Žurnāls «Ir» nesniegs KNAB papildu informāciju par publicētajām «oligarhu sarunām»

Neraugoties uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka Jēkaba Straumes aicinājumu uz sadarbību publiskoto politiķu sarunu viesnīcā “Rīdzene” autentiskuma pārbaudei, žurnāls “Ir” papildu informāciju nesniegs.

Žurnāla “Ir” galvenā redaktore Nellija Ločmele portālā Irlv.lv apliecināja – pirms "oligarhu sarunu" publicēšanas žurnāls pārliecinājās par šīs informācijas autentiskumu. “Visas “Ir” publicētās sarunas tiešām ir notikušas, un to saturs ir atspoguļots patiesi. Nepieciešamības gadījumā “Ir” spēs to pierādīt tiesā,” raksta Ločmele.

Vienlaikus viņa norāda, ka, pildot savu profesionālo pienākumu, žurnāls nesniegs nekādu papildu informāciju, kas var apdraudēt avotu aizsardzību. “Taču nekas nekavē KNAB salīdzināt visu publiskoto sarunu saturu ar biroja rīcībā esošo informāciju - lai to izdarītu, nekāda papildu "palīdzība" no “Ir” redakcijas nav nepieciešama,” norāda Ločmele.

Viņa aicina KNAB un tā priekšnieku respektēt žurnālistu pienākumu aizsargāt avotus, kas ir ļoti būtisks vārda brīvības princips.

Žurnāla galvenā redaktore arī kritizē prokuratūras un KNAB izteikumus par sarunu autentiskuma pārbaudi:

“Tā vietā, lai uzņemtos atbildību, likumsargi velk laiku un cenšas izskatīties svarīgi, "pārbaudot" paši savu izmeklēšanas materiālu "autentiskumu".”

Ziņots, ka pamatīgu viļņošanos politiskajā virtuvē turpina sacelt  žurnāla “Ir” publicētās “Rīdzenes sarunas”, kurās vairāku gadu garumā fiksēts Aināra Šlesera, Aivara Lemberga un viņiem tuva loka personu teiktais. Vienā no sarunu atšifrējumiem klausāms, kā tā saucamie oligarhi – Lembergs, bijušie politiķi Andris Šķēle un Ainars Šlesers – kā arī pazīstami uzņēmēji pārrunā ietekmes sfēras dažādos uzņēmumos ar valsts kapitālu.

Savukārt otrajās sarunās apspriesta augstu amatpersonu gāšana. Visbeidzot, trešajās sarunās oligarhi apsprieda, kā pārņemt varu medijos

Tad žurnāls publicētajos sarunu atšifrējumos atklāts, kā politiķi kaluši plānus par sev labvēlīga mediju tīkla būvēšanu. Sarunās tiek  spriests, kurus žurnālistus paturēt darbā un kurus atlaist oligarhu pārņemtajā laikrakstā “Diena” un kādiem nolūkiem un vēstījumiem izmantot, piemēram, “Neatkarīgo Rīta Avīzi”, kas piederot sarunās uzvārdā nenosauktajam Aivaram. Izskan arī runas par toreizējo vēlmi “sakārtot” sabiedriskos medijos, īpaši Latvijas Televīziju, lai nodrošinātu sev vēlamu ziņu parādīšanos tās saturā.

Taču daļa publiskoto “oligarhu sarunu” nemaz nebija KNAB izmeklētajā krimināllietā,  atklāja ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers. Viņaprāt, ja publiskotās sarunas ir autentiskas, šai krimināllietai var būt turpinājums. Par to tikšot lemts pēc tam, kad tiks pārbaudīti žurnālā “Ir” publicētie sarunu ieraksti, kas līdz šim nav bijuši prokuratūras rīcībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti