Sadaļas Sadaļas

ZZS nesola atbalstu «nolikto atslēgu» principa noteikšanai par izvēles iespēju

Ne visi valdošās koalīcijas deputāti atbalsta likumprojektu paketi, kas paredz no Maksātnespējas likuma svītrot normu par „nolikto atslēgu”” principa piemērošanu hipotekārajā kreditēšanā.  

Nolūkā pārliecināt deputātus par nepieciešamību pārskatīt tā dēvētā „nolikto atslēgu” principa piemērošanu visiem hipotekārajiem kredītiem, trešdien pie Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas deputātiem bija ieradies Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs un lielāko banku – ”Swedbank” un ”SEB bankas” vadītāji. Tikšanās ilga aptuvenu pusotru stundu.

Pēc sarunas ar Zaļo un zemnieku savienības deputātiem Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs teica, ka ar deputātiem bija laba saruna par Latvijas tautsaimniecības izsauksmes mazināšanos, un secināts, ka komercbankām ar politiķiem jāsēž pie viena galda, nevis jādomā, kā vienam otru patraucēt.

Savukārt ”Swedbank” valdes priekšsēdētājs Māris Mančinskis Zaļo un zemnieku savienības politiķiem piekodinājis, ka „nolikto atslēgu” principa saglabāšana tā pašreizējā veidolā apdraud kreditēšanas attīstību nākotnē.

Šis ir viens no priekšnoteikumiem tautsaimniecības izaugsmei nākotnē, kreditēšana ir viens no priekšnoteikumiem, lai šo procesu nesabojātu, kreditēšana sāka attīstīties, varētu attīstīties vairāk nākotnē, bet likums par „nolikto atslēgu" principu to apturētu,  pauda Mačinskis.

Lai gan likumprojektu paketi, kas paredz „nolikto atslēgu” principa svītrošanu no Maksātnespējas likuma un „pārcelšanu” uz Patērētāju tiesību aizsardzības likumu, ir parakstījis arī Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis, viņš nesola, ka tās nodošanu komisijām atbalstīs visi frakcijas deputāti.  

Viņš pats atbalstīs priekšlikumu, jo ir svarīgi atjaunot kreditēšanu, un arī bankas gatavas pārskatīt dažas lietas, bet ir deputāti, kuri izlems līdz ceturtdienas sēdei, bet ir arī deputāti, kuri jau tagad zina, ka neatbalstīs jaunu priekšlikumu, kas padarītu „nolikto atslēgu" principu par izvēles iespēju.

Zaļo un zemnieku savienībai par likumprojektu paketes nodošanu komisijām būs brīvais balsojums. Tādējādi pastāv risks, ka likumu grozījumi, kas paredz noteikt, ka par „nolikto atslēgu” principa piemērošanu konkrētiem hipotekārajiem kredītiem jāvienojas bankām un to klientiem, rīt tomēr netiks nodoti izskatīšanai komisijās.

Jau vēstīts, ka saskaņā ar nekustamo īpašumu nozares speciālistu teikto Saeimas septembrī pieņemtais lēmums par „nolikto atslēgu” principa ieviešanu jau tagad negatīvi ietekmē nekustamo īpašumu tirgu.

Saeima iepriekš nolēma līdz martam atlikt grozījumus Maksātnespējas likumā, kas paredz tā dēvētā “nolikto atslēgu" principa ieviešanu.  Saeima septembra nogalē, neilgi pirms vēlēšanām nobalsoja par „nolikto atslēgu" principu - tas nozīmē, ka parādniekam pēc nodrošinājuma mantas pārdošanas vairs nebūs nekādu saistību pret kreditoru. Pēc šāda Saeimas lēmuma "Swedbank" un "SEB banka" paziņojušas, ka aptur dalību valsts programmā ģimenēm mājokļa iegādei.

Privātpersonu maksātnespējas procesa atvieglošana joprojām sadala pretējās frontēs kreditorus un aizņēmējus. Latvijas Kredībanku asociācija paliek pie viedokļa, ka mazināsies cilvēku vēlme kārtot savas saistības un augs nemaksāšanas kultūra. Turklāt tas palielināšot kredītiestāžu riskus, kā rezultātā bankas cels pirmās iemaksas un procentu likmes. Turpretim Latvijas Kredītņēmēju asociācija par parādu dzēšanas kārtības atvieglošanu jūtas gandarīta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt