Īstenības izteiksme 15 minūtēs

No bērnunama uz 17 gadiem pansionātos. Kā Genādijs uzmeklēja radus un devās «brīvībā»

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Literatūrzinātnieks Pauls Daija stāsta par lasīšanas pieredzi 18. gadsimtā

"Re:Check" pārbauda - atkritumi Rīgā un Molotova-Ribentropa pakts

Faktu pārbaude: Kādus melus atkritumu sāgā izplatīja Rīgas dome?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta solījums, ka pēc atkritumu izvešanas uzticēšanas uzņēmumam "Tīrīga" atkritumu apsaimniekošanas tarifs galvaspilsētā pieaugs vidēji par 9%, nav korekts. Tāpat patiesībai neatbilst Rīgas mēra Oļega Burova ("Gods kalpot Rīgai") sacītais, ka Konkurences padome (KP) iepriekš nebrīdināja par monopola riskiem atkritumu apsaimniekošanā. To faktu pārbaudes projektā "Re:Check" izpētījis pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica".

ĪSUMĀ:

  • Rīgas dome norādīja, ka pēc atkritumu izvešanas uzticēšanas "Tīrīgai" vidējais tarifa pieaugums būšot tikai 9%.
  • Tikmēr sociālajos tīklos cilvēki cits pēc cita publicēja savus rēķinus, kas rādīja – pieaugums būs stipri lielāks.
  • "Re:Check" pārbaudē secināja – vidējo tarifa pieaugumu aprēķināt nav iespējams; solīt vien 9% kāpumu – nekorekti.
  • Pēc tam, kad KP uz pārbaudes laiku liedza slēgt līgumu ar "Tīrīgu" , Burovs pārmeta, ka KP nebrīdināja par monopola riskiem.
  • "Re:Check": Burovam nav taisnība – KP par monopola riskiem atkritumu apsaimniekošanā regulāri runā vismaz 5 gadus.

Solīt 9% tarifa kāpumu  nekorekti

Rīgas dome jau kuro mēnesi mēģina pārliecināt rīdziniekus par labumiem, ko dos atkritumu izvešanas uzticēšana jaunajam uzņēmumam "Tīrīga". Visi beidzot varēšot šķirot, un drazu izvedīs jaunās, modernās automašīnās. Turklāt vidējais tarifu pieaugums būšot tikai 9%. Tā vienā no domes komiteju sēdēm sacīja Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes vadītāja Evija Piņķe. Viņas pausto pārpublicēja virkne mediju. Tikmēr sociālajos tīklos cilvēki cits pēc cita publicēja savus rēķinus, kas rāda – pieaugums būs stipri lielāks. "Re:Check" nolēma pārbaudīt, vai tiešām rīdzinieki var paļauties, ka vidējais tarifa kāpums būs tikai 9%.

Vides pārvaldes vadītājas Piņķe tagad skaidroja: "Patiesībā, tādu precīzu datu, kuros būtu apkopoti visi, visi tarifi, nav. Tas ir saistīts tieši ar to līdzšinējo praksi, ka līdzšinējie operatori varēja izvēlēties, par kādu cenu viņi izvedīs atkritumus pilnīgi brīvi jebkuram klientam, savā starpā konkurējot. Iespējams arī, ka pie viena operatora dažādiem klientiem varēja būt dažādi tarifi. Bet 15-16 eiro par kubikmetru bez PVN – tas ir aptuveni tas, kas šobrīd ir Rīgā."

Izrādās, vidējo tarifa pieaugumu aprēķināt ir neiespējami. Lai to izdarītu, būtu jāzina, cik rīdzinieki par atkritumu izvešanu maksā šobrīd, taču tādas informācijas domei nav. Līdz ar to solīt tikai 9% tarifa kāpumu ir nekorekti.

Kā tas ir rēķināts? Piņķe stāstīja, ka aptaujājusi līdzšinējos pakalpojuma sniedzējus. Tiem anonīmi jautāts, par kādu tarifu viņi būtu gatavi slēgt līgumu ar jaunu klientu. Saņemtās atbildes – vidēji 16 eiro par kubikmetru – salīdzinātas ar "Tīrīgas" solītajiem 17,4 eiro par kubikmetru bez PVN. Tā iegūts 9% pieaugums.

Lai gūtu priekšstatu par patiesajām cenām, "Re:Check" lūdza rīdziniekus iesūtīt savas atkritumu izvešanas izmaksas. Atsūtītajos rēķinos redzams, ka līdzšinējais tarifs ir zemāks nekā Rīgas domes aplēses. Līdz ar to arī gaidāmais pieaugums būtiski lielāks — 18, 46, 60 un pat 66%. Turklāt jāatgādina, ka Rīgas domes vienošanās ar "Tīrīgu" neparedz, ka maksa par atkritumu izvešanu būs nemainīga visu tās darbības laiku. 

Tāpat "Re:Check" mēģināja noskaidrot, cik par atkritumu izvešanu iedzīvotāji maksā Tallinā un Viļņā. Tur jau ir nodrošināta iespēja atkritumus šķirot un darbojas PET pudeļu depozīta sistēma. Izrādās, Igaunijas galvaspilsētā iedzīvotāji par vienu kubikmetru maksā nepilnus 7 eiro, tātad būtiski mazāk nekā Rīgā. Viļņā tarifu rēķina citādi, taču arī tur atkritumu izvešana iedzīvotājiem ir ievērojami lētāka. 

Burova meli atkritumu sāgā

Atkritumu sāgas laikā sameloties gadījās arī jaunajam Rīgas mēram Oļegam Burovam ("Gods kalpot Rīgai"). Viesojoties LNT rīta raidījumā "900 sekundes", Burovs raidīja smagus pārmetumus Konkurences padomes (KP) virzienā. Pēc līguma noslēgšanas ar "Tīrīgu" padome ierosināja pārkāpuma lietu un šomēnes liedza jaunajam atkritumu izvedējam slēgt līgumus ar iedzīvotājiem.

Burovs sacīja: "Konkurences padome neteica neko. Pēdējā brīdī mēs redzam no Konkurences padomes ļoti skaistus, emocionālus paziņojumus, bet faktiski es gribu šeit redzēt mazāk emociju, vairāk juridiskus jautājumus. Un man, es atvainojos, rodas jautājums, kāpēc pirms tam viņi par to neinformēja, nebrīdināja, bet sagaidīja brīdi, kad jau viss ir, un tagad sāk apšaubīt."

Burovam, protams, nav taisnība. "Re:Check" ieskatījās ziņu arhīvos un secināja, ka KP par monopola riskiem atkritumu apsaimniekošanā regulāri runā jau vismaz piecus gadus.

Tā aktīvi reaģēja arī pirms divarpus gadiem, kad Rīgas dome izlēma sludināt konkursu par publiskās un privātās partnerības līguma slēgšanu ar vienu atkritumu apsaimniekotāju uz 20 gadiem.

2017. gada februārī KP priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama Latvijas Radio sacīja: "Tagad, ja Rīga arī aizveras konkurencei ar šo publiskās privātās partnerības līgumu, tad ilgtermiņā var tiešām palikt atkritumu apsaimniekošanas tirgus bez konkurences. Ja nebūs konkurences, droši vien problēma būs iedzīvotājiem, jo iedzīvotājiem būs jāmaksā tik, cik prasīs šis lielais spēlētājs, un tur nebūs nekādu variantu. Pēc 20 gadiem nebūs arī nekāda īsti konkurences cīņa iespējama. Tas tiešām ir pamats satraukumam."

Tātad KP neklusēja gan, kā saka Burovs. Tā jau sen brīdināja domi par cenu celšanās riskiem un aicināja lēmumu pārskatīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti