Zolitūdes traģēdijas vietā gulst ziedi, svētbildes un mīļlietiņas

Piektdien aprit gads kopš Zolitūdes traģēdijas, kas aiznesa 54 cilvēku dzīvības un uz mūžu mainīja vēl daudzu cilvēku dzīvi. Bojāgājušos piektdien pieminēs daudzās baznīcās, bet jau pašā rīta agrumā ļaudis kādreizējā veikala „Maxima” vietā nolika svecītes, mīļlietiņas un ziedus, pieminot pirms gada bojāgājušos un cietušos.

Par spīti pirmajam sniegam, 21.novembra rīts Zolitūdē gadu pēc traģēdijas uzausis skumjš un pelēks. Stāvlaukumā pie tagad nojauktā lielveikala, kur pirms gada vairākas diennaktis ritēja glābšanas darbi, atkal gulst ziedi, svētbildes un bojāgājušo fotogrāfijas. Ejot uz darbu vai skolu, cilvēki jau mazā gaismiņā aizdedz sveces bojāgājušo piemiņai.

Atceroties to dienu, tas liekas kā vakar noticis,” saka kāda no garāmgājējām. „Es joprojām nevaru aptvert, ka kaut kāda veikala dēļ gāja bojā vairāk nekā 50 cilvēku,” piebilst cita. „Domāju, ka esam mainījušies. Mēs esam vairāk satuvinājušies arī ar citām tautībām, jo nelaime saliedē. Tomēr tas bija neaprakstāms trieciens,” atzīst kāda kundze.

Nolikt ziedus agrā rītā atnākusi arī Veronika Bļinova. Viņai pirms gada šeit bojā gāja vīrs – Iļjam Bļinovam bija tikai 26 gadi. Veronika pie žoga piestiprina viņa fotogrāfiju un atzīst – šis laiks bijis ļoti smags.

Kopā ar ģimeni pārdzīvojām šo gadu. Kopā ir daudz vieglāk… Palikusi mamma, tētis, viņa divas māsas. Viņi mani visu laiku atbalsta,” saka Veronika.

Veronika dzīvo blakus traģēdijas vietai un atzīst, ka pa logu paskatīties uz to nespēj. Drūms atgādinājums ir arī blakus palikusī jaunbūve. Tās nojaukšanu vēloties visi vietējie.

Īsi pirms deviņiem pieminēt bojāgājušos ieradās arī Valsts prezidents Andris Bērziņš ar kundzi. Nolicis baltu rožu klēpi un iededzis svecītes, viņš aicināja godināt bojāgājušo piemiņu un katru aizdomāties par savu atbildību.

Es gribētu aicināt katru atcerēties šo šausmīgo skolu. Jo šie cilvēki tomēr piespieda daudzus domāt. Katram mums būtu jādomā par savu rīcību – ko mēs darām, lai sevi saglabātu, savus tuvākos, un it sevišķi, lai mūsu rīcības dēļ neietu bojā citi,” uzsvēra prezidents.

Prezidents sacīja – sabiedrībā un likumos vēl daudz kam jāmainās un par cilvēku dzīvību ir jābūt lielākai atbildībai. Viņaprāt, daudziem šī ir bijusi liela mācība un sabiedrība kopumā ir mainījusies uz labu. Prezidents īpaši uzteica bojāgājušo piederīgo darbu, palīdzot izvērtēt notikušo un pieprasot rīcību. „Viņiem tomēr ir šīs tiesneša tiesības vislielākajā mērā,” pauda Bērziņš.

Tikai dažus simtus metru no sagruvušās „Maximas” ēkas ir Zolitūdes ģimnāzija, ko arī smagi skāra šī traģēdija. Skolā mācās pieci bērni, kas ēkas gruvešos zaudēja vienu vai abus vecākus. Direktore Svetlana Semenko teic – šis gads viņiem ir bijis grūts, bērni kļuvuši daudz nopietnāki. „Klasesbērnu vecāki un klasesbiedri bija un ir visu laiku apkārt šiem skolēniem. Viņi visu laiku palīdz, kā var. Es nesen runāju ar viņiem par nākotnes plāniem, vasaru, 10.klasi, tālāko izglītību. Un, ziniet, viņi runā kā pieaugušie,” saka Semenko.

Sagrūstot lielveikalam „Maxima”, pirms gada Zolitūdē dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Viņu piederīgie piektdienas vakarā atkal pulcēsies Priedaines ielā, lai ar klusuma brīdi pieminētu savus mīļos.

Zolitūdes traģēdija notika 2013.gada 21.novembrī, kad vakarā, cilvēkiem iepērkoties, sagruva Priedaines ielā 20 esošais „Maximas” veikals. Nelaimē dzīvību zaudēja 54 cilvēki, to vidū trīs glābēji. Bez vismaz viena vecāka palika 23 bērni.

Valsts policija aizvien turpina lietas izmeklēšanu, taču sola to pabeigt jau tuvākajā laikā. Tikmēr atbildību neviens nav uzņēmies.

Traģēdija sašūpoja Latvijas sabiedrību. Pēc tās ziedojumi traģēdijas upuru radiniekiem un cietušajiem sasniedza visu laiku lielāko apjomu, kas ziedots kādam konkrētam mērķim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti