Sedlenieks. 

Galu galā pirmdien tika publiskota reportāža par pašpasludinātā prezidenta apmeklējumu Baltkrievijas Gaisa spēku galvenajā komandpunktā. Šoreiz apsēji bija redzami uz viņa kreisās rokas, bet publiskotajā videoierakstā viņš runāja ar zināmām grūtībām, acīmredzami cīnīdamies ar elpas trūkumu. Tas viss licis uzvirmot prognozēm par to, kā varētu izvērsties Baltkrievijas liktenis, ja Lukašenko pēkšņi nomirtu vai kļūtu rīcībnespējīgs.

"Baltkrievija šobrīd atrodas tādā zināmā politiskā un ģeopolitiskā līdzsvarā, tāpēc ka attiecīgi rīkojas un attiecīgas izvēles izdara tieši Lukašenko. Ja tur būtu cits cilvēks, iespējams, ka Baltkrievijas iesaistīšanās Krievijas agresijā pret Ukrainu būtu citāda, iespējams, aktīvāka.

Lukašenko spēlē ar tām kārtīm, kas viņam ir, un spēlē pietiekami prasmīgi, tajā skaitā šai saspēlē ar prezidentu Putinu. Kas varētu notikt, ja šis ļoti pieredzējušais, rūdītais autoritārās politikas vilks pēkšņi pazustu, kristu? Tad ir jautājums, kurš vēl varētu turēt Baltkrieviju kaut kādā līdzsvarā? Haosa situācija ir visnotaļ iespējama," sprieda žurnālists Eduards Liniņš.

Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko (no labās) 9. maijā "Uzvaras dienas" svinībās M...
Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko (no labās) 9. maijā "Uzvaras dienas" svinībās Maskavā, kur viņš tikās ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu. Pēc tam Lukašenko gandrīz nedēļu nebija redzams sabiedrībā, tādēļ pat izplatījās baumas, ka viņš esot saindēts

Saskaņā ar Baltkrievijas konstitūciju šādā gadījumā valsts galvas funkcijas uzņemas parlamenta augšpalātas – Nacionālās sapulces – priekšsēdētāja Natālija Kočanova, kurai tad 30 līdz 70 dienu laikā jāsarīko jaunas prezidenta vēlēšanas. Jau agrāk izskanējušas versijas, ka tieši Kočanovu Baltkrievijas līderis gatavojot savu funkciju pārņēmējas lomai.

Autoritārie režīmi ir trausli, ja nav pietiekami spēcīga varas pārņēmēja, bet šobrīd līdzās Lukašenko nav skaidrs iespējamais režīma turpinātājs.

Eksperti pieļauj, ka šai lomai varētu tikt gatavota ne tikai Kočanova, bet arī Lukašenko jaunākais dēls, taču arī tās ir tikai teorijas. 

Nav nekādu šaubu, ka gadījumā, ja Lukašenko pēkšņi pazustu no politiskās skatuves, varas nomaiņas procesā iesaistītos Krievija, iespējams, pat īstenojot pilnīgu Baltkrievijas okupāciju.

No otras puses, šādu scenāriju kā savu iespēju saredz baltkrievu opozīcija. Pēdējās dienās trimdā esošās opozīcijas pārstāvji nākuši klajā ar vairākiem paziņojumiem. Opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska izteikusies, ka opozīcijai jābūt gatavai jebkuram scenārijam.

Vēršoties pie baltkrievu tautas, viņa paziņojusi, ka ir gatava būt baltkrievu tautas balss šai grūtajā laikā, lai sarīkotu godīgas vēlēšanas, nepieļautu haosu un jauna diktatora nākšanu pie varas. Baltkrievijas opozīcijas iespējas ātri un efektīvi ietekmēt situāciju valstī, kur jebkāda opozīcija režīmam pēdējos trīs gadus tikusi centīgi iznīdēta, gan ir visai ierobežotas.

Ja jāprognozē, pirmkārt, Lukašenko nāves gadījumā visdrīzāk notiks aktīva Krievijas rīcība, lai paturētu Baltkrieviju savā ietekmē. Tālākais atkarīgs no Krievijas resursiem, mērķiem un vēlmēm, vērtēja Liniņš. 

 "Es teiktu apmēram tā, ka Baltkrievijā ir viens tautas slānis, kuram ir, ko zaudēt varas maiņas rezultātā – drošībnieki, militārā vadība ir sašmucējušies tā, ka viņiem atpakaļceļa būtībā nav.

Ļoti daudzi no viņiem, pat lielākā daļa, ir Krievijas izcelsmes. Viņi būs gatavi atbalstīt to, ko nosauks Krievija, jo viņiem atpakaļceļa nav," sprieda Sedlenieks. 

"Piekrītu, un šajā gadījumā, ja Ķīna ir ieinteresēta ļoti vājā šī brīža Krievijas diktatorā, tad Krievija ir ieinteresēta ļoti vājā Baltkrievijas diktatorā. Šobrīd Kočanovas kundze būtu iespēja, jo, jā, šie drošībnieki, kuri ir ar Krievijas pasēm, ir ļoti svarīgs aspekts. Tajā pašā laikā zinām, ka opozīcijai, kas strādā gan ārpus Baltkrievijas, gan Baltkrievijā, viņiem ir plāns, viņiem ir arī savas militārās vienības Ukrainas karā, kuras ir gatavas pāriet robežai tiklīdz, kad nepieciešams," piebilda Spolītis. 

Ne velti tieši šonedēļ, kad uzvirmojušas runas par Lukašenko veselības stāvokli, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pirmo reizi oficiāli ticies ar opozīcijas līderi Svjatlanu Cihanousku, tā paužot arī savu atbalstu.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā jau gandrīz 30 gadu valda bijušais sovhoza priekšsēdētājs Aleksandrs Lukašenko, kurš 1994. gadā uzvarēja prezidenta vēlēšanās.

Kopš tā laika viņš koncentrējis arvien lielāku varu savās rokās, ierobežojis demokrātiju un apspiedis jebkādu opozīciju.

Nopietnākais pārbaudījums Lukašenko režīmam bija 2020. gadā, kad pēc prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā sākās masu protesti.

Par vēlēšanu uzvarētāju tika pasludināts Lukašenko, bet opozīcija apsūdzēja valdošo režīmu vēlēšanu rezultātu viltošanā. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijas pilsētu ielās izgāja simtiem tūkstošu cilvēku, bet protesti tika ar spēku apspiesti. Daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm.

Lukašenko laika gaitā izveidojis ciešas attiecības ar Krieviju. Viņš ļāva Krievijas karaspēkam izmantot Baltkrievijas teritoriju kā placdarmu iebrukumam Ukrainā, taču atturējies tieši iesaistīt Baltkrieviju karadarbībā Ukrainā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti