Žurnālists: Pēc smagsvaru zaudēšanas «Vienotībai» var draudēt «tēvzemiešu» liktenis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 6 mēnešiem.

Pirmajā acu uzmetienā „Vienotības” panākumi Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās ir grandiozi, bet, no otras puses, partija ir zaudējusi savus smagsvarus – Valdi Dombrovski un Arti Pabriku. Tādējādi varētu atkārtoties „tēvzemiešu” liktenis – EP vēlēšanas bija pagrimuma sākums, žurnālistu diskusijā raidījumā „Skats no malas” pauda žurnālists Ivars Āboliņš.

„Ja padomājam, kas būs viņu [„Vienotības”] lokomotīves Saeimas vēlēšanās, tad paliek Solvita Āboltiņa, Dzintars Zaķis, Laimdota Straujuma, kas nav tādi smagsvari,” pauda Āboliņš.

„Ja atceramies „tēvzemiešu” panākumu pirms desmit gadiem, kad viņi pārliecinoši uzvarēja Eiropas Parlamenta vēlēšanās, tad tas bija arī partijas pirmā pagrimuma sākums, jo viņi diezgan ātri pēc tam zaudēja popularitāti, jo Kristovskis, Zīle un vēl vesela plejāde līderu aizbrauca uz Eiropu un viņi diezgan tika noplacināti,” notikumus atgādināja žurnālists.

Āboliņš uzsvēra, ka „Vienotībai” jāuzmanās no tāda paša likteņa, kad „zaudējot līderus, tiek zaudēti līderi arī citās vēlēšanās”.

„„Vienotībai” nevajadzētu aizmigloties acīm [pēc EP vēlēšanu panākumiem],” norādīja Āboliņš.

Savukārt žurnāliste Anita Daukšte vērtēja, ka EP vēlēšanu rezultāti „Vienotībai” ir lielisks arguments partiju sponsoriem, kas bija novērsušies no tās un pievērsušies tādiem projektiem kā Latvijas Reģionu apvienība un „Latvijas attīstībai”, kas arī mērķēja uz „Vienotības" nišu.

Arī viņa piekrita, ka Saeimas vēlēšanās parādīsies līderu problēma, taču „līderu eksports” ir noticis, Reformu partijas (RP) biedriem iekļaujoties „Vienotībā”.

Tādēļ rudenī kā lokomotīves būs tieši RP līderi, nevis paši „Vienotības” cilvēki, pauda Daukšte.

Āboliņš vēl sprieda, ka pašreizējo premjeri Laimdotu Straujumu „Vienotībai” būs „grūti nobrendot kā īstu lokomotīvi, jo laika ir par maz un tas nav izdevies arī līdz šim”. Tam gan nepiekrita Daukšte, uzsverot, ka Saeimas vēlēšanās būs cits vēlētājs un lauku cilvēkos Straujumai ir labāks reitings nekā pilsētnieku acīs.

„„Vienotība” neatrodas sprukās, sprukās atrodas „Saskaņas centrs”, ar kuru Ukrainas gadījums ir izspēlējis ļaunu joku. Viņu elektorāts ir acīmredzami radikalizējies,” sacīja Daukšte.

Pēc viņas domām, Ukrainas notikumi palīdzējuši Tatjanai Ždanokai (Latvijas Krievu savienība), bet negatīvi ietekmējuši „saskaņiešus”. „Viņas [Ždanokas] šķietamais karjeras noriets palīdzēja izspēlēt krievu etnisko kārti un tikt Eiropas Parlamentā, bet „Saskaņa”, kas mēģināja nespēlēties šajā laikā, zaudēja,” vērtēja Daukšte.

Tāpat Āboliņš uzskata, ka pļauka „Saskaņas” sejā bija diezgan prognozējama, jo viņu vēlētāji bija sašķelti – Eiropas Parlamentā mēģināja tikt arī Aleksandrs Mirskis no „Alternative”, Ždanoka un Alfrēds Rubiks (Latvijas Sociālistiskā partija).

Ždanokas ievēlēšanu EP Āboliņš gan uzskata par mazu veiksmi Latvijai, jo pretējā gadījumā viņa būtu Saeimā, tādēļ labāk, lai „Ždanoka ir prom Eiropā un dara tur savas mazās lietiņas”.

Tai pat laikā Ždanoka ir zaudēta balss Latvijai, tāpat arī jautājums par Ivetas Grigules (ZZS) ietekmi, norādīja Daukšte. „Jautājums, vai Latvija nezaudēs divas balsis,” viņa turpināja, piebilstot, ka „Saskaņas” ievēlētā Andreja Mamikina darbošanos sociāldemokrātu grupā EP nevarētu uzskatīt par zaudētu balsi, jo tā ir pietiekami liela grupa.

Mamikina ievēlēšana bijusi pārsteigums žurnālistam Jurim Kažam, kurš uzsvēra – vēlētāji joprojām balso par personībām. Pēc viņa domām, Grigule varētu būt eiroskeptiķe, ko pierādījusi viņas līdzšinējā darbošanās, bet „Ždanoka ir pārvēlēta kā Latvijas melnā avs, kas turpinās savus blējienus pret Latvijas interesēm dažādās jomās”.

Runājot par citiem spilgtākajiem kandidātiem, žurnālisti norādīja, ka Andrejam Žagaram („Latvijas attīstībai”) bijušas reputācijas problēmas un no viņa bija jūtams arī aukstums reklāmās. Turklāt Žagars ir pazīstams Rīgā, bet ārpus galvaspilsētas viņš nav populārs.

„Viņi [„Latvijas attīstībai”] pārrēķinājās ar Žagaru, jo viņš ir lokāla, elitāra zvaigzne, nevis tas, kas uzrunā visus,” uzskata Āboliņš.

Savukārt Latvijas Reģionu apvienība, kuras līderis EP vēlēšanās bija eksbaņķieris Mārtiņš Bondars, nav izgāzusies, jo šī bija iespēja sevi parādīt pirms rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām. Tikmēr neizprotama ir Ingunas Sudrabas jaundibinātās partijas nepiedalīšanās šajās vēlēšanās, jo tās bija iespēja sevi parādīt un piedalīties publiskās debatēs pirms Saeimas vēlēšanām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti