Žurnālistu asociācija nosoda likumsargu vēršanos pret «Aizliegtais paņēmiens» žurnālisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA) valde uzskata par demokrātiskai sabiedrībai nepieņemamu un nosoda Latvijas tiesībsargājošo iestāžu rīcību, ierosinot kriminālprocesu un izvēršot plašas procesuālās darbības pret Latvijas Televīzijas (LTV) raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" žurnālisti Sanitu Miķelsoni, teikts LŽA paziņojumā.

Saskaņā ar LTV sniegto informāciju, Miķelsone sava darba devēja uzdevumā bija sākusi veikt žurnālistikas eksperimentu, lai noskaidrotu, pēc kādiem principiem Ordeņa kapituls piešķir Triju Zvaigžņu ordeņus. Ordeņa kapitula vārdā žurnāliste bija sazinājusies ar pašvaldībām un iesniegusi kapitulam konkrētu kandidātu vārdus ar personas kodiem, kā to arī prasa procedūra.

Pēc Valsts prezidenta kancelejas iesnieguma, 2015.gada septembrī pret Miķelsoni Valsts policijā ierosināts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 145.panta par nelikumīgām darbībām ar fiziskās personas datiem, ja ar to nodarīts būtisks kaitējums. Kriminālprocesā tiesa sankcionējusi žurnālistes telefonsarunu noklausīšanās un ieguvusi visu viņas zvanu sarakstu. 2016.gada vasarā krimināllieta izbeigta, jo noziedzīgs nodarījums nav konstatēts.

LŽA valde uzskata, ka visas minētās procesuālās darbības, ko veica policija, uzraudzīja prokuratūra un sankcionēja tiesa, ir konkrētajai situācijai nesamērīgas.

Šīs darbības atkārtoti apliecina, ka Latvijas tiesībsargājošajās iestādēs trūkst izpratnes par žurnālista lomu demokrātiskā sabiedrībā.

"Šādi vēršoties pret Miķelsoni, ir tikusi apdraudēta viņas profesionālā darbība un pārkāpts viens no būtiskākajiem mediju darbības principiem, ko sargā likums, proti, žurnālistu avotu konfidencialitāte un aizsardzība. Ja žurnālistiem un viņu avotiem Latvijā nākas rēķināties ar represīvu varas iestāžu reakciju, var tikt ierobežota sabiedrībai būtiskas informācijas nonākšana atklātībā citos gadījumos," teikts LŽA paziņojumā.

LŽA valde aicina Valsts prezidenta kanceleju, tā bijušo vadītāju Aleksandru Bimbiruli, Valsts policiju, prokuratūru un Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesu publiski skaidrot,  kāpēc notikušā apstākļu noskaidrošanai pret žurnālisti notika tik radikāla vēršanās, tika sāktas kriminālprocesuālās darbības un noklausītas telefonsarunas, zinot, ka viņa pildīja sava darba devēja doto uzdevumu.

Jau ziņots, ka  LTV raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” vēlme noskaidrot, kā piešķir valsts augstāko apbalvojumu - Triju Zvaigžņu ordeni, beidzās ar vērienīgu izmeklēšanu un noklausītām sarunām. Pēc vērienīgas rosības process izbeigts, jo noziegums netika konstatēts.

Toreizējais Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Aleksandrs Bimbirulis, kas rosināja likumsargu vēršanos pret žurnālistiem, no Valsts prezidenta kancelejas pārcēlies uz valsts finanšu iestādi "Altum". Savukārt ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers norādījis, ka viņš uzdevis izvērtēt, vai kriminālprocess pret "Aizliegto paņēmienu" maz izbeigts pamatoti un likumīgi.

LTV raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" veidotāji aicinās Tiesībsarga biroju izvērtēt, vai tiesībsargājošās iestādes nav pārkāpušas raidījuma žurnālistu cilvēktiesības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti