Divas puslodes

Zelenskis – globālās politikas zvaigzne. Ungārijas īpašā nostāja. Vēlēšanas Grieķijā

Divas puslodes

Krievijas agresijas Ukrainā jauna dimensija. In memoriam Silvio Berluskoni

Notikumu attīstība Ukrainā: priekšā vēl ir saspringtas dienas, nedēļas, pat mēneši

Ārpolitikas eksperti: Kahovkas HES iznīcināšana izskatās kā Krievijas izmisuma solis

Par spīti skopajai informācijai par Kahovkas HES iznīcināšanas iemesliem, skaidrs, ka Ukrainai tas nebūtu bijis  izdevīgi. Krievijas propagandas kanālos izskanējušie argumenti par to, ka to paveikuši paši ukraiņi, ir atspēkojami un nepilnīgi. Vienlaikus būtisku ietekmi uz Ukrainas pretuzbrukumu tas neatstās, jo skaidrs, ka ukraiņi šādu scenāriju ir ņēmuši vērā, Latvijas Radio raidījumā "Divas puslodes" vērtēja ārpolitikas eksperti. 

Kahovkas HES iznīcināšana

Pēdējās dienās lielu satraukumu radījusi situācija, kas notiek Hersonas apgabalā, kur iznīcināts Kahovkas HES aizsprosts.

"Šobrīd tiek zīmēti dažādi iespējamie scenāriji par to, kurš īsti ir vainīgs un vispār kā un kāpēc ir noticis tas, kas ir noticis, taču tas nemaina galveno elementu, faktoru, kas ir, pirmkārt, kārtējā Ukrainas teritorijas iznīcināšana, Ukrainas vietējo iedzīvotāju kārtējā nepieciešamība glābties, evakuēties. Papildus tam ir jautājums par to, cik šīs sekas būs ilgmūžīgas, uz cik ilgu laiku šīs teritorijas būs applūdušas, kādas būs sekas lauksaimniecībai," vērtēja Austrumeiropas politikas pētījumu centra valdes loceklis, pētnieks Mārcis Balodis. 

"Es domāju, ka kaut kādas patiesības daļas noteikti tuvākajās, cerams, nedēļās parādīsies. Protams, abas puses turēsies pie savām versijām līdz beigām, kamēr tālākā nākotnē kādi arhīvi kaut ko citu neuzrādīs. Šobrīd pastāv trīs versijas, [ka to izdarīja] – Krievija, Ukraina, vai ir notikušas kaut kādas tehniskas kļūmes. Starp tām trijām kaut kur taisnība būs," norādīja bijušais Nacionālo bruņoto spēku komandieris, ģenerālis Raimonds Graube.

Applūdušais kultūras nams Ukrainas pilsētā Nova Kahovkā, kas ir Krievijas okupācijas spēku kontrolē
Applūdušais kultūras nams Ukrainas pilsētā Nova Kahovkā, kas ir Krievijas okupācijas spēku kontrolē

Tikmēr Ārpolitikas institūta asociētais pētnieks, portāla TVNET žurnālists Artūrs Bikovs uzsvēra, ka neatkarīgi no tā, kurš nolēma iznīcināt Kahovkas HES, tas nebūtu noticis, ja Krievija nebūtu iebrukusi Ukrainā. Tas, viņaprāt, ir svarīgākais, kas jāatzīmē. 

"Kam tas varētu būt izdevīgi? Īstenībā tas nekad dzīvē nebūtu izdevīgi Ukrainai no tā skatu punkta, ka cilvēki nomirs, un tas ir ekocīds. Sekas, it sevišķi ekoloģiskās sekas, ir milzīgas," viņš norādīja. 

"Galu galā svarīgākais ir tas, ka tas viss ir noticis Ukrainas teritorijā, uz Ukrainas zemes. Galvenais pretarguments tam, ka to varētu būt pastrādājuši ukraiņi, ir tas, ka viņi tādējādi būtu iznīcinājuši paši savu zemi, ko mēģina atkarot," piekrita Balodis. 

Krievijas propagandas kanāli gan turpina uzsvērt, ka Krievija pie notikušā nav vainojama. Krievu karaspēks esot mēģinājis veikt uzbrukumu ukraiņu pozīcijām, un šis ir bijis vienīgais veids, kā ukraiņiem to apturēt. 

"Tur bija pāris tādi smieklīgi, savādāk tos nenosaukt, argumenti, ka ukraiņi neko gudrāku nevarot izdomāt. Tas ir tas pārsteidzošākais, ka šī mašinērija pat nespēj sakarīgu argumentu izdomāt," vērtēja Graube. 

Bijušais komandieris uzsvēra, ka, pirmkārt, iniciatīva karā šobrīd pieder ukraiņiem, un, analizējot militāro situāciju, tieši Krievijas karaspēkam notikušā dēļ šobrīd būs iespēja pārdislocēt savas vienības.

Otrkārt, arī vēsture liecina, ka tik plaša mēroga infrastruktūru vienmēr iznīcina tā puse, kas aizsargājas, nevis uzbrūk, un tas šobrīd jādara Krievijai.

Treškārt, ar tādām sistēmām, kādas, kā Krievijas ziņojumos teikts, esot izmantojusi Ukrainas armija, lai uzspridzinātu HES, to izdarīt nemaz nav iespējams. Līdz ar to Graube sliecas domāt, ka Kahovkas HES ir iznīcinājusi Krievija. 

Ietekme uz Ukrainas pretuzbrukumu

Daudzi eksperti spriež, ka, uzspridzinot Kahovkas HES, Krievijas armija, iespējams, centusies apturēt Ukrainas pretuzbrukumu. 

"Es domāju, ka noteikti viņu acīs tas varētu kalpot par labu viņiem. Tajā ziņā, ka tas ļautu vismaz virzīt [Ukrainas] uzmanību šim, tā vietā, lai koncentrētos un veiktu uzbrukumu, bet, no otras puses, forsēt upi ir pietiekami sarežģīts uzdevums pats par sevi, neskatoties uz to, vai Kahovkas HES eksistētu vai neeksistētu. Līdz ar to pieņemt, ka tas ļautu ievērojami apgrūtināt Ukrainas plānus atbrīvot okupētās teritorijas, es stipri šaubos, diez vai," vērtēja Bikovs. 

Turklāt pats par sevi šis virziens līdz šim nav izskanējis kā iespējamais ukraiņu pretuzbrukuma virziens acīmredzamu iemeslu dēļ – tam traucētu upe, piebilda Bikovs. 

"Es pilnībā piekrītu, un domāju, ka ir vērts atcerēties, ka par šo dambi mēs nerunājam pirmo reizi kopš 24. februāra, jo pērn, kad Ukraina sāka virzību uz austrumiem, kā viens no scenārijiem tika identificēts, ka ar dambi kaut kas varētu notikt. Pieņemu, ka Ukrainas bruņoto spēku plānošanā noteikti ir iekļauta atruna, ka ar dambi kaut kas var notikt. Tas noteikti bija zināms faktors.

Vai tas fundamentāli mainīs kaut ko Ukrainas plānos – pavisam noteikti nē," sprieda Balodis. 

Graube norādīja, ka Krievija ar šādu gājienu drīzāk vēlējusies uzsvērt savu neprognozējamību un spēju neapstāties ne pie kā, lai sēstos pie sarunu galda. Tas, viņaprāt, ir bijis Krievijas lielais stratēģiskais mērķis. 

"Respektīvi, lai panāktu šajā karā tādu uzvarošu neizšķirtu. Šis varētu būt tāds izmisuma solis – šantāža," secināja bijušais komandieris. 

Tikmēr Bikovs atgādināja, ka, Ukrainas pretuzbrukumu gaidot, bieži domājam par to kā par vienu milzīgu notikumu, kad patiesībā tas jau notiek kā daudzas nelielas Ukrainas iniciatīvas. 

"Jāskatās uz to vairāk kā procesu, un pavisam noteikti šis process notiek un notiek ne jau pirmo dienu. Viens no labākajiem piemēriem ir tas, kas šobrīd notiek Belgorodā. Tajā ziņā, ka tā ir ļoti laba operācija, kas ļauj piesaistīt Krievijas puses uzmanību, lai viņi virzītu savu spēku un uzmanību uz to, lai kontrolētu situāciju tur, kamēr Ukrainas karaspēks arvien biežāk pielieto artilēriju, arvien biežāk un aktīvāk iesaistās kara darbībā," viņš skaidroja. 

Graube piekrita, ka tādu kā filmās redzētu milzīgu izšķirošo pretuzbrukumu mēs varam negaidīt. Tas, ko šobrīd veic ukraiņi, ir "shaping operations" jeb formēšanas operācijas. 

"Tas ietver visas izlūkkaujas, maldināšanas kaujas, jau pieminēto Belgorodu, spēku novirzīšanu, viltus informācijas izplatīšanu un tā tālāk – tu formē šo kaujas lauku, tu meklē ienaidnieka vājos punktus un slēp savus. Tur ir virkne procesuālu darbību. Tu formē savu kaujas lauku un tad izdevīgā vietā uzbrūc. Protams, ka katrā plānā ir jau iepriekš izlemts virziens, kurā iesim, tas nav tā, ka tu tausties un meklē. Principā tu esi izdomājis plānu X un tālāk formē visu ap to, lai novirzītu pretinieku no turienes prom, lai slēptu savu pārvietošanos. Šīs darbības notiek jau vismaz divas, trīs nedēļas aktīvā fāzē," skaidroja Graube.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti