Žurnāls: Kļaviņu par sākto lietu brīdinājis Emsis; KNAB šo sarunu noklausījies

Saeimas deputātu Askoldu Kļaviņu (ZZS) par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sākto kriminālprocesu saistībā ar viņa saņemtajām transporta kompensācijām telefoniski pabrīdinājis kādreizējais premjers no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Indulis Emsis, bet KNAB šo telefonsarunu noklausījies, vēsta žurnāls "Ir".

2.maijā KNAB ierosinājis kriminālprocesu pret Kļaviņu par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. 9.maijā KNAB saņēmis tiesas atļauju veikt Kļaviņa telefona sarunu noklausīšanos. Savukārt 15.maijā no rīta tiesībsargi fiksējuši ekspremjera Emša zvanu partijas biedram Kļaviņam, noskaidrojis "Ir".

Emsis sākotnēji aicinājis Kļaviņu satikties, jo negribējis sakāmo paust pa telefonu, taču Kļaviņš mudinājis runāt vien, jo visi jau tāpat visu zinot.

Tad nu Emsis atklājis, ka iepriekšējā dienā, 14.maijā, bijis Saeimā un tur runāts par Kļaviņa iespējamām problēmām. Kļaviņš atbildējis, ka neko par to nezinot. Emsis atklājis, ka pret Kļaviņu briest krimināllieta un lūgums Saeimai sākt kriminālvajāšanu saistībā ar degvielas kompensāciju lietu. Emsis arī aicinājis Kļaviņu padomāt, apskatīties, parunāt ar darbinieci, varbūt esot kaut kur kļūdījies. Abi sarunā neesot nosaukuši vārdā KNAB, taču Kļaviņš pats secinājis, ka to varētu darīt tikai viena iestāde.

Kā noskaidrojis "Ir", pēc sarunas Kļaviņš sazinājies ar kādu privātpersonu, kurai ir kontakti ar KNAB darbiniekiem, un lūdzis izzondēt, vai tā ir taisnība, ka pret viņu ierosināts kriminālprocess.

Tikmēr KNAB iekšienē šī ierakstītā saruna izraisījusi tālāko darbību ķēdi - par informācijas noplūdi informēts gan lietu uzraugošais prokurors, gan Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu nodaļas virsprokurors Modris Adlers, kas ieteicis informāciju pārsūtīt ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram. To KNAB nekavējoties izdarījis.

Tāpat KNAB ātri identificējis personu, kuru Kļaviņš sūtījis noskaidrot, vai pret viņu tiešām ierosināts process.

Šī persona tikusi pārliecināta, ka nekādām bažām nav pamata, un šāda ziņa nonākusi atpakaļ pie Kļaviņa.

Tā KNAB centies operatīvi likvidēt informācijas noplūdes radītās sekas, līdz ar to vēlāk, 21.jūnijā, notikusī izdošana kratīšanai Kļaviņu tiešām pārsteigusi.

Kā raksta žurnāls, avotu sniegtās liecības liek domāt, ka Emsis par faktu, ka pret Kļaviņu sākts kriminālprocess, varētu būt uzzinājis pēc tam, kad to ZZS biedriem, kuriem tobrīd bija jālemj par vēlēšanu sarakstu veidošanu, izstāstījis Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS). Savukārt Kučinski par Kļaviņa kriminālprocesu informējis KNAB vadītājs Jēkabs Straume, pieļauj "Ir".

Emsis žurnālam sākotnēji noliedzis, ka runājis ar Kļaviņu, tomēr vēlāk sacījis, ka viņa runātais ir privāta lieta. "Ko es esmu runājis, tā ir privāta lieta. Es varu runāt, ko es gribu brīvā valstī. Un atcerēties es nevaru, ko es runāju," skaidrojis Emsis.

Uz jautājumu, no kurienes viņš uzzinājis par kriminālprocesu, Emsis atbildējis: "Kā saka, stāvēju pie autobusa pieturas, un tur tā runāja!"

"Ir" arī ZZS pārstāvim Ingmāram Līdakam jautājis, vai viņš jau maija vidū zinājis par KNAB sākto kriminālprocesu pret Kļaviņu, uz ko Līdaka atbildējis, ka to neatceras. "Es neskatos kalendārā, es sēžu savā zoodārzā." Līdaka skaidrojis, ka par Kļaviņa nepatikšanām izlasījis avīzē un kopš tā laika bijušas pārdomas, kā notikumi varētu attīstīties. Līdaka arī atklājis, ka kopā ar Emsi, visticamāk, kādā no pavasara mēnešu pirmdienām bija iegājis pie ZZS frakcijas vadītāja Augusta Brigmaņa ar jautājumu, ko viņš domā par Kļaviņa startēšanu sarakstā. "Mums vienmēr ir bijusi vēlme Askoldu redzēt sarakstā. Uz ko Brigmaņa kungs atbildēja - tā ir Zaļās partijas iekšējā lieta, paši lemiet valdē."

Tikmēr Brigmanis šādu sarunu žurnālam kategoriski noliedzis. "Man nekāda saruna ar viņiem nav bijusi par Askoldu Kļaviņu. Kāda man daļa gar Askoldu, ko viņi tur virza," sazvanīts sacījis Brigmanis. Savukārt par Kļaviņa kriminālprocesu viņš esot uzzinājis tikai Saeimas sēdē, lemjot par deputāta izdošanu. "Saeimas sēdes laikā tādu informāciju es uzzināju - kā visi deputāti, pirms tam manā rīcībā tāda informācija nav bijusi."

Kučinskis izvairījies sniegt tiešu atbildi uz "Ir" jautājumu, vai par KNAB ierosināto kriminālprocesu pret Kļaviņu viņš uzzinājis no Straumes. "Es tagad to hronoloģiju vairs nevarēšu pateikt." Jebkādu tālāku informācijas noplūdi no savas puses Kučinskis kategoriski noliedzis, apgalvojot, ka nekādu detalizētu informāciju ar Straumi neesot pārrunājis. Taču premjers žurnālam apliecinājis, ka saistībā ar kompensāciju skandālu esot paudis savas bažas kolēģiem ZZS valdē par Kļaviņa nonākšanu vēlēšanu sarakstos. "Es vienkārši paudu bažas savai frakcijai, ka šādus cilvēkus KNAB neatstās bez ievērības," žurnālam skaidrojis premjers, apgalvojot, ka neko nosodāmu viņš tajā nesaskata, jo "bažas nav detaļas".

Brigmanis gan žurnālam sacījis, ka neko nezina par šādu premjera sniegtu informāciju valdei. "Nē, neko tādu es neesmu dzirdējis. Es tādā sēdē neesmu piedalījies."

KNAB vadītājs Straume savos izteikumos žurnālam bijis skops. Uz tiešu jautājumu, vai izpaudis premjeram informāciju par ierosināto Kļaviņa kriminālprocesu, viņš atbildējis: "Šo jautājumu es jums nevarēšu komentēt, tāpēc ka tas, visdrīzāk, joprojām ir saistīts ar izmeklēšanas interesēm." Straumes ieskatā kāds mēģinot ietekmēt, lai izmeklēšana šajā procesā neturpinātos. Pēc viņa domām, informācijas noplūde, ja arī tāda bijusi, nav traucējusi izmeklēšanai. "Jebkurā gadījumā visi nepieciešamie pierādījumi vismaz tik, cik man ir zināms no izmeklētājiem, ir gan laicīgi iegūti, gan nostiprināti."

Straume apstiprinājis, ka KNAB par iespējamo informācijas noplūdi informējis ģenerālprokuroru.

Ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera viedokli "Ir" nav izdevies iegūt, jo viņš atrodoties atvaļinājumā.

Savukārt Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas virsprokurors Modris Adlers intervijā Latvijas Radio skaidroja, ka atteikts sākt kriminālprocesu nozieguma sastāva trūkuma dēļ, proti, nav konstatēta dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana un pirmstiesas procesā iegūtu ziņu izpaušana.

“Nav konstatēts, ka no kriminālprocesa noplūdusi vai izpausta kāda informācija, kas atrodas kriminālprocesā, kas ir lietvedībā KNAB. (..) Varu norādīt, ka [dienesta] ziņojumā nav runāts par to, ka ir kāds kriminālprocess pret kādu personu, bet runāts par to, ka gatavojas uzsākt pret šo personu kriminālprocesu un veikt tālākās izmeklēšanas darbības.

Šajā ziņojumā nav arī minēts, ka Ministru prezidents Māris Kučinskis būtu izpaudis kādu informāciju par kādu kriminālprocesu, un vispār ziņojumā nav minēts KNAB priekšnieks Jēkabs Starume,” sacīja virsprokurors.

KONTEKSTS:

Ģenerālprokuratūra jūlijā pēc KNAB izmeklētāja iesnieguma atteikusies sākt kriminālprocesu par iespējamu informācijas izpaušanu Kļaviņa lietā.

Maijā Kļaviņa lietas KNAB izmeklētājs nosūtījis iesniegumu ģenerālprokuroram Kalnmeieram par to, ka, izmeklējot šo lietu, notikusi pirmstiesas kriminālprocesā iegūto ziņu izpaušana. No šīs lietas izrietot, ka informācija, iespējams, varētu būt izpausta no Kučinska puses. Publiski par šo lietu tapa zināms vien 21.jūnijā, kad Saeima nolēma piekrist kratīšanai deputāta dzīvesvietā.

Kučinskis noliedza minētos apgalvojumus, ka viņš būtu izpaudis šādu informāciju.  

Latvijas Televīzijas raidījumam "De facto" pagājušā svētdienā atgādināja, ka laikā, kad Saeima jūnijā lēma par atļauju KNAB veikt kratīšanu Kļaviņa dzīvesvietā un automašīnā, viņš pats debatēs no tribīnes pauda, ka jau kādu laiku dzirdējis baumas, ka tāda lieta būšot.

Kļaviņš patlaban ir aizdomās turētais KNAB sāktā kriminālprocesā par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā. KNAB gan oficiāli ne atklāj amatpersonas vārdu, ne arī komentē, vai kriminālprocess sākts par deputātam izmaksājamām transporta kompensācijām. Tāpat birojs nekomentē, cik liels kaitējums varētu būt nodarīts Saeimas budžetam.

Kļaviņš īsi pēc kļūšanas par parlamentārieti mainījis savu deklarēto dzīvesvietu no galvaspilsētas uz Liepāju, kas ļāvis piecas līdz sešas reizes palielināt saņemto transporta izdevumu kompensāciju. Deputāts gan iepriekš noliedza, ka deklarēto adresi viņš būtu mainījis tikai tāpēc, lai saņemtu lielāku kompensāciju.

7 komentāri
Anonīms lietotājs 24378
Vai tad Kļaviņam šī pirmā reize? Vai tad nebija jau agrāk, kad viņš bija Rīgas Domē, atlaišana par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un pēc tam atkal pieņemšana darbā? Tas vien jau norāda uz to, ka ne jau tikai degvielas kompensācija ir iesaistīta. Cik reizes var kāpt uz tā paša grābekļa?
Anonīms lietotājs 17725
Man vienkārši pretīgi lasīt, kā visi tie mēsli atkal un atkal "aizmirst", "neatceras", "nebija tā to domājuši" un "dzird pieturās"! Kas tas par vājprātīgu nihilismu un brutālu ņirgāšanos par tautu?! Kapēc Emsis un Kučinskis nesēž uz apsūdzēto sola un neatbild par katru savu melīgo vārdu, kas nāk no viņu mutes? Ja KNAB rīcībā ir telefona saruna, kas ir neapgāžams pierādījums, kādēļ vēl viņi nesēž aiz restēm? Vai tiešām mūsu tieslietu sistēma ir pilnīgi impotenta, un visiem naudas žūksnis iebāzts rīklē? Pretīgi vienkārši!
Agnese Piparkuka
1. Kā var komentēt tikai reģistrēti lietotāji no draugiem,lv vai facebook utt., ja te 3 komentāri ir no ""anonīms lietotājs"??!! Kas tad tas.... 2. Es domāju, ka jālikvidē tāds KNAB, kas noklausās cilvēku sarunas! Pirmkārt. Un nav neatkarīgs un pats par sevi. Izskatās (un jau daudzus gadus) pēc speciāli izveidota balagānu kantora, jo visu laiku uzrīko skandālus. Nepamatotus un tādus kā klaunādes.... Oi- KNAB to atklājis, KNAB šo atklājis. Tieši tas pats, kas Kaimiņa partijas klaunādes šobrīd, pirms vēlēšanām. Glupi, nevalstiski un muļķīgi. Par ikdienas tiesas lēmumiem un notikiem gan mums nav katru dienu pilnas avīzes un tiesneši "nelien" saeimā vai pie valdības stūres.
Anonīms lietotājs 17725
Tu esi pilnīga idiote, vai vienkārši rados Emsim/Kučinskim? "Es domāju, ka jālikvidē tāds KNAB, kas noklausās cilvēku sarunas" - tavām zirņa lieluma smadzenēm neliekas, ka drīzāk vajadzētu likvidēt kropļus, kas izsaimnieko mūsu nodokļu naudu, un pēc tam neko "neatceras, nepiefiksē vai dzird pieturā"?! Tādi stulbeņi kā tu laikam arī ir tie, kas iebalso šitos mēslus atkārtoti gadu no gada.
Anonīms lietotājs 24473
To -> Anonīms lietotājs 24410 - visticamāk knab nenopludināja informāciju žurnālistiem, bet gan izmeklēšana procesa ietvaros pieņēma lēmumu informēt sabiedrību, pēc tam kad prokuratūra kārtējo reizi noraka kriminālprocesu pret savējiem - un tas ir tikai normāli un tādas tiesības viņiem ir es domāju. Sabiedrībai gan no tā vajadzētu izdarīt secinājumus rudenī gaidāmajām vēlēšanām, bet liela daļa sabiedrības turpina nodarboties ar māņticību un pašiedvesmu, ka zaglis nav zaglis un ka pie zagšanas fakta ir vainīgs ir tas kas zagli pieķer.
Anonīms lietotājs 24410
Dubulto standartu valsts. 1) KNAB ziņo Kučinskim, tas pārkāpj likumu un piezvana ZZS(Emsim), tas Kļaviņam. KNAB pēdējo sarunu noklausās=tieši pierādījumi. Prokuratūra atsakās ierosināt lietu. ZZS- varas partija, nāktos ierosināt lietu pret valdības vadītāju, atņemt pieeju valsts noslēpumam (jo nemāk muti turēt un nesaprot, kad tā jātur- tur ir lieli riski valsts drošībai kopumā)=> tas nozīmētu Kučinska demisiju 2) Informāciju no KNAB par šo situāciju nopludina informāciju žurnālistiem (visi mediju vakar, aizvakar pilni). Jautājums- KNAB avots pārkāpj amata pilnvaras un likumu, vai nē? 3) Tajā pat laikā tiek ierosināta krimināllieta par aizdomām par likuma pārkāpumu pret KPV.LV valdes locekli Lindu Liepiņu bez jebkādiem pierādījumiem. Jebkuru mierīgu pilsoni, kurš spēj salikt bildi kopā, šāda situācija nokaitina un viņš grib, lai esam tiesiskā valstī. Tāpēc ir nepieciešamas izmaiņas. Tāpēc!!!!
Anonīms lietotājs 6871
Gribu zināt: 1. kad beidzot šo meli, koferīšu stiepēju un traktoru pircēju sauks pie atbildības? 2. kādēļ un kāds prokurors ATKAL ATTEICA kriminālprocesu pret vemsi par infas noplūdi? Prokuroru padzīt, atrast tādu, kam pietiek drosmes sacelties pret komunistiem. Beidzot taču JĀSĀK SĒDINĀT! IR PĒDĒJAIS LAIKS! 3. Vai tiešām, kamēr Puzes āksts ir brīvībā, visi zzs darboņi - ļimončiki, vemši, kļaviņi, u.c., IR NEAIZSKARAMI, jo nāk no premjera un prezidenta partijas? Kad tas beigsies?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti