Piespiedu vakcīna un cilvēku čipošana? «Aizliegtais paņēmiens» pārbauda apgalvojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” pārbaudījis Sandra Toča ierakstu “Facebook”, kurā apgalvots, ka koronoavīrusa dēļ būs piespiedu vakcinācija un cilvēkus čipošot kā suņus. Secinājums – atsevišķi fakti ir patiesi, bet no tiem veikli savirknētais Toča apgalvojums – bez pamatojuma. Tas ir viens no manipulāciju veidiem.

Sandra Toča ieraksts “Facebook” 9. aprīlī:

“Ir jādibina tautas kustība, lai pretotos OBLIGĀTAI ČIPOŠANAI un PIESPIEDU VAKCINĀCIJAI, kas to pamatos. Citādi būs par vēlu - viņi darbojas ļoti ātri! DALIES ar šo ierakstu! Apspried ar sievu vai vīru, draudzeni vai draugu, padoto vai priekšnieku! Kamēr esi cilvēks! Padomā - vai Tu gribi, ka Tevī tiek ievadīts no attāluma vadāms čips, ar kuru Tu pavadi visu atlikušo dzīvi? Eksperiments ar suņiem jau ir veikts, lai noskaidrotu, kur suns atrodas no īpašnieka - tagad pienākusi kārta pašam īpašniekam.”

Kas viņš ir?

Sandris Točs ir žurnālists, komentētājs, strādājis laikrakstā “Neatkarīgā Rīta Avīze”, arī laikrakstā “Diena”, bijis kādreizējā Rīgas mēra Nila Ušakova (“Saskaņa”) padomnieks. Savulaik startējis Saeimas vēlēšanās no Ainara Šlesera vadītās Jaunās partijas; ievēlēts netika. Savos izteikumos iepriekš, piemēram, kritizējis sankcijas pret Krieviju, savukārt Latvijas žurnālistiem pārmetis kalpošanu partijas “Vienotības” interesēm. Vīrusa krīzes laikā tīklā “Facebook” īpaši aktīvs.

Kā autors pamato?

“Aizliegtajam paņēmienam” Točs skaidro, ka savu ierakstu balstot uz ziņām par “Microsoft” dibinātāja un miljardiera Bila Geitsa plāniem. “Šis cilvēks nodarbojas gan ar digitālo identitāti, gan ar vīrusiem paralēli. Nu, padomājiet loģiski, vai jums nešķiet tas aizdomīgi! Un ir tāda programma, ID2020 reāli, kur tas ir iespējams. Es saku, ka šī digitālās identifikācijas programma ir ļoti analoga tam, ko tautā sauc par čipošanu. (..) Es esmu personiski pret, pret digitālās identitātes ievadīšanu dzīva cilvēka ķermenī jebkādā veidā, vai tas ir čips, vai tas ir nano čips, vai tas ir tetovējums nolasāms.”

Bet vai tas ir izlemts, lai tā apgalvotu un pasniegtu kā ziņu ar faktiem? “Nu, protams, es neuzskatu, ka tā ir ziņa. Es neuzskatu, ka tā ir ziņa nekādā gadījumā. Es uzskatu, tā ir mana personiskā viedokļa paušanu, un jūs jau dzirdējāt, kāpēc es to uzskatu par dziļā veidā, satraucošu. (..) Es būs vienkārši laimīgs, ja es būšu kļūdījies, ja šajā gadījumā, ja nav šādu plānu, ja Latvijas valdībai nav šādu plānu,” saka Točs.

Tātad apgalvojums ir, fakti it kā arī, bet Toča skatījumā tā tomēr neesot ziņa, bet viedoklis.

Vai apgalvojumi ir patiesi?

Faktus par obligāto čipošanu pārbaudījusi ziņu aģentūra “Reuter”, turklāt vairāk nekā nedēļu  pirms Toča ieraksta. Faktu pārbaudē secināts – tas viss ir izdomāts stāsts, kas gan veikli savirknēts no vairākiem patiesiem faktiem.

Pirmais fakts. Patiesība, ka zinātnieki jau pirms Covid-19 strādāja pie mikroadatu nanoplākstera, kas būtu ērts veids, kā ķermenī ievadīt vakcīnu. Proti, nevajadzētu durt, bet atliktu uzlīmēt plāksteri. Un šādu inovāciju patiešām Bila Geitsa fonds finansē.

Otrais. Geitsa fonds arī finansē dažādu vakcīnu izstrādi. Gluži ne pašas farmācijas kompānijas, bet to izplatīšanu. Un tas dod viņam ienākumus.

Trešais, ir arī taisnība, ka patlaban pasaulē vairākas informācijas tehnoloģiju (IT) kompānijas domā par risinājumiem, kā varētu ieviest virtuālo identitāti, kurā varētu glabāt arī medicīnisku informāciju par cilvēku. Tiesa, runa nav par implantiem, bet gan par kaut ko līdzīgu ID kartēm vai autovadītāja tiesībām – tā ziņojusi kompānija IBM.

Un ceturtais arī fakts – Bils Geits ir izteicies – kamēr pret koronavīrusu netiks izstrādāta vakcīna, visticamāk, ceļošanas ierobežojumi saglabāsies.

Tātad, ja veikli šos faktus sajauc, sanāk: kamēr tev nebūs ievadīts čips, tikmēr nekur no Latvijas prom nebrauksi. Taču LTV uzrunātie eksperti pret šādām spekulācijām iebilst.

Ko saka eksperti?

“Ieraksts ir daļa no globālas konspirāciju teorijas, kas izplatījusies internetā saistībā ar apgalvojumu par cilvēku piespiedu čipošanu. Skaidrs, ka šāda personas viedokļa izplatīšanas risks ir cilvēku iespējama manipulācija un nevajadzīga satraukšana, un panikas celšana krīzes laikā. Vienlaikus personas viedoklī iekļautie apgalvojumi un aicinājumi nav pienācīgi pamatoti ar faktiem,” komentē kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība).

“Šeit ir ļoti precīzs apgalvojums, ka taisās čipot sabiedrību. Lūdzu, nu tad to var pārbaudīt! (..) Tad tam jābūt kaut kādam faktiskam pamatam, ko mēs reālā dzīvē varam redzēt. Nu, es neko tādu neredzu,” saka NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadītājs Jānis Sārts.

“Būtībā tā ir klasiska dezinformācija. Un šī būtu noteikti jāapstrīd, jo tā rada draudu atmosfēru un aicina vienoties nacionālā kustībā. Tātad būtībā aktīvi iesaistīties. Bet balstās uz tādu komunikācijas vienību kā apgalvojums. Tas nav ne fakts, ne viedoklis,” skaidro Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesore Anda Rožukalne.

Tātad nākas secināt, ka Točs pauž viedokli par faktu, kura nav. Tas ir viens no manipulāciju paveidiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti