Stasa ceļojums. No Ukrainas bērnunama līdz ģimenei Krievijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Siltā pavasara dienā Maskavas apgabala Apreļevkas dzelzceļa stacijā uz perona sapulcējies pūlis, lai sagaidītu bērnus, kas atvesti no karadarbības zonām Ukrainas austrumos uz Krieviju, kur viņus gaida jaunas mājas un neskaidra nākotne.  

Paceļoties gaisā patriotiskiem baloniem Krievijas karoga krāsās, Krievijas prezidenta pilnvarotā bērnu tiesību jautājumos Marija Ļvova-Belova un Maskavas apgabala gubernators Andrejs Vorobjovs sveic jaunos pasažierus no Ukrainas Donbasa reģiona.

Šis pasākums, kas inscenēts Krievijas valsts mediju kamerām, ir plānots tā, lai centrā būtu divi ambiciozie politiķi, kuri spēlē savu lomu Vladimira Putina karā pret Ukrainu un vēlas nostiprināt savas kā Kremļa favorītu pozīcijas.

Filmējot bērnu pilno vagonu, kamera izvilina dažus smaidus, bet citi bērni izskatās bažīgi, viņu ceļojumam uz Maskavas apgabalu un nezināmajā tuvojoties beigām.

Vagona stūrī klusi sēž mazs zēns ar saviem zīmēšanas piederumiem, patveroties paša radītajā pasaulē.

Stass ar saviem zīmējumiem vilcienā, kas viņu 2022. gada 23. aprīlī nogādāja Maskavā.
Stass ar saviem zīmējumiem vilcienā, kas viņu 2022. gada 23. aprīlī nogādāja Maskavā.

Deviņus gadus vecais Stass tika izrauts no savas iepriekšējās dzīves internātskolā valsts aprūpē esošajiem bērniem Krievijas kontrolētajā Doneckas apgabala daļā un nosūtīts uz Piemaskavu, kur viņam tika apsolīta jaunās ģimenes mīlestība un siltums, kā arī iespēja kļūt par Krievijas pilsoni.

Vilciens iebrauc Apreļevkā, un bērni paņem savas nedaudzās mantas, kuras viņiem atgādina par vietu, kas bija viņu mājas.

Stasa ceļojums no valsts aprūpes okupētajā teritorijā Ukrainā pie ģimenes Krievijā ir daļa no Ukrainas nosodītās Kremļa operācijas, kuras nolūks ir deportēt ukraiņu bērnus un paātrinātā kārtībā piešķirt viņiem Krievijas pilsonību.

Kopš kara sākuma Krievijas amatpersonas ziņojušas par daudziem gadījumiem, kad ukraiņu bērni, atšķirti no pieaugušajiem, nosūtīti uz Krieviju, kur, kā tiek apgalvots, viņus gaidot mīlošas ģimenes, kas palīdzēšot pārvarēt kara radītās psiholoģiskās traumas.

Tie ir stāsti par izglābšanu un laimīgām beigām, kas tomēr ir pilnīgi pretrunā ar starptautiskajām tiesībām. "Lai būtu pilnīgi skaidrs – šādai rīcībai nav attaisnojuma," saka "Human Rights Watch" asociētais direktors bērnu tiesību jautājumos Bils van Esvelds. "Krievijas propagandas līnija ir tāda – "mēs to darām, lai aizsargātu šos bērnus. Mēs viņiem palīdzam. Viņu vecāki atstājuši viņus novārtā. Viņi tika pamesti. Un tagad mēs viņus esam atveduši, rūpējoties par viņu drošību un veselību." Tas nav attaisnojums. Nedrīkst kara laikā aizvest citas valsts bērnus, nošķirt viņus no viņu ģimenēm. Viņi teic, ka tie ir bāreņi, kas tiek glābti no kara. Īstenībā daudziem no šiem bērniem ir ģimenes. Viņiem ir vecāki, kuriem ir visas vecāku tiesības, un viņi tika aizvesti, par to pat nepaziņojot viņu vecākiem, kuri izmisīgi cenšas viņus atgūt. Tāpēc, ja vēlaties palīdzēt šiem bērniem, atbrīvojiet viņus. Neaizvediet viņus no viņu valsts un ļaujiet viņiem doties uz Ukrainas kontrolēto teritoriju."

Stasa jaunie audžuvecāki pieņēmuši arī viņa dvīņumāsu Dašu un 12 gadus veco māsu Nastju. Viņi bijuši šķirti vairāk nekā divus gadus, dzīvojot dažādās aprūpes iestādēs okupētajās Ukrainas teritorijās.

Siltajā aprīļa dienā atkal satiekoties dzelzceļa stacijā, viņi cieši cits citu apskāva, skatoties pazīstamajās sejās nepazīstamajā pasaulē.   

Viņu jaunie "aizbildņi" Gaļina Bogačova un viņas vīrs Aleksandrs Bogačovs viņus uz perona sveica ar Krievijas karogiem.

Bogačovi sacīja Krievijas medijiem, ka vēlējušies, lai abas māsas atkal ir kopā ar brāli

Stasu sagaida brāļi un māsas, viņa jaunā audžumāte Gaļina Bogačova un Marija Ļvova-Belova
Stasu sagaida brāļi un māsas, viņa jaunā audžumāte Gaļina Bogačova un Marija Ļvova-Belova

"Kad uzzinājām par šo situāciju, mēs nekavējoties reaģējām," teica Bogačova. "Mēs bijām vieni no pirmajiem, kas iesūtīja anketu un videoklipu. Mēs patiešām gribējām uzņemt šos bērnus," viņa sacīja žurnālistiem dzelzceļa stacijā.

"Mūsu situācija ir unikāla, jo abas meitenes, Daša un Nastja, kuras mēs uzņēmām pirms mazāk nekā dienas, jau ir mūsu ģimenes locekles," teica Bogačova, piebilstot, ka viņu pārņēmušas emocijas.

Viņa lepni rādīja ģimenes foto ar bērniem savā "Instagram" kontā, kur viņi redzami Bogačovu ģimenes mājā Domodedovā, 37 kilometrus uz dienvidaustrumiem no Maskavas, – divi bioloģiskie un četri pieņemtie bērni.

Doneckas 1. internātskolas atrašanās vieta
Doneckas 1. internātskolas atrašanās vieta

Doneckas 1. internātskola
Doneckas 1. internātskola

Stasa stāsts sākās Doneckas 1. internātskolā, kurā mācās un dzīvo bāreņi un citi valsts aprūpē esošie bērni. Skolas direktore Olga Volkova devās līdzi bērniem braucienā uz Apreļevku. Krievijas medijiem viņa sacīja, ka skola, kurā ir 225 audzēkņi, evakuēta 18. februārī, pieaugot spriedzei starp Krieviju un Ukrainu.

Volkova teica, ka saskaņā ar tā dēvētās Doneckas tautas republikas Izglītības un zinātnes ministrijas rīkojumu bērni un skolotāji aizvesti uz sporta un atpūtas kompleksu Krievijas Rostovas apgabalā, netālu no Ukrainas robežas.

"Kad aizbraucām no Doneckas, visi bērni cerēja, ka atgriezīsimies mājās, jo, kā jau teicu, Doneckas 1. internātskola bērniem ir mājas. Bet katrs bērns grib mātes un tēva rūpes un radīto siltumu, un, kad viņi uzzināja, ka dosies pie jaunajām ģimenēm, mēs ar bērniem runājām – ja Dievs dos un viss izdosies, vai jūs piekritīsiet? Bērni, protams piekrita," Volkova stāstīja Piemaskavas telekanālam "360".   

Preses konference Piemaskavas stacijā
Preses konference Piemaskavas stacijā

Bērni, kurus no perona pie rokas noveda Ļvova-Belova, Vorobjovs un viņu jaunie aizbildņi, sapulcējās stacijas ēkā, kur politiķiem bija aizrautīga auditorija.

Ļvova-Belovai ir pieci bioloģiskie un četri pieņemtie bērni, kā arī viņa ir aizbildne 13 bērniem ar īpašām vajadzībām, kuri dzīvo viņas dibinātu labdarības organizāciju aprūpes iestādēs.

"Te ir ģimene, kas pieņem trīs bērnus, divi vakar ieradās no Kurskas un viens ierodas šodien. Dvīņi viens otru nav redzējuši divus gadus," viņa sacīja, lepni starojot. "Vai varat iedomāties šīs emocijas? Ļoti spēcīgas."

Ļvova-Belova apstiprināja, ka māsas ieradušās tikai 24 stundas pirms brāļa Stasa un atbraukušas uz Maskavas apgabalu no Kurskas. Viņa neatklāja, kā Daša un Nastja aizvestas uz Krieviju, vienīgi pateica, ka viņu aizbildnības dokumentus noformējušas vietējās iestādes Krievijas okupētajā Doneckā. Kad Stass un viņa māsas aprīlī tika atvestas uz Piemaskavu, Krievijas likumi ļāva šos bērnus nodot aizbildniecībā, bet ne adoptēt. Kopš tā laika Putins ir parakstījis likuma grozījumus, kas ļauj piešķirt Krievijas pilsonību Ukrainas bērniem, kas palikuši bez pieaugušo aizgādības.

Siltā vasaras dienā vienā no Maskavas parkiem ar spēļu lācīšiem un saldējumu rokās bērni saņēma gofrētas sarkanas aploksnes. Tajās bija jaunas dzimšanas apliecības, kurās bija teikts, ka viņi ir Krievijas pilsoņi.

Donbasa bērnu naturalizācijas ceremonijā Maskavā, 2022. gada jūlijā.
Donbasa bērnu naturalizācijas ceremonijā Maskavā, 2022. gada jūlijā.

Līdz ar to bērnu dzīvē sākas jauns posms, kas viņiem dod iespēju virzīties uz priekšu un būt pārliecinātiem, ka "visas sliktās lietas palikušas aiz muguras", paziņoja Vorobjovs.

Krievija ļauj saviem pilsoņiem paturēt Ukrainas pasi, ja viņi par to informē varasiestādes. Ukraina ir tikai viena no 26 valstīm pasaulē, kas neatzīst dubultpilsonību. Pēc Krimas un citu Ukrainas teritoriju okupācijas prezidents Zelenskis nesen iesniedza parlamentā tiesību aktu projektus, kas ļauj Ukrainas pilsoņiem no šīm teritorijām saglabāt Ukrainas pilsonību, jo "Ukraina neatzīst to, ka Ukrainas pilsoņi okupētajā pussalā piespiedu kārtā automātiski iegūst Krievijas pilsonību, un tas nav iemesls, lai zaudētu Ukrainas pilsonību", norādīja Ukrainas Ārlietu ministrija.

Tomēr nav skaidrs, kā Krievijas pilsonības iegūšana, atrodoties Krievijā, ietekmēs Ukrainas pilsonību tādiem bērniem kā Stass un viņa māsas.

Stass ar māsām kļuva par izkārtni Ļvovas-Belovas iniciatīvai, regulāri publiski parādoties kopā ar Vorobjovu nolūkā demonstrēt, ka viņi integrējušies Krievijas dzīvē.

Stāstu par brāli un māsām no Doneckas, kas atkal ir kopā, bieži ekspluatē valsts mediji, popularizējot vēstījumu, ka Krievija cenšas paglābt veselu bērnu paaudzi ne tikai no kara šausmām, bet arī no nelaimīgas dzīves Ukrainā. 

No intervijas, kas filmēta ģimenes mājās, Krievijas televīzijas auditorija beidzot uzzināja, kā brālis un māsa Ukrainā nonākuši valsts aprūpē. Nastja, vecākā no trijiem, sacīja, ka bioloģiskā māte viņus atdevusi bērnunamā, jo vairs nav varējusi atļauties viņus paēdināt. Tur viņa ar Dašu divus gadus bijušas šķirtas no Stasa, un tam sekojusi emocionālā atkalredzēšanās uz perona Apreļevkā.

Vorobjova birojs dokumentēja Dašas un Stasa devītās dzimšanas dienas svinības Maskavas pilsētas svētku laikā. Bērni, kuriem nupat bija piešķirta Krievijas pilsonība, bija aizvesti uz patriotisku pasākumu, kas bija veltīts Krievijas militārajai vēsturei no XVI gadsimta līdz svarīgākajām kaujām Otrajā pasaules karā, kas Krievijā pazīstams kā "Lielais tēvijas karš" un uz kuru atsaucas Putins, mēģinot attaisnot iebrukumu Ukrainā.

Stass, viņa māsas un Bogačovu ģimene fotosesijas laikā. Šādi viņi redzami propagandas video, kas vēs...
Stass, viņa māsas un Bogačovu ģimene fotosesijas laikā. Šādi viņi redzami propagandas video, kas vēsta par viņiem

Taču šajā nozīmīgajā dienā filmētais video, kas publiskots vairākas nedēļas vēlāk, piedāvā spilgtāku stāstu par Stasa jauno dzīvi. Tajā redzamais salūts dienas beigās atgādina zēnam par piedzīvotajām šausmām Krievijas apšaužu laikā Doneckā, pirotehniskas sprādzieniem līdzinoties eksplozijai pēc raķetes trāpījuma mērķī.

"Nē, nē, nē, tas ir salūts. Tikai pāris sekundes, manu mazo zaķīt," saka Bogačova. "Nē, tā nav bumba," viņa cenšas viņu pārliecināt, bet pār mazā zēna seju plūst asaras.

Tiek lēsts, ka uz Krieviju deportēto Ukrainas bērnu skaits pārsniedzis 13 000, kā arī tiek uzskatīts, ka deportācijas procesā 800 bērni miruši vai pazuduši bez vēsts, paziņojušas Ukrainas varas iestādes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti