Jauniešus aicina pilnveidot prasmes kritiski izvērtēt informācijas avotus; sagatavoti mācību materiāli

Eiropas Digitālās nedēļas laikā UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina jauniešus izaicināt faktus, pilnveidojot informācijas avotu kritikas prasmes. Šo prasmju pilnveidei tagad arī latviešu valodā tiešsaistē brīvi pieejams ir mācību materiāls vidusskolēniem “Fake ≠ Fact”.

Laikmetā, kad informācijas izplatības temps turpina pieaugt un sociālie mediji kļuvuši par galveno informācijas ieguves vietu jauniešiem, ir jābūt gatavam atšķirt uzticamu no neuzticamas informācijas. Lai stātos pretī nepatiesai informācijai, “faktus” ir nepieciešams izaicināt – pārbaudot to patiesumu, aktualitāti, neatkarību un objektivitāti. Šo prasmju attīstīšanai ir izveidots mācību materiāls vidusskolēniem “Fake ≠ Fact”.

Mācību materiālā tiek aplūkoti dažādi vēstījumu veidošanas paņēmieni un kā tajos atpazīt manipulāciju, kas radīta, lai slēptu nepatiesu un maldinošu informāciju. Tas māca informācijas avota un propagandas kritisku izvērtēšanu un iepazīstina ar paņēmieniem, kas palīdz identificēt informācijas avotu.

Materiālā iekļauta rokasgrāmata skolotājiem ar trīs nodarbību plānu. Pirmajā nodarbībā uzmanība tiek pievērsta vispārīgiem avotu kritikas jautājumiem. Otrajā nodarbībā tuvāk tiek aplūkota propagandas saistība ar avotu kritiku. Savukārt trešā nodarbība ir veltīta skolēnu propagandas filmas izveidošanai.

Nodarbības jauniešiem palīdz prasmīgāk atpazīt propagandu. Iepazīstot pārliecināšanas mākslu un paņēmienus, kas tiek izmantoti propagandas radīšanā, jauniešu uzdevums ir sagatavot savu propagandas video. Iemācoties propagandu radīt, attīstās prasmes to atpazīt.

Mācību materiāls, kuru aktīvi izmanto jau vairākās Eiropas valstīs, šobrīd ir pieejams arī latviski. Nodarbības attālinātā mācību formātā īstenojusi arī Rīgas Katoļu ģimnāzija. Jaunieši savos propagandas video uzdrīkstējušies pievērsties aktuāliem un strīdīgiem jautājumiem.

Pieredzes stāsti: 

 

Tie, kas izmanto mācību materiālu savās nodarbībās, ir aicināti ar jauniešu radītajiem propagandas video dalīties sociālos tīklos, izmantojot starptautisko tēmturi #ChallengeYourFacts.

Rīkkopu skolotājiem “Fake ≠ Fact” izstrādājis Zviedru institūts, un to veido mācību materiāls skolotājiem un ceļojošā izstāde „Fake ≠Fact Info Lab”. Tās mērķis ir jauniešu avotu kritikas prasmju uzlabošana dažādu informācijas kanālu izmantošanā. Rīkkopas īstenošanu Latvijā atbalsta Zviedrijas vēstniecība Rīgā, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, Latvijas Universitātes  Sociālo zinātņu fakultāte un Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Šeit pieejams mācību materiāls latviešu valodā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt