Zināmais nezināmajā

Hanza: Karstena Jānkes grāmata kliedē mītus par šo tirgotāju apvienību

Zināmais nezināmajā

Astoņkāji - dzīvnieki, kas spēj nodibināt draudzību ar cilvēku un labprāt spēlē spēles

Kritiski domāt mūs aicina ik uz soļa. Vai cilvēks var vienmēr izsvērti spriest

Kad ir un kad nav vērts pieslēgt kritisko domāšanu? Skaidro pētniece

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Pieņemt automātiskus lēmumus ir saprātīgi ikdienišķās situācijas, savukārt kritisko domāšanu ir vērts pieslēgt, lemjot par nopietnākiem jautājumiem, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" pauda komunikācijas zinātnes doktore, biznesa konsultante Olga Procevska. Viņa uzsvēra, ka cilvēkam, kurš vēlas pieņemt labākus lēmumus, visu laiku jāiegulda kritiskās domāšanas pilnveidošanā.

Kritiskā domāšana ir spēja patstāvīgi, neatkarīgi un objektīvi izvērtēt informāciju, kas nonākusi cilvēka priekšā, un pieņemt uz tās pamata lēmumu, skaidroja Procevska.

Pretstats tam ir dogmatiska domāšana, kad cilvēks vienkārši akceptē to, kas nāk priekšā, kā patiesību, neizvērtējot, kādi pieņēmumi ir pamatā šim apgalvojumam.

Pārsvarā par to, kas nonāk redzeslokā, cilvēki neaizdomājas, bet pieņem automātiskus lēmumus uz iepriekšējo zināšanu pamata. “Tā ir iekārtots mūsu prāts.

Tas ir ļoti jauki un saprātīgi, jo mēs netērējam resursu tur, kur var iztikt ar to, ko  jau zinām,” skaidroja Procevska.

 

Kritisko domāšanu ir vērts pieslēgt tad, kad runa ir par nopietnākiem jautājumiem, sākot no vakcinēšanās pret Covid-19 līdz bērnu audzināšanai, izvēles izdarīšanai vēlēšanās vai kredīta ņemšanai dzīvoklim.

“Tie ir jautājumi, kur derētu ieslēgt citu domāšanas režīmu un sākt preparēt faktus un apgalvojumus.

Citādi ikdienā būtu nesaprātīgi iet pa ielu un domāt par katru krustojumu kritiski,” sacīja pētniece.

Kritisko domāšanu var trenēt, norādīja pētniece. “Kritiskā domāšana nav viena prasme, bet daudzu mazu metožu kopums, kas kopā veido jaunu domāšanas līmeni,” stāstīja Procevska.

"Cilvēkam, kurš vēlas domāt kritiski un vēlas pieņemt labākus lēmumus savā dzīvē, ir nepārtraukti jāinvestē savā kritiskajā domāšanā, kas nozīmē spēju analizēt savus iepriekšējos lēmumus un spriedumus," norādīja Procevska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti