Džonsons saslima ar Covid-19, jo vakcinējās pret gripu? «Aizliegtais paņēmiens» vēta apgalvojumu

LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” vētīja kustības “Vakcīnrealitāte Latvijā” pausto apgalvojumu, ka britu premjers Boriss Džonsons ar Covid-19 saslimis, jo bija vakcinējies pret gripu. Lai gan abi fakti ir patiesi, cēloņsakarību apgalvojuma autori pamatot nespēj. Kultūras ministra ieskatā pat esot jāvērtē ieraksta dzēšana.

Kustības “Vakcīnrealitāte Latvijā” ierakts “Facebook”, 8. aprīlī.

“Boriss, nu kā tad tev tā gadījās? Vēl nesen - oktobrī - tu publiski veici gripas vakcīnas duršanas aktu. Un tagad, kas? Boris. Saslimi ar koronavīrusu. Neveiksme? Bet varbūt likumsakarība? Tu ne tikai iedragāji pats savu imūnsistēmu, kā rezultātā tavs organisms zaudējis dabisko spēju pretoties lipīgiem draņķiem, bet mudināji ievadīt šo arī savu pavalstnieku un viņu bērnu organismos.”

Vēstījuma signāls gana skaidrs – nevakcinējies, tā rezultātā var saslimt ar vīrusu.  

Kas ir autors? 

Ieraksts autors ir kustība “Vakcīnrealitāte Latvijā”. Šīs kustības moto: visas vakcīnas ir ļaunums organismam. Lūk, kustības citāts no viņu “Facebook” lapas: “Tas, ka mediji un sistēma rada informācijas burbuli, kur par vakcīnu ēnas pusēm netiek runāts, kur alternatīva informācija ir TABU, lai neradītu zaudējumus lobijam, NENOZĪMĒ, ka vakcīnas ir nekaitīgas. Tieši pretēji - tās nodara neaptveramu kaitējumu VISĀM organisma sistēmām, cilvēka dabiskajai attīstībai un imunitātei.”

Kā skaidro publikācijas autori?

No kustības paustā sanāk, ka britu premjers neapšaubāmi ir redzamākais gripas vakcīnas upuris. Bet kā nonāca pie šādas kopsakarības? To LTV vaicāja “Vakcīnrealitāte Latvijā” pārstāvei Kristīnai Duņecai.

LTV: Kā jūs šo ziņu nosauktu - vai tas ir apgalvojums, tā ir informācija, provokācija?
Kristīna Duņeca: Jūs taču esat mediju profesionāļi, jums vajadzētu pašiem to kaut kā nosaukt, jūs taču redzat, kas tas ir.
Bet vienmēr jāzina arī cilvēkiem, kas ievieto?
Labi, un ko tad jūs publicēsiet no manas atbildes?
To, ko jūs pateiksiet, jums ir brīva iespēja pateikt to, ko jūs domājat vai kā ir. Mēs neuzbrūkam, mēs prasām viedokli.
Jūs neuzbrūkat?
Tātad jums nav viedokļa, jūs uzbrūkat ar pretjautājumiem, tas nozīmē, ka jums nav sava viedokļa?|
Tas ir jūsu subjektīvais viedoklis.
Kāds tad ir jūsu objektīvais viedoklis? Lūdzu, paudiet objektīvo viedokli! Jums ir iespēja.
Lūdzu, precizējiet vēlreiz jautājumu.
Kā jūs šo informāciju, kas ir ievietota “Facebook” par Džonsonu, proti, ka gripas vakcīna pazemina imunitāti, kā jūs viņu formulētu, kas tā ir, kāda veida informācija?
Lai arī ko es jums, cienījamā Sanita, atbildētu, jūs to izmantosiet pret mani. Ja es nosūtītu uz jūsu e-pastu linkus ar zinātniskiem pētījumiem, kas apstiprina, ka gripas vakcīna pavājina imunitāti, to nesaku es kā žurnāliste. (..) Vēlreiz atkārtoju, pat ja es jums nosūtīšu linkus, kas apstiprina šo tēzi, kas ievietota lapā ''Vakcinrealitate Latvija'', jūs tik un tā nepārraidīsit savā raidījumā “Aizliegtais paņēmiens”, jūs tik un tā to klasificēsiet kā sazvērestības un viltus ziņas, viltus informāciju, pat ja to būs apstiprinājuši sertificēti ārsti. Piezvaniet, lūdzu, ārstiem un pajautājiet, kā pretgripas vakcīnas ietekmē imunitāti. Es neesmu ārsts, es publicēju to, ko ir norādījuši ārsti un zinātnieki. Es esmu žurnāliste, es pārraidu informāciju. Es nevaru tagad pateikt medicīniski šādas te sakarības.

Ko saka eksperti?

Šoreiz gan stāsts ir par to, vai ir korekti veidot cēloņsakarību, ka gripas vakcīna ir izraisījusi saslimšanu ar Covid-19.

“Nu, es vispār brīnos, kā cilvēki var. Jebkurš, kurš ir mācījies kaut vienkāršus loģikas pamatus, saliks, ka šeit ir divi savstarpēji nesaistīti apgalvojumi. Tātad vakcinācija pret vienu lietu un tad attiecīgi saslimšana ar pilnīgi citu vīrusu, pret kuru nevienam cilvēkam nav imunitātes. Tas ir šajā gadījumā acīmredzami. Tiek manipulēts ar informāciju un mēģināts cilvēkiem pasniegt šķietami kaut kādu cēloņsakarību, kura iedziļinoties nepastāv,” saka Jānis Sārts, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra jeb “StratCom” vadītājs.

Savukārt kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība) uzskata, ka jādomā par ieraksta dzēšanu: “Minētā informācija būtu atspēkojama vai dzēšama gadījumā, ja informācijas izvietotājs nevarētu rast pienācīgu pamatojumu paustajiem pieņēmumiem. Gadījumā, ja apgalvojumiem nevar rast pierādījumus, attiecībā uz informāciju, kas aicinātu personas neveikt gripas vakcinēju it kā iespējamo komplikāciju dēļ, būtu jāveic izvērtējums par iespējamu tās dzēšanu.”

Bet Rīgas Stradiņa universitātes profesore Anda Rožukalne norāda – šī kustība visā vaino vakcīnas, un šoreiz viņu ceļā patrāpījies britu premjers. “Manuprāt, lielākā daļa cilvēku arī saprot to, ka tā nav nekāda ziņa, ka to rakstītu Džonsona personiskais ārsts ar šādu secinājumu. Tā ka es neredzu tam lielu bīstamību, izņemot to, ka, ja piesakās tīmeklī cilvēki, kas iebilst pret vakcinēšanos kā tādu,” saka Rožukalne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt