Sadaļas Sadaļas

Zvārdes iedzīvotāji pārmet valdībai melus

Saldus puses iedzīvotājus māc bažas, vai Zvārdes poligonā uzstādīs pretraķešu aizsardzības sistēmu. Tas saistīts ar Aizsardzības ministrijas interesi  iegādāties zemi Zvārdes poligona teritorijā ar mērķi it kā attīrīt to no sprādzienbīstamiem priekšmetiem. Zemes īpašnieki saņēmuši pirmos zemes atpirkšanas piedāvājumus. Teritorija, par kuru izrāda interesi valsts, vedina domāt, ka Zvārdē iecerēts aviācijas poligons vai vēl nopietnāks militārais objekts, vēsta Latvijas Radio.

Ceļā no Saldus līdz Zvārdei autorei pretim brauc divas mašīnas ar koku kravām. Ceļu malās sazāģēti koki, mežā var redzēt mežstrādniekus, kas zāģē kokus un cērt krūmus. Aktīva ražas ievākšana savos meža īpašumos jeb mežu ciršanas darbi ir Zvārdes iedzīvotāju reakcija uz Aizsardzības ministrijas plānu atpirkt zemi bijušā Zvārdes poligona teritorijā.

Pagasta pārvaldnieks Imants Džulis atklāj, ka ne visi iedzīvotāji reaģē vienādi: “Ir iedzīvotāji, kas jau parakstījuši vienošanos par zemes pārdošanu, jo tiek piedāvāta cena virs tirgus vērtības, ir tādi, kas taujā pagasta pārvaldei, ko darīt šādā situācijā. Ir arī tādi, kas kategoriski pateikuši, ka zemi nepārdos, jo tā nepieciešama saimnieciskajai darbībai, un tajā veikti ieguldījumi un nav bijis plāns tuvākajā nākotnē pārdot”.

Egils Opelts ir viens no Zvārdes poligona zemes īpašniekiem. Viņam gan zvanīts, gan atsūtīts rakstisks piedāvājums zemes atpirkšanai. Ar zemes atpirkšanu pēc Aizsardzības ministrijas pasūtījuma "Latvijas Valsts mežu" vārdā nodarbojas nekustamo īpašumu kompānija "Latio".

„Piedāvā par sviestmaizi. Tūkstots latu par hektāru. Tā ir vectēva zeme, kurai nav cenas. Es ar to zemi nopelnu pietiekami. Izdzīvot var." saka Opelts.

Turklāt vectēva zeme viņam ļauj droši raudzīties nākotnē. "Tā ir stabilitātes sajūta. Es zinu, ka pēc gada, pēc pieciem varēšu saņemt peļņu no savas zemes. Pagaidām ir vairāk kopšanas darbi, bet pēc gadiem varēs sākt vākt ražu. Īpaši, kad būšu pensijā. Uz valsts pensiju nevar paļauties, atmetīs pāris latus. Bet uz savu zemi varu paļauties“.

Viņš izrēķinājis, ka citu zemi vietā nopirkt nevarēs, jo labi zemesgabali pašreiz netiek tirgoti vai arī tos jau par krietni augstākām cenām uzpērk ārzemnieki. Tā kā zemnieks nav gatavs savu zemi pārdod, viņš baidās, ka to vienkārši atņems ar varu:

„Zinot mūsu valsti, pieņems likumu, ja vajadzēs, un padzīs no mājām“.

Valdis Markevics ir aktīvākais Zvārdes poligona zemnieks un zemju īpašnieks un apsaimniekotājs. Pie viņa Latvijas Radio jau viesojās rudenī, kad viņš pauda savas bažas, ka patiesos zemes atpirkšanas iemeslus Aizsardzības ministrija neatklāj un baidījās, ka viņu vienkārši ar ubagu tarbu padzīs no mājām. Tagad viņš saņēmis oficiālu vēstuli, ka uz viņam piederošajiem zemesgabaliem atpirkšanas plāni neattiecas:

„Jūtos mazliet ignorēts. Ņemot vērā lielās bailes, kas bija sākumā, jo viņi neteica, ko pirks un kāpēc, un kur ir tas bīstamais. Gan jau viņi paši nezina, kur ir bīstamais. Bīstams jau patiesībā nav nekur īpaši vairāk kā citur Latvijā. Bet es neticu viņu solījumiem, ņemot vērā, ka jau no paša sākuma melo. Man galvenos ienākumus dod nomātā zeme, kas atrodas tajā teritorijā, kuru viņi vēlas atpirkt“.

Valdis Markevics tik aktīvi cīnās par Zvārdes zemi, ka partijas sākušas izteikt piedāvājumus startēt pašvaldību vēlēšanās. Viņš gan vēl nav izlēmis, vai piekrist piedāvājumiem un iesaistīties politikā. Lai gan pieredze sarunās ar valstsvīriem viņam ir. Bijis gan Saeimā, gan Aizsardzības ministrijā, kur mēģinājis izdibināt patiesos zemes atsavināšanas iemeslus un mēģinājis valsts sekretāru Jāni Sārtu, kura teiktajam nav noticējis ne vārdam. Markevics: „It kā atmīnēšanas poligonu veidos, jo esot daudz dabīgo mīnu. Bet kādēļ tad tik lielu teritoriju? Valstij jau pieder 5000 hektāri zemes."

Skatoties, par kuru teritoriju valsts izrāda interesi, viņam radiem iespaids, ka top aviācijas poligons.

"Ja šeit ir aviācijas poligons, tad ir iemesls uztraukties visiem Latvijas iedzīvotājiem. Varbūt šeit glabās radioaktīvos atkritumus. Vācija un Francija atteicās, varbūt atraduši mazapdzīvotu vietu tiem? Bet varbūt vispār pretraķešu aizsardzības sistēma, - un tas jau ir bieds valsts drošībai. Kādēļ mums jākļūst par pirmo mērķi tiem, pret kuriem šī sistēma domāta?" prasa Markevics.

Visvairāk Valdi Markevicu satrauc tas, ka Aizsardzības ministrija melo: “Kā viņi vispār sāka to kampaņu!? Ar draudiem un meliem. Tādi meli, ka ausis svilst. Man iekrita ausīs, ka šeit nav iespējama bioloģiskā lauksaimniecība. Kādas muļķības! Kur vēl ir tik neskarta un padomju laikā ar ķīmiju nesabojāta zeme kā šeit poligonā? Tāpat šeit tūrisms noteikti neesot iespējams. Šeit ir kādas desmit saimniecības, kas jau gadus desmit nodarbojas ar tūrismu un neviens nav uzsprādzis vai apdraudēts“.

Aizsardzības ministrija joprojām oficiāli kā iemeslu zemes atpirkšanai min vēlmi attīrīt teritoriju no sprādzienbīstamiem priekšmetiem. Arī Saeimas deputātiem konkrēti netika pateikts, kādi ir patiesie zemes atpirkšanas iemesli, aizbildinoties ar sevišķu slepenību, kas diezgan skaidri signalizē, ka attīrīšanas darbi ir tikai formālais piesegs, bet patiesībā Zvārdes poligona teritorija iecerēta nopietnākām militārām aktivitātēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt