Žurnālisti aicina vērtēt ētikas kodeksa iespējamos pārkāpumus Saeimas deputāta Iesalnieka izteikumos

Vairāk nekā 50 Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA) biedri parakstījuši aicinājuma vēstuli izskatīt Saeimas deputātu ētikas kodeksa iespējamos pārkāpumus, deputātam Jānim Iesalniekam (Nacionālā apvienība) mikroblogošanas vietnē “Twitter” rupji un necienīgi izsakoties par žurnālistiem un viņu ģimenes locekļiem, informēja asociācijā.

Vēstule adresēta Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (Nacionālā apvienība), Nacionālās apvienības  priekšsēdētājam, Saeimas deputātam Raivim Dzintaram, partijas valdei un frakcijai, kā arī Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas vadītājai Janīnai Kursītei-Pakulei (Nacionālā apvienība).

Žurnālisti aicina izskatīt iespējamos ētikas pārkāpumus vairākos Iesalnieka “Twitter” ierakstos.

LŽA norādīja, ka Iesalnieks dažādus apvainojumus veltījis žurnāla “Ir!” galvenajai redaktorei Nellijai Ločmelei, Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:baltica” žurnālistēm, Latvijas Televīzijas žurnālistam, LŽA valdes priekšsēdētājam Iļjam Kozinam un citiem žurnālistiem un asociācijas biedriem.

LŽA biedru ieskatā Iesalnieks ir pārkāpis vairākus Saeimas Kārtības ruļļa Saeimas deputātu ētikas kodeksa pantus, tostarp to, ka deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus, un ka deputāts balstās uz faktiem, to godīgu interpretāciju un argumentāciju.

Tāpat asociācijā uzskata, ka deputāts pārkāpis ētikas kodeksa normu, kas nosaka, ka deputāts respektē cilvēktiesības un argumentācijai neizmanto atsaukšanos uz sava oponenta rasi, dzimumu, ādas krāsu, tautību, valodu, reliģisko pārliecību, sociālo izcelsmi vai veselības stāvokli.

Vienlaikus žurnālistu ieskatā pārkāpta ētikas kodeksa norma, ka deputāts ir pieklājīgs pret Saeimas, citu valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekiem un ikvienu sabiedrības locekli, kā arī kodeksa pants, ka savā personiskajā dzīvē deputāts nedara neko tādu, kas grautu Saeimas prestižu vai radītu šaubas par viņa spēju godprātīgi veikt deputāta pienākumus.

Turklāt LŽA biedru ieskatā Iesalnieks ir pārkāpis Nacionālās apvienības Ētikas kodeksā teikto, proti, “ar savu stāju un attieksmi pret līdzcilvēkiem tiecamies apliecināt dzīves skaistumu” un “neizmantojam nomelnošanu, faktu sagrozīšanu un melus kā politiskās cīņas līdzekli”.

LŽA aicina partiju izvērtēt, vai deputāts Iesalnieks nav pārkāpis partijas Ētikas kodeksu, kā arī Nacionālās apvienības frakciju Saeimā izvērtēt sava biedra publiskos izteikumus, kuri asociācijas ieskatā ir neētiski un vērsti ne tikai pret LŽA valdes priekšsēdētāju, bet visu organizāciju un tās biedriem. 

Objektīvai situācijas izvērtēšanai LŽA aicina Nacionālās apvienības frakciju vērsties Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā par deputāta Iesalnieka izteikumiem. Savukārt Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei asociācija aicina “pievērst šim gadījumam īpašu uzmanību un panākt, lai deputāta Iesalnieka uzvedība nonāktu Saeimas darba kārtībā”.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti