Žurnālistu asociācija par NEPLP un kritisko situāciju mediju vidē sūdzēsies EBU

Kamēr pār Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP) turpina gāzties kritikas vilnis par nepamatotu mediju brīvības ierobežošanu un politiķi domā, kā tādā situācijā rīkoties, pats mediju uzraugs mainījis darba stilu. Padome sākusi pastiprināti kontrolēt Krievijas TV kanālus, jo par vājo uzraudzību saņēma politiķu kritiku. Tāpat uzraugs atlicis paša sākto lietvedību par TV3 sižetu, kurā tika kritizēta padome. Tikmēr gan padome, gan žurnālisti par kritisko situāciju mediju vidē nākamnedēļ plāno ziņot Eiropas Raidorganizāciju apvienībai jeb EBU.

Žurnālistu asociācija par NEPLP un kritisko situāciju mediju vidē sūdzēsies EBU
00:00 / 02:05
Lejuplādēt
Pērnvasar stājās spēkā Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma grozījumi, ar kuriem likumdevējs iedeva tiesības Elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei stingrāk kontrolēt medijus, ja fakti un notikumi netiek atspoguļoti pienācīgi objektīvi. Likumdevēja mērķis bija Latvijā stingrāk ierobežot informatīvā kara izpausmes. Taču mediju uzraugs tā vietā soda Latvijas medijus. Pirmā 500 eiro sodu saņēmusi Latvijas Televīzija par sižetu, kur pieminēts mediju uzrauga padomei pietuvinātais Ogres novada mērs Egils Helmanis (Nacionālā apvienība). Televīzija sodu pārsūdzējusi. Tagad lieta sākta pret TV3.

 

Padomes sāktā pārkāpuma lieta saistīta ar pērnā rudens 28. oktobra raidījuma "Nekā personīga" ievaddaļas nedēļas notikumu apskatā minēto par Valsts kontroles revīzijas ziņojumu, ar ko barga kritika veltīta NEPLP par nepienācīgu sabiedrisko mediju pārvaldību. TV3 mediju koncerna "All Media Latvia" vadītāja Baiba Zūzena uzskata, ka padomes pārmetumam par nepienācīgu precizitāti nav pamatojuma.

""Nekā personīga" ietvaros katru svētdienu tiek veidots atskats uz nedēļas notikumiem. Tos veido pieredzējuši, ilggadīgi žurnālisti. Šajā gadījumā tas bija Arnis Krauze. Viņš ir augstas raudzes profesionālis. Mums ir bijusi sarakste ar NEPLP. Mēs esam snieguši atbildi un savu viedokli par situāciju divās vēstulēs. Un šīs nedēļas pirmdienā mums bija uzaicinājums ierasties NEPLP, lai tiktu sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols," teica Zūzena.

Tomēr pirmdienas rītā padome pēkšņi paziņojusi, ka lietas izskatīšana atlikta uz nezināmu laiku, nepaskaidrojot iemeslus.

Padomes priekšsēdētāja Dace Ķezbere argumentiem izmanto priekšvēlēšanu laiku. "Mūsu monitoringā ir tikai pieci cilvēki.

Tāpat jūs zināt, ka ir īpaša uzmanība pievērsta Krievijas medijiem. Mūsu ļaudis nav tik jaudīgi, lai varētu piecu cilvēku sastāvā izdarīt visu pietiekami precīzi un labi."

Ķezbere norādīja, ka sūdzības saņemšanas gadījumā NEPLP ir jāsāk lieta. Jautāta, vai TV3 gadījumā sūdzība nākusi no pašas NEPLP, Ķezbere sacīja, ka viņa to nezinot. "Tad man ir jāskatās dokumentos."

TV3 ziņu precizitāti par padomes kritiku mediju uzraugs skatīšot kaut kad pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Zūzena uzsvēra, ka kavēties nedrīkst.

"Mūsu ieskatā, tomēr ir svarīgi nevilcināties ar lietas izskatīšanu. Jo šajā situācijā tiek skarts jautājums par mediju neatkarību un  izteikšanās brīvību, un vārda brīvību, kas mums un ne tikai mums, bet, domāju, visai sabiedrībai ir ļoti svarīgi," teica TV3 mediju koncerna "All Media Latvia" vadītāja.

Latvijas mediju brīvības apdraudējums, ko īstenojot pati padome, būs arī sarunu temats nākamnedēļ gaidāmajā Eiropas Raidorganizāciju apvienības vizītē Rīgā.

Organizācijā vērsusies pati padome, sūdzoties par politisko spiedienu. Tikmēr Latvijas Žurnālistu asociācijas vadītāja Ivonna Plaude pauž, ka drauds ir pati padome.

"Mēs, protams, gribam pārliecināt par gluži pretējo. Ka šeit nav nekādas politiskās ietekmējamības, ka patiesībā šis NEPLP sastāvs ar savu rīcību ir radījis politisku kāzusu un arī nopietnu apdraudējumu rada un turpina radīt mediju videi Latvijā, sabiedriskajam medijam. Un, ja viņi tiešām apdraud gan vārda brīvību, gan mediju vidi kopumā, tad kā rīkoties mums, žurnālistiem? Kā lai aizstāvam vārda brīvību, redzot pēdējās NEPLP aktivitātes, vēršoties pret "All Media Latvia" žurnālistiem," sacīja Plaude.

Pēc mediju uzrauga vēršanās pret TV3 Valsts kontrole mikroblogošanas vietnē "Twitter" atgādināja par ziņojuma saturu, uzsverot, ka padomei ir jāstrādā pie revidentu ieteikumu ieviešanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt