ZZS vadītāja izteikumi par vakcīnu pret Covid-19 blaknēm – pārteikšanās vai apzināta dezinformācija?

Tiešām nevainīga pārteikšanās vai apzināta dezinformācija? Rezonansi sociālajos tīklos izpelnījies Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) un Latvijas Zaļās partijas (LZP) valdes priekšsēdētāja Edgara Tavara Latvijas Radio ēterā paustais apgalvojums, ka vakcinācijā pret Covid-19 viena no blaknēm var būt arī ķermeņa paralīze. Saņemdams par to jautājumus un pārmetumus, vēlāk viņš taisnojās, ka ir pārteicies, un ar ķermeni ir domājis tikai seju.

Tiešām nevainīga pārteikšanās vai apzināta dezinformācija?
00:00 / 04:57
Lejuplādēt

Zāļu valsts aģentūra uzsvēra, ka patlaban Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums, kuram būtu noteikta cēloniska saistība ar Covid-19 vakcināciju.

Vienīgajā reizē, kad miris pilnībā vakcinēts cilvēks, nāve iestājusies vairāku nopietnu hronisku slimību dēļ.

Tā tas bijis arī vairākos gadījumos, kad saņemta tikai pirmā pote, un cilvēki miruši, jo līdz ar nāves datiem ziņots par insultu, cerebrālu infarktu, miokarda infarktu vai Covid-19 izraisītu abpusēju plaušu karsoni.

Ņemot vērā, ka Latvijā pret Covid-19 vakcinējusies tikai trešā daļa un nemainīgi augsts ir vakcinācijas pretinieku īpatsvars, pret obligātu potēšanos pēdējā laikā arvien skaļāk uzstājas arī opozīcijas politiķi.

Tavara publiskie paziņojumi par vakcīnu blaknēm

Tavars Latvijas Radio programmā "Labrīt" šonedēļ izteicās: "Kāpēc mums jāspiež cilvēkiem vakcinēties? Pret viņu gribu un viņu izvēli?"

Viņš arī norādīja: "Ir cilvēki, kas ir arī iepazinušies ar šo vakcīnu sastāvu, un tas, ko paši Eiropas zāļu ražotāji saka par šīm iespējamām blaknēm un varbūtību, ka tās iestāsies. Sākot no zila pleca un beidzot ar pusķermeni paralizētu, kas gan ir mazāk ne vairāk kā viens no 1000, piemēram. Bet izlasot šos aprakstus, cilvēki prasa, kāpēc jūs obligāti mums liekat vakcinēties?"

Tātad politiķis Tavars intervijā apgalvo, ka vienam no 1000 vakcinētajiem kā blakne var būt puses ķermeņa paralīze.

Sociālajos tīklos saņēmis aicinājumus skaidrot, kur tādas ziņas ņēmis, "zaļzemnieks" drīz vien taisnojās, ka ir tikai pārteicies.

Savukārt sarunā ar Latvijas Radio Tavars vispirms uzskaitīja visas reģistrētās iespējamās blakusparādības, un tad norādīja, ka ir sajaucis – ķermeņa paralīzes šajā sarakstā nav, bet ir īslaicīga sejas vienpusēja paralīze. "Es sajaucu sarunas laikā," viņš sacīja.

Tādējādi Tavars atzina, ka blakņu sarakstā ķermeņa paralīzes nav, nerunājot par apgalvoto, ka tā skar vienu no tūkstoš vakcinētajiem.

Zāļu valsts aģentūra gan atgādināja, ka, līdzīgi kā pēc citu vakcīnu saņemšanas, arī pēc potes ar vakcīnām pret Covid-19 ir iespējamas blakusparādības. Biežākās ir paaugstināta temperatūra, drudzis, galvassāpes, reibonis, nogurums, muskuļu sāpes, kā arī slikta dūša, caureja, vemšana. Līdz šim no gandrīz 1,3 miljoniem vakcināciju par blaknēm ziņots nepilnos divos tūkstošos gadījumu.

Speciālisti rūpīgi pēta nevēlamās blakusparādības, uzsvēra Zāļu valsts aģentūras eksperte Zane Neikena.

Viņa paskaidroja, ka muskuļu vājums, jušanas zudums kājās vai rokās, kuru apzīmē kā Gijēna-Barē sindromu, šobrīd ir iekļauts 227 ziņojumos par "AstraZeneca" ražoto "Vaxzervia" preparātu pret 51 miljonu vakcinēto devu.

"Šie pieejamie dati nav pietiekami, lai apstiprinātu vai noliegtu cēlonisko saistību, tomēr, ņemot vērā to, ka tas ir nopietns sindroms, brīdinājums par to iekļauts zāļu aprakstā un lietošanas instrukcijā. Bet tikai brīdinājums, šis sindroms nav iekļauts kā iespējama blakne," uzsvēra Neikena.

Eksperte norāda, ka Eiropā dažas reizes par tādām blakusparādībām ziņots arī pēc "Janssen" potes, kādu līdz jūnija beigām saņēmuši septiņi miljoni cilvēku, bet šie gadījumi vēl tiek vērtēti. Turklāt Gijēna-Barē sindromu visbiežāk izraisa infekcijas slimības, piemēram, HIV, bet retāk imunizācija, operācija vai traumas. Taču Latvijā četras reizes ir ziņots par daļēju un pārejošu sejas paralīzi pēc Covid-19 potes saņemšanas.

Dezinformācijas pētniece Nika Aleksejeva ceturtdien sarunā Latvijas Radio raidījumā "Labrīt" uzsvēra, ka pašlaik ir vērojama sabiedrības polarizācija atšķirīgas attieksmes pret vakcināciju dēļ. Viņa norādīja, ka dezinformatori galvenokārt ir saistīti ar politiku vai biznesu.

Savukārt universitāšu slimnīcu speciālisti vērojuši, ka aug dezinformatoru skaits arī pašu mediķu aprindās, sevišķi reģionos, kur daļa ģimenes ārstu pat mēģina atrunāt pacientus no vakcinācijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti