Mediju ētikas padome: «Attīstībai/Par!» ar vēršanos pret komentāru par Grētu Tūnbergu jaucas medija darbā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Atšķirīgi skatījumi ir pieļaujami – šādu nostāju pēc "Latvijas Avīzes" žurnālista Egila Līcīša komentāra par zviedru vides aktīvisti, pusaudzi Grētu Tūnbergu izvērtēšanas pauž biedrība "Latvijas Mediju ētikas padome". Tā vienlaikus izsaka neizpratni, ka partiju apvienība "Attīstībai/Par!", kas aicināja padomi vērtēt minēto komentāru, organizē "sūdzības iesniegšanas kampaņu", tādējādi iejaucoties mediju darbā un izteiksmes brīvībā, liecina padomes sniegtā informācija.

Latvijas Mediju ētikas padomē norāda, ka tā iepriekš saņēmusi partiju apvienība "Attīstībai/Par!" vēstuli, kur aicināts vērtēt “Latvijas Avīzē” publicēto komentāru par Tūnbergu. Padome šo komentāru ir izvērtējusi un secinājusi, ka atšķirīgi skatījumi ir pieļaujami.

"Tai pat laikā neizpratni rada fakts, ka politiskā partija, izmantojot sociālos tīklus, organizē “sūdzības iesniegšanas kampaņu”, tādējādi iejaucoties mediju darbā un izteiksmes brīvībā," norādīja padomē.

Latvijas Mediju ētikas padomē atzīmēja, ka tās darba kārtībā šobrīd ir virkne jautājumu, kas saistīti ar saņemtajām sūdzībām par mediju saturu.

Tostarp padome skata pieteikumu par regbija kluba "Miesnieki" iesniegto sūdzību par ziņu portālā "Delfi" izvietoto publikāciju "Rasisms un savējo piekaušana – Latvijas regbija ēnas puses", gan ziņu portāla "Tvnet" sniegto skaidrojumu par rakstu sēriju "Neredzamais cietumā".

Pēc Mediju ētikas padomē teiktā, regbija kluba "Miesnieki" iesniegtajā sūdzībā norādīti vairāki iespējami mediju ētikas kodeksa pārkāpumi. "Pirmkārt – informācija publikācijā pasniegta pārspīlēti, otrkārt, raksts nav objektīvs, jo tajā ir iekļauts tikai vienas puses viedoklis. Treškārt, rakstā minētie notikumi nav interpretējami viennozīmīgi, tāpēc tos var uzskatīt par spekulatīviem. Tāpat raksta ilustrēšanai izmantots ar notikumu nesaistītas personas foto. Visbeidzot, sūdzībā norādīts uz interešu konfliktu, paužot bažas, ka "Delfi" sporta redaktors Uldis Strautmanis vienlaikus darbojas arī kā regbija kluba "Livonia" preses sekretārs."

Latvijas Mediju ētikas padome saņēma ziņu portāla "Delfi" skaidrojumu saistībā ar regbija kluba "Miesnieki" sūdzību. "Ziņu portāls "Delfi" skaidro, ka rakstā iekļautā informācija ir pārbaudīta, tajā iekļauts vismaz astoņu personu viedoklis, kā arī raksts neatspoguļo žurnālista Ulda Strautmaņa personīgo viedokli. Tāpat ziņu portāls "Delfi" norāda, ka publikācija nav veltīta nevienam konkrētam Latvijas regbija klubam un Uldis Strautmanis ir sporta žurnālists, kas orientējas arī regbija sporta niansēs, tāpēc ar savām zināšanām atbalsta šī sporta veida dalībniekus, tostarp regbija klubu "Livonia"," tā padome par portāla skaidrojumu.

Izvērtējot iesniegto sūdzību, Latvijas Mediju ētikas padome savā lēmumā norādījusi, ka pārkāpts biedrības ētikas kodeksa 4.10. punkts, kas nosaka - interešu konflikta gadījumā tas ir atklāti jādeklarē̄. Tai pat laikā Latvijas Mediju ētikas padome nav konstatējusi, ka publikācijā norādītie fakti neatbilstu patiesībai. Latvijas Mediju ētikas padome ziņu portālam "Delfi" un ikvienam medijam iesaka pievērst īpašu uzmanību interešu konflikta jautājumiem. 

Tāpat Latvijas Mediju ētikas padome saņēmusi vairākas sūdzības par portāla "Tvnet" rubriku "Neredzamais cietumā". Iesniedzēji norādījuši uz neētisku medija rīcību, publicējot interviju ar ieslodzīto, kurā intervējamais detalizēti raksturojis pastrādāto noziegumu detaļas. Lai arī cietušo personu sūdzība par minēto medija materiālu nav saņemta, Latvijas Mediju ētikas padome lūdza ziņu portālam "Tvnet" sniegt skaidrojumu par minēto publikāciju ciklu. 

"Izvērtējot saņemto ziņu portāla "Tvnet" skaidrojumu, Latvijas Mediju ētikas padome uzskata, ka šāda rīcība, skaidrojot savu darbību un atzīstot ētiska rakstura problemātiku, vērtējama atbildīgi un profesionāli.

Tas uzskatāms kā labs paraugs citiem medijiem, līdzīgu situāciju gadījumā, kā arī apliecina ētikas vērtību mediju vidū," atzīmē padome.

KONTEKSTS:

Biedrība "Latvijas Mediju ētikas padome" dibināta 2018. gadā, apvienojoties kopumā 15 mediju nozares asociācijām un uzņēmumiem. Šobrīd biedrībā ir 23 biedri, kuri pārstāv visu formu un žanru medijus, mediju asociācijas un organizācijas, kas darbojas mediju jomas pētniecībā. Biedrības valdes priekšsēdētājs ir Jānis Lielpēteris. Padome iecerēta kā neatkarīgs mediju ombuds, kas izskatīs sūdzības par žurnālistu ētikas pārkāpumiem. Sūdzības Mediju ētikas padome izskata deviņu cilvēku sastāvā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti