Žurnālistu asociācija: Spriedums «Tvnet» un operas lietā apdraud vārda brīvību

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas spriedumu, ar kuru apmierināta Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) un tās valdes locekļu prasība pret portālu “Tvnet” par goda un cieņas aizskaršanu, piespriežot 129 873 eiro lielu kompensāciju, ir juridiski absurds un bīstams, uzskata Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA).

Žurnālistu asociāciju uzskata, tiesa ar nesamērīgi bargu sodu sodījusi portāla “Tvnet” viedokļu sadaļā publicētā komentāra “Kā Latvijas Nacionālā opera kļuva par Putina galma publisko namu” vienu rindkopu, kurā autors ar sulīgiem apzīmējumiem paudis savu attieksmi pret operas nama izīrēšanu „Jaunā viļņa” organizētāja Igora Krutoja dzimšanas dienas svinībām.

“Šādi asi satīriska stila raksti Latvijas žurnālistikā ir pastāvējuši gadiem. Redakciju komentāri, slejas, karikatūras, feļetoni kalpojuši diskusijas raisīšanai par sabiedriski aktuālām tēmām un to tiesības pastāvēt Latvijā garantē Satversme,” norādīts asociācijas paziņojumā.

Tiesa esot ignorējusi samērīgumu un Eiropas Cilvēktiesību tiesas praksi kompensācijas apmēra noteikšanā. 130 000 eiro sodu asociācija sauc par neadekvātu un faktiski iznīcinošu, jo var novest pie medija slēgšanas un tātad dramatiski ierobežot vārda brīvību.

Piespriestais sods esot vērtējams kā nepamatots un aizspriedumu vadīts, jo līdzšinējā tiesu prakse par daudz smagākiem pārkāpumiem pret personu privāto dzīvi, veselību un dzīvību līdz šim noteikusi daudzkārt mazākas kompensācijas.

Par īpaši bīstamu Žurnālistu asociācija uzskata to, ka tiesa pamato kompensācijas apmēru ar nepieciešamību "atturēt atbildētāju un citas personas no līdzīga aizskāruma nodarīšanas nākotnē". Tas ir nesamērīgi ar Satversmē garantētajām tiesībām uz vārda un izteiksmes brīvību.

Turklāt tiesa atzinusi, ka “Tvnet” publicētais raksts nav ne ziņa, ne viedoklis, ne māksliniecisks teksts, bet nekonkretizē, kas tas tiesas ieskatā ir.

Līdz ar to tiesa paver plašas interpretācijas iespējas par jebkuru tekstu, kas tiek publicēts, un padara tiesisko lauku neskaidru.

Asociācija uzskata, ka šis spriedums grauj tiesu varas reputāciju Latvijā. Spriedums ir absurds un apdraud izteiksmes un vārda brīvību, kas ir viena no valsts pamatvērtībām.

Jau ziņots, ka Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa apmierinājusi Latvijas Nacionālās operas un baleta prasību pret interneta portālu „Tvnet” par goda un cieņas aizskaršanu un lēmusi piedzīt no portāla gandrīz 130 tūkstošu eiro lielu kompensāciju. Portāls gan grasās šo pirmās instances tiesas spriedumu pārsūdzēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt