Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Izmisuma zonā: Nāve ir dzīves cikla sastāvdaļa

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Privātā un publiskā lasīšanas telpa mūsdienās. Stāsta Ieva Zībārte

Re:Check pēta: politiķu radīti mīti, vēlme atlaist Saeimu, strādniece par propagandas seju

Kā Salacgrīvas šprotu ceha strādniece Līvija kļuva par Kremļa propagandas seju

Salacgrīvas šprotu ceha strādniece Līvija, pašai negribot, kļuvusi par Kremļa propagandas seju, to izpētījis "Re:Baltica" faktu pārbaudes projektā "Re:Check". 

"Valdība ir vainīga! Tikai valdība! Cilvēki grib strādāt, bet valdība tikai piebāzt sev kabatas. Tā tas ir!" tā, cenšoties pārkliegt konservu ceha troksni, Krievijas televīzijā "Vesti.Ru" sūdzas Salacgrīvas konservu fabrikas "Brīvais vilnis" strādniece Līvija Ostapčuka. Izvērstais sižets sākas ar stāstu par šprotēm kā ieroci, kas varot gan nogalināt, gan izglābt Latvijas ekonomiku. Tam seko nostaļģiskas atmiņas par citām precēm, ar kurām Latvija bijusi pazīstama Padomju Savienībā — to ražošanu Latvijas politiķi nu esot iznīcinājuši.

Gandrīz identisks vēstījums ir vēl vienam sižetam citā Krievijas televīzijā "TV Centrs". Reportāžas nosaukums ir "Latvija. Eirostrupceļš", un arī tajā redzama Līvija Ostapčuka. "Agrāk zivis bija labākas, tagad ir mazliet sliktākas kļuvušas. Tagad, redzat, ir cits kūpinājums, balts. Agrāk bija tāds skaisti brūns, tagad to vairs nedrīkst. Agrāk bija garšīgāk," klāstīja Līvija.

"Re:Baltica" žurnāliste devās pie Līvijas uz Salacgrīvu, lai saprastu viņas motivāciju. Sieviete atzina, ka pašai bijis pārsteigums, redzot, kā viņas teiktais atspoguļots sižetā.

"Sanāk, ka es esmu teikusi, ka viss ir ļoti slikti, bet tā nemaz nav. Viņi vienkārši uzdeva tādus jautājumus, ka bija jāsaka arī kaut kas slikts. Bet kopā samontēts ir tā, ka sanāk, ka ir tikai slikti," klāstīja Līvija.

Viņa skaidri atceras, ka stāstījusi arī par labajām lietām, taču tas raidījumos nav iekļauts. Neatbilst mērķim — parādīt, ka Latvijā viss ir slikti.

Propagandas spēku labi raksturo fakts, ka sižetus noskatījušies pat sievietes radi Ukrainā. Līvija stāstīja: "Viņi prasīja, kāpēc šeit ir tik slikti, jo, kad runājam pa telefonu, es nesaku, ka šeit ir slikti. Kad pasaku, kā ir patiesībā, viņi gandrīz vai netic, jo televīzija ir televīzija, pieraduši visam ticēt."

Kā Krievijas žurnālisti tika pie Līvijas? Līdzīgi kā "Re:Baltica" — zvanīja uz uzņēmumu, un tur sameklēja kādu, kurš prot runāt krieviski un nebaidās no kameras. Šīs īpašības Līvijai piemīt. Visticamāk, arī Krievijas televīziju izvēle doties uz "Brīvo vilni" Salacgrīvā nav nejauša. Tā līdzīpašnieks Arnolds Babris pats bieži sastopams Kremļa medijos, sūkstoties par slikto situāciju Latvijā.

Sarunā ar "Re:Baltica" Babris norādīja — medijus nešķiro un cenšas atbildēt visiem aicinājumiem izteikt viedokli. Bet Līvija sacīja: "Nu jā, noskatoties video, kas bija internetā, esmu tiešām nolēmusi, ka vairāk intervijas es nesniegšu." 

Sieviete atzina, ka Krievijas mediji viņu ir ierāvuši savās politiskajās spēlītēs —  panākuši, ka viņa televīzijā runā to, ko patiesībā nedomā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Medijpratība
Ziņas
Jaunākie
Interesanti