Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens. Operācija "Cik pelna Latvijas skolotāji?"

Aizliegtais paņēmiens

Aizliegtais paņēmiens. Operācija "Cik liela būs mana pensija?"

Aizliegtais paņēmiens. Operācija "Šprice pret lieko svaru"

«Aizliegtā paņēmiena» eksperiments: Cik viegli tikt pie tievētāju modes buma – diabētiķu recepšu zālēm?

Līdz Latvijai nonākusi mānija – tievēšanā izmantot cukura diabēta pacientiem domātus preparātus. LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens" eksperimentā skaidroja, cik viegli šādas zāles ir dabūt Latvijā. Ārsti cilvēkiem bez liekā svara radītajiem riskiem nebija gatavi izrakstīt šo medikamentu, bet kāds sporta treneris piekrita tās dabūt. 

Vai Latvijā ir iespējams tikt pie "Ozempic" vai līdzīga preparātu, kas ir domāts cilvēkiem ar cukura diabētu vai risku tam attīstīties? Šīs zāles daudzviet pasaulē kļuvušas par modes lietu cilvēkiem, kas cenšas samazināt savu lieko svaru.

Lai to noskaidrotu, "Aizliegtais paņēmiens" devās eksperimentā pie endokrinologiem, kas izvēlēti nejauši pēc īsākās rindas principa.

Eksperimenta varones ir divas sievietes. Viena – vecumā virs 50 gadiem, ar paaugstinātu ķermeņa masas indeksu, proti, viņas augums 167, svars 110 kilogrami, ķermeņa masas indekss 39,4, kas viennozīmīgi nozīmē aptaukošanos. Otra – vecumā ap 30 gadiem, augums 166, svars 71 kilograms, ķermeņa masas indekss – 25,8, kas norāda uz mazliet lieko svaru, bet tālu no aptaukošanās.

Vizīte pie endokrinologa

Eksperiments sākts ar pirmo dalībnieci, kurai ir lielāks ķermeņa masas indekss.

  • MFD veselības centrs Rīgā Ķengaragā. Dakteres Tatjana Kuplā.

Daktere ļoti laipna, sauca mūsu eksperimenta varoni par Saulīti un izprašņāja visu pēc kārtas. Mudināja taisīt daudzas analīzes.

Uz tiešu jautājumu par injekcijas iespējām ārste pauda: "Es tā arī padomāju, Saulīt. Ir tādas. Nu, labi, jūs samazināsiet. Pēc tam jūs vēl paņemsiet pluss vēl tā svara. Bet jā, es varu [izrakstīt]. Jūs atnācāt uz maksas [vizīti] un tikai to gribat, [tad] mēs varam jums pat neko nedot un izrakstīt, un viss. Bet labāk izmeklēties."

Taujāta par tabletēm ārste atbildēja, ka tas var palīdzēt samazināt svaru, bet pēc tam tas atkal pieaug. Esot arī bīstami aizkuņģa dziedzerim. Viņa piedāvāja izrakstīt zāles pēc analīzēm, bet vienlaikus bija arī gatava uzreiz to darīt.

"Būs tāda pildspalviņa. Ļoti reti tagad ir. Visi kā nenormāli skrien pēc tām. (..) Man liekas, ka 111 vai 101 [eiro] maksā. Tur lētāk. Tur būs tāda pildspalviņa un iekšā adatiņas. Vajag noņemt šo plēvīti, uzskrūvēt virsū. Un šo pildspalviņu ņemat te vēderiņā, ātri iedursiet," skaidroja ārste.

Tātad zāles nemaz nav lētas. Jāšpricē reizi nedēļā, un viena mēneša kurss jeb viens iepakojums maksā virs 100 eiro. Šādā gadījumā, kad nav cukura diabēta diagnozes, valsts to neapmaksā.

Vai šo preparātu varēs dabūt? "Reti, bet es draudzējos ar vadītāju, un viņa teica, ka ir atvests. Viņa sestdien redzēja mums aptiekā lejā," sacīja Kuplā, atzīstot, ka diemžēl pieprasījums ir liels.

Un uz atvadām vēl viens padoms no šīs ārstes: ja ļoti, ļoti kārojas saldumu, var lauru lapas tēju paturēt mutē un izspļaut ārā.

Tad pie ārsta devās eksperimenta otrā varone ar nelielu lieko svaru.

  • Vizīte nr.2. Endokrinoloģe Natālija Černova poliklīnikā "Elite".

Ārste nosūtīja uz analīzēm, bet neko citu nebija gatava izrakstīt.

  • Vizīte nr.3. Endokrinoloģe Olīvija Caune, privātā prakse Jūrmalas slimnīcā.

Kaut kādas analīzes pacientei jau ir, bet vajagot vēl. "Taisīsiet vēlreiz. Tad es gribēšu redzēt normālu cukura rādītāju. Šis ir vienkārši, kad es ieraudzīju... Bet es uzreiz sapratu, ka jūs nebijāt tukšā dūšā," sacīja ārste.

Uz tiešāku jautājumu par injekcijām no dakteres puses sekoja teju vesela lekcija: "Tā, parunāsim par medikamentu, to, kas ir injicējamais. To tagad raksta pa labi, pa kreisi, bet es tā uzmanīgi pret to, jo tie absolūti nav vitamīni. Pirmkārt, sāksim ar to, ka medikaments ir diezgan jauns. Mēs nemaz ilgstošos efektus nezinām. Ja tas tirgū nav vismaz 20 gadus, mēs nezinām, vai tas neizraisa, piemēram, vēžus. (..) Ja jums būs aizkuņģa dziedzerī iekaisums un jūs nonāksiet reanimācijā, un tie papīri tiks "pacelti"? Ir stingras indikācijas, kuros gadījumos drīkst, kuros ne. Jūs esat ārpus šīm indikācijām.

Es nerakstīšu jums. Ja gribat, atradīsiet citu endokrinologu, kurš izrakstīs.

Nopietni. Es zinu, jo man arī ir bijuši gadījumi, kad es atsaku, un aiziet, izraksta [cits ārsts]," zināja stāstīt daktere Caune.

Viņa arī brīdināja, ka uz zālēm "uzsēžas", tad kādā brīdī tās īpaši vairs nepalīdz, bet tās vairs nevar "noņemt". "Vienkārši nevar zināt, kāda būs atbildes reakcija. Ir daži, kuri vispār nenoreaģē. Ir 10–15%, kuriem vispār nekāda efekta nav," skaidroja mediķe.

Aptiekās novērots pieprasījums 

Bet varbūt ir citi veidi, kā tomēr recepti dabūt? "Aizliegtais paņēmiens" devās apvaicāties uz aptiekām. Tajās bez receptēm medikamentu nedabūt, bet arī kopumā zāles ir deficītā.

Farmaceitiem pret šiem preparātiem kā palīgiem svara nomešanā valda skepse:

"Tam ir ļoti liels deficīts jau kaut kādu pusgadu vai gadu. Tāpēc, ka tas tiek izrakstīts ne tikai diabētiķiem, bet arī citiem cilvēciņiem."

"Es neuzskatu, ka tagad ir jāķeras pie medikamentiem vai kā tāda. Vienkārši pasekot tādām vienkāršām lietām. Varbūt ir kaut kādas lietas, kuras samazināt – teiksim, neveselīgos ceptos, treknos ēdienus samazināt, bet nav teikts, ka jums ir jāatsakās no tā."

"Īstermiņa risinājums. Vieglāk ieinjicēt vienu devu, nekā katru dienu piedomāt pie sporta, pie visa pārējā dzīvesveida. Ērtāk." 

"Ja pārstāj kaut ko [lietot], tad kaut kādā brīdī tas [svars] atgriezīsies tāpat."

Aptiekās dzirdamas bažas par deficītu, bet arī atklājas, ka šādu tievēšanu piekopj sporta zālēs.

"Pie mums bijis klients no sporta zāles, kas ir viens no [tās] īpašniekiem, un saka, ka jā, iekšēji klubā izteikti špricējas. Viņš saka: jā, mums daudzi "uzsēdušies" ir."

Sporta zāles zina par injekcijām

Spoža ideja! "Aizliegtais paņēmiens" nolēma piezvanīt arī sporta zālēm.

  • Fitnesa klubs "Tornado", treneris Ivo Līdaks.

Vispirms godīgi iztaujāts, ko un kā viņš trenē, bet pēc tam arī par injekcijām.

"Visādas medicīnā injekcijas ir. Vai tās būs tās pareizās, kuras palīdzēs zaudēt svaru, nemācēšu atbildēt. (..) Injekcijas ir ārsta izrakstītas, bet jārēķinās ar blakusefektu – tās enerģiju var ļoti [likt] zaudēt," zināja teikt treneris.

Viņš apliecināja, ka zāles mazina apetīti, taču, viņaprāt, tas neesot pareizs risinājums: "Līdz ar to apetīte nebūs, neēdīs, tad arī enerģijas nebūs. Nebūs pašsajūtas. Līdz ar to es esmu pilnīgi kategoriski pret kaut kādām tādām lietām. Uzskatu, ka pašam katram jāmāk nolikt dakšiņa, karote pareizajā brīdī, ikdienā mazliet vairāk kustēties un viss būs kārtībā."

  • Sporta klubs "My Fitness", trenere Elza Zālīte.

"Es sapratu, par ko Jūs domājat, bet profesionāli uztura sastādīšanu es neveicu. Parasti es klientus "konektēju" ar uztura speciālistu. (..) Pateikšu godīgi – treneris to nevar veikt, ja viņam nav uztura grāds, ārsta grāds," sacīja Zālīte.

  • "Kolonnas" sporta klubs, treneris Armands Zivtiņš.

"Nē, nē. Es to pilnībā neatbalstu. Es esmu dzirdējis, bet katrā ziņā manā 22 gadu pieredzē, ko es esmu strādājis ar klientiem, – tā ir tikai mana doma – tas nav savienojams ar ilgtermiņa veselību. (..) Es noteikti nebūšu tas, kas jums kaut ko no šā ieteiks. Ja jūs kaut ko gribat, tad jums ir jāmeklē kāds cits treneris," sacīja Zivtiņš.

  • Sporta klubs "Lemon Gym", treneris Artūrs Hotenko.

"Nu, tā ir vienkārši parastā sporta farmakoloģija. Tā tiek izmantota, protams," pauda treneris.

Kur dabūt šīs injekcijas vispār ir iespējams?
Artūrs Hotenko: Visu var caur mani dabūt.
Caur jums? Tās nav recepšu medikamenti?
Artūrs Hotenko: Neviens ārsts jau neizrakstīs. To var izrakstīt kāds endokrinologs, bet, ja jums nav nekādas problēmas attiecīgi ar veselību, jums vienkārši ārsts tāpat neizrakstīs un viss.
Tad caur jums to iespējams dabūt, ja?
Artūrs Hotenko: Jā, ja jums ir tāda vēlēšanās, to var sarunāt.
Kā tas ir iespējams, ja, piemēram, ārsts neizraksta? Kā jūs varat dabūt, ja ārsts nedod?
Artūrs Hotenko: Redziet, ir cilvēki, kas to pārdod. Saprotiet?

Tātad nevarētu teikt, ka viņš uz šīm injekcijām uzreiz vedina, bet iespēja dabūt zāles ir: "Es jums varētu ieteikt no sākuma pamēģināt bez jebkādas farmakoloģijas. No sākuma pamēģināt ar saviem spēkiem. No sākuma pamēģiniet to, ko jūs varat no jūsu rezervēm, tad attiecīgi, ja tur būs problēmas, tad jau var ko domāt."

Artūrs Hotenko ir treneris, par ko liecina sporta speciālistu reģistrs. Viņa sporta speciālista sertifikāts šobrīd derīgs līdz 2026. gadam. Bet vai Hotenko ir arī ārstniecības persona, kuram var uzticēties farmakoloģijā? Nē, viņš nav atrodams Veselības inspekcijas publiskajā reģistrā.

Tirgo sociālajos tīklos

Turklāt, ja labi pameklē, medikamentu piedāvājumus var atrast arī sociālajos tīklos. Piemēram, "Instagram" lietotājs ar segvārdu "Ozempic" atklāja, ka šo preparātu varot pasūtīt no Krievijas. Tur gan tas arī esot saņemams tikai ar receptēm.

Tirgotāja esot tās jau sūtījusi uz Vāciju. Vienīgi cena, šķiet, ir divas reizes augstāka. "Es vēl varu precizēt cenas par piegādi, ja būs vairumā.  Varbūt viņi kaut ko samazinās, bet man uz to vajag vismaz divas stundas, lai precizētu," stāstīja tirgotāja.

Turklāt tiešā veidā uz Krieviju naudu šobrīd neaizskaitīt, tāpēc naudas lietas tiekot risinātas caur Turciju.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti