Latviešu valodā atklās jaunu tiešsaistes kursu medijpratībā «VeryVerified.eu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai palīdzētu Baltijas valstu iedzīvotājiem stiprināt noturību pret dezinformāciju, atpazīt manipulāciju un kļūt par zinošākiem mediju patērētājiem, globālā attīstības un izglītības organizācija IREX ir izstrādājusi jaunu brīvpieejas tiešsaistes kursu medijpratībā latviešu valodā “VeryVerified.eu”, informēja IREX.

“Very Verified” ir piecu nodaļu kurss par to, kā analizēt mediju vēstījumus un identificēt dezinformāciju, akcentējot kritisko domāšanu. Tas ir īpaši veidots Baltijas valstu auditorijai un pieejams piecās valodās: latviski, igauniski, lietuviski, krieviski un angliski.

Uzsvars kursā likts uz prasmju attīstīšanu, sniedzot ieteikumus, kā patērēt informāciju, bet nenorādot uz to, kuru saturu tieši izvēlēties.

“Mēs visi aizvien vairāk strādājam digitālajā ekosistēmā, un mums jāsaprot, kā tajā orientēties. Tas ir jauns fenomens cilvēces vēsturē. [..] Mēs visi darbojamies ar milzīgu informācijas apjomu, un liela daļa no tās ir manipulatīva, un ne tikai sociālajos medijos. Mēs saskaramies ar kļūdainu informāciju un dezinformāciju savā privātajā saziņā, skatoties televīziju, klausoties radio, un tādēļ šīs prasmes, kuras mēs viegli varam nodot arī citiem, ir kritiski svarīgas,” savas nesenās vizītes laikā Latvijā novēroja IREX prezidente Kristina Lorda.

Jaunais tiešsaistes kurss ir balstīts IREX izstrādātajā “Iemācies atpazīt” (“Learn to Discern”) pieejā informatīvās noturības veidošanai, un to IREX sākotnēji 2015. gadā izmantoja Ukrainā.

Kopš tā laika šī pieeja ir pielāgota izmantošanai vairāk nekā 20 dažādās valstīs visā pasaulē, ieskaitot Gruziju, Indonēziju, Balkānu valstis un ASV. “Very Verified” aplūkoti temati par to, kā uztvert dažādu veidu informāciju, piemēram, par emocionālo reakciju uz informāciju, kognitīvajām nosliecēm un digitālo labbūtību, kā arī par to, kā mediji izvēlas un pasniedz informāciju, kā strādā redakcijas, kā veikt faktu pārbaudi un kā darbojas sociālo mediju algoritmi. Tiek piedāvāts arī plašāks skatījums uz mediju īpašnieku lomu un preses brīvību, kā arī pavisam praktiski rīki un padomi, kā atpazīt manipulatīvus virsrakstus, pārbaudīt foto un video autentiskumu un kā rīkoties, saskaroties ar botiem un troļliem internetā.

“Very Verified” ir veidots interaktīvs un tā, lai tas būtu pieejams ikvienam interesentam. Kurss cenšas iesaistīt auditoriju, izmantojot videoprezentācijas, intervijas ar ekspertiem, animācijas, testus un īsus aprakstus. Kursu var apgūt gan individuāli, gan izmantojot jauktā tipa mācību pieeju.

Primārā “Very Verified” auditorija ir vidusskolēni un augstskolu bakalaura programmu studenti, bet IREX prakse parādījusi, ka kurss var būt noderīgs resurss ikvienam interesentam. Dalībnieki, kuri kursa gaitā izpilda visus testus un nokārto gala eksāmenu, var saņemt apliecinājumu par kursa pabeigšanu.

Visas piecas “Very Verified” valodu versijas ir pieejamas saitē VeryVerified.eu, kur atrodami arī materiāli jauktā tipa mācībām brīvprātīgajiem treneriem un skolotājiem.

Kursu veidojusi globālā attīstības un izglītības organizācijas IREX īstenotā ASV Valsts departamenta Baltijas Medijpratības programma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti