«Re:Check» pēta: kāda dezinformācija turpina izplatīties saistībā ar kukaiņu produktiem pārtikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kāda dezinformācija turpina izplatīties saistībā ar kukaiņu produktiem pārtikā? To pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

«Re:Check» pēta: kāda dezinformācija turpina izplatīties saistībā ar kukaiņu produktiem pārtikā
00:00 / 07:21
Lejuplādēt

Eiropas Komisijas nesenais lēmums atļaut divu jaunu kukaiņu izejvielas pārtikas produktos izsaucis dezinformācijas vilni sociālajos medijos. Tagad cilvēku sašutumu sākuši izmantot arī tā sauktie influenceri, kas ar dažādiem video cenšas piesaistīt cilvēkus peļņas interesēs. 

Kādas veselības blogeres un uztura bagātinātāju izplatītājas video par kukaiņiem pārtikas produktos sasniedzis vairāk nekā divus miljonus "TikTok" lietotāju.  

"Tagad, draugi, mums jālasa sastāvs. Jā, viņi liek norādīt, kas tur ir iekšā, taču tas būs norādīts latīņu valodā," apgalvo blogere.

Tā nav taisnība. Produktu sastāvā kukaiņi jānorāda ne tikai latīņu, bet arī latviešu valodā. Blogere arī stāsta, ka pārtikai varēs pievienot prusakus. Arī tā nav tiesa. Eiropas Savienības tirgū apstiprināti četri kukaiņi: klejotājsiseņi, mājas circeņi, miltu melnuļi un vidējo miltu melnuļu kāpuri. Prusaku šajā sarakstā nav. Tāpat nepatiess ir viņas apgalvojums, ka kukaiņus drīkst pievienot jebkādai pārtikai.

"2018. gada janvārī Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde piešķīra ražotājiem atļauju pievienot kukaiņus jebkurai pārtikai," apgalvo blogere.

Katru no apstiprinātajiem kukaiņiem drīkst pievienot tikai noteiktām pārtikas produktu grupām un noteiktā daudzumā. Piemēram, kaltēts miltu melnulis drīkst būt biskvītu, pākšaugu ēdienu, makaronu izstrādājumu un olbaltumvielu produktu sastāvā, turklāt ne vairāk kā 10 procenti no svara.

Blogere arī biedē, ka kukaiņos esot īpaši daudz parazītu: "Šis būs kā parazitārās floras rezervuārs, kurš tiks uzkrauts cilvēka organismam, kuram jau tā netrūkst daudzu citu bioloģisko un mākslīgo ārējo apdraudējumu. Un no šiem parazītiem mums nav izejas."

Blogere teikto pamato ar kādu 2019. gada pētījumu par parazītiem Eiropas kukaiņu audzētavās. Taču pētījums tiek piesaukts nevietā, jo šajā gadījumā kukaiņi nebija paredzēti cilvēku uzturam. Uz cilvēkiem paredzētajiem kukaiņu produktiem attiecas tie paši Eiropas Savienības noteikumi, kas uz citu dzīvnieku izcelsmes pārtiku. Proti, produktiem un ražošanas procesam jāatbilst higiēnas un citām drošuma prasībām. Kukaiņus atļauts barot tikai ar apstiprinātu barību, kas nāk no sertificētiem ražotājiem. 

Jāpiebilst, ka līdzīga dezinformācija par kukaiņiem pārtikā aizvadītajās nedēļās izplatīta lielākajā daļā Eiropas Savienības valstu. Dažviet tā papildināta ar Krievijā izskanējušu teoriju, ka eiropieši nonākuši tādā trūkumā, ka nekas cits neatliek, kā ēst kukaiņus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti