Zvejnieki pesimistiski par sava aroda perspektīvu Kolkā

Šogad samazinājusies reņģu nozveja, bet cena sarukusi līdz minimumam – šādu situāciju piedzīvo Kolkas piekrastes zvejnieki. Viņi spriež, ka tagad nozvejotās reņģes izdevīgāk pārdot pārstrādei zivju miltos. Par savu nākotni zvejnieki Kolkā nav pārāk optimistiski. Zveja turpināsies tik ilgi, kamēr tiks noplēsti pēdējie murdi un tīkli. Jauns aprīkojums izmaksāšot pārāk dārgi.

Kolkas zvejnieks Dainis Zvirbulis ar zveju sāka nodarboties 1980.gadu beigās. Zvejnieks ar pieredzi, kurš zvejai izmanto murdus, pārsvarā zvejo līcī. Kolka ar to arī interesanta, ka šeit zvejnieki var zvejot Kolkas raga abās pusēs - gan līcī, gan atklātā jūrā kā vietējie saka – Lieljūrā.

„Var nopelnīt ar stāvvadu zveju. Šogad pavasarī, piemēram, reņģu zveja - Pierīgas pusē nozvejoja ļoti daudz, kvotas beidzās un vairāk nedrīkstēja zvejot,” saka Zvirbulis.

Atklātajā jūrā pārsvarā zvejnieki velk vadu, jo tur ir lielākas straumes un vēji. Reizēm arī zvejnieki riskē un ieliek pa kādam murdam. Pārnākušus mājās ar lomiem Latvijas Radio satiek vairākus Kolkas zvejniekus. Ivars Avotiņš spriež, ka šogad ar zveju klājas bēdīgāk.

„Diezgan „švaki”, kamēr atrod to zivi. Dziļumi jāmaina. Astoņos metros nebija nekas, tad uz 15 un beigās uz 18. Nu, neredz jau to zivi, jāmeklē, izvelk vadu un tad skatās, kas ir lomā,” nosaka Avotiņš.

Viņš par iespēju šogad nopelnīt ar piekrastes zveju ir skeptisks. “Reņģe jau galvenais, bet šogad ar maz bija. Kā kuru gadu. Nav šogad nozveja. Ja reņģe nav, tad bute jau tikai tāda piezveja. Pēc zvejnieksvētkiem vēl mazāk paliek, tad jau degvielas nauda neatmaksājas,” saka Avotiņš.

Arī Zvirbulis uzskata, ka šogad situācija nav iepriecinoša, turklāt sarukušas iepirkumu cenas. „Butēm pāris centu ir klāt, bet pavasarī reņģei bija ļoti zema cena, bijām spiesti atdot par 15 eiro centiem. Grūti pateikt, kāpēc tā, runāja, ka tas saistīts ar situāciju Krievijā un Ukrainā, bet es domāju, ka mūsu pašu pārpircēji to izdarīja, nosita cenas. Reņģei bija pieprasījums. Zemē jau neviens neraka. Tirgū iet 60 eiro centi līdz pat eiro. Mēs nodevām lielo reņģi zivju miltu pārstrādes rūpnīcām, bija izdevīgāk,” lēš Zvirbulis.

Viņš par savu arodu Kolkā nav diez ko optimistisks. Viņš pats ziemas laikā piepelnās strādājot par kurinātāju, katrs pats mēģina zvejas ne sezonā izdzīvot kā nu prot, ar zvejošanu vien izdzīvot nevar, piebilst Dainis. ”Kamēr mēs tos zvejas rīkus, murdus noplēsīsim. Pēc tam kā būs, nezinu. Cenas ir tik lielas, ka, visticamāk, neatmāksies. Ja gala iznākums ir nulle, būs mīnusos. Mums jau te smejas, tas ir hobijs un dzīves stils, zvejot ar murdiem. Galus kopā savilkt var, bet neko daudz nopelnīt nevar,” saka Zvirbulis.

Kolkā pašlaik aktīvi zvejojot kādi 20 zvejnieki, pārējie zivis ķer pašpatēriņam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt