Panorāma

#LV100

Panorāma

Apbalvo par nopelniem valsts labā

Piemēro dubulto nodokļu likmi

Zolitūdes traģēdijas vietā esošajam namam Rīgas dome dubulto nodokļu likmi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Līdz 23 tūkstošiem eiro dubultota nekustamā īpašuma nodokļa likme, trīs mēneši laika izvērtēt ēkas tehnisko stāvokli un drauds būvi nojaukt īpašnieka vietā – tā piecas dienas pirms Zolitūdes traģēdijas piecgades par tur palikušo un ekspluatācijā tā arī nenodoto deviņstāvu namu lēma Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija.

Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija piektdien, 16.novembrī, atkārtoti izskatīja pirms mēneša aktualizēto jautājumu par daudzstāvu ēkas Priedaines ielā 20 uzturēšanas trūkumiem. Ēkas īpašnieks uzņēmums “Prana Property” līdz noteiktajam laikam – 16.novembrim – nav novērsis fasādes dekoratīvā pārsega bojājumus, kā arī izpētījis ēkas tehnisko stāvokli.

Vidi degradējošu būvju komisijas priekšsēdētājs Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”) aicināja Igaunijas kompānijas “Prana Property” valdes locekli Raulu Keskūlu paskaidrot, vai noteiktajā laikā ir novērsti deviņstāvu nama bīstamie fasādes bojājumi un izpētīts ēkas tehniskais stāvoklis.

“Šodien mūsu nolīgtais uzņēmums tur jau ir nogādājis jaunu audumu, ko varētu nosaukt par fasādes dekorāciju. Tieši pašlaik to uzstāda. Mums arī notiek pārrunas ar uzņēmumiem, kas var veikt ēkas tehnisko ekspertīzi. Tomēr mēs šajā projektā nemeklējam peļņu. Ir jāsaprot mūsu loma – mēs bijām spiesti paņemt problemātiska kredīta ķīlu, un mēs vienkārši cenšamies minimizēt zaudējumus,” skaidroja Keskūlu.

Kā novēro “Panorāma”, fasādes dekoratīvā pārsega bojājumu novēršanai strādnieki sākuši rosīties vien piektdien no rīta.

“Prana Property” ir Igaunijas bankas “Coop Pank” meitasuzņēmums, kas Priedaines ielas nepabeigto māju izsoles ceļā par nepilniem četriem miljoniem eiro pārņēma pirms vairāk nekā gada no kompānijas “Homburg Zolitud” kā īpašuma ķīlas turētājs.

Tomēr Rīgas domes komisija uzskata, ka īpašnieks varēja rīkoties aktīvāk: “Ēka nav cilvēks, kas varbūt bez zālēm var izārstēties. Ēka, kad stāv tukša tādā stāvoklī, tās stāvoklis var vēl pasliktināties. Tāpēc uzdevām īpašniekiem veikt tehnisko apsekošanu. Viens no nākamajiem variantiem ir reāla sadale. Bet atpirkt par vairākiem miljoniem, lai nojauktu vēl par 700-800 tūkstošiem, domāju – tas diez vai ir variants, ko varētu atbalstīt rīdzinieki,” sacīja Burovs.

Rīgas dome tagad pieder blakus mājai esošā pazemes stāvvieta, virs kuras atradās sabrukušais lielveikals “Maxima”. Ja līdz pavasarim uzņēmums nepiekritīs īpašumu sadalīt, nebūs izpētījis ēkas stāvokli un tam nebūs plāna, ko ar to iesākt, dome grasās pieņemt lēmumu par deviņstāvu nama piespiedu nojaukšanu.

To grib arī “Saskaņas” deputāte un biedrības «Zolitūde 21 11» vadītāja Regīna Ločmele-Luņova: “Jārespektē Zolitūdes katastrofā bojāgājušo lēmums par to, ka šajā vietā jābūt piemiņas parkam. Domu izveidot uz pazemes garāžas jumta parku mikrorajona iedzīvotāji jau caur par ieceri izveidot “Zolitūdi 2”.”

Rauls Keskūls izvairīgi solīja, ka aktīvi strādās ar visiem jautājumiem, kas saistīti ar namu Zolitūdē, bet nākotnes plānus neatklāja. Rīgas dome bija konkrētāka – tā līdz teju 23 tūkstošiem eiro dubultoja ēkas īpašuma nodokli.

KONTEKSTS:

2013. gada 21. novembrī, iebrūkot veikala “Maxima” jumtam, gāja bojā 54 cilvēki.

Traģēdija notika Zolitūdē, Priedaines ielā 20, kur atrodas vēl viena ēka. 2014. gada tapa atzinums, ka ēka nav ekspluatējama konstrukciju problēmu dēļ. Ēka sākotnēji piederēja SIA "Homburg Zolitude", bet pērn izsolē par 3,9 miljoniem eiro namu ieguva Igaunijas banka "Eesti Krediidipank", kas bija šī īpašuma ķīlas turētājs.

Tādējādi pašlaik 70% šīs teritorijas pieder Rīgas domei, 30% igauņu uzņēmējam SIA “Prana Property”. Igauņu uzņēmējiem pieder arī neliela daļa pazemes autostāvvietas un ēka. Tieši par būvēm igauņu uzņēmējiem un Rīgas domei ir visvairāk domstarpību.

Ēkas īpašnieki plāno ēku pabeigt, pirmajā stāvā izveidot telpas maziem veikaliem, blakus izveidot parku, ierīkot arī pazemes stāvvietu. Savukārt Rīgas dome vēlas, lai visi 7340 kvadrātmetri būtu zaļā zona. Tikmēr Zolitūdes traģēdijā cietušie īpašnieku ieceres attīstīt māju un attieksmi uzskata par cinismu.

Rīgas pašvaldība pieļāva iespēju atpirkt vai samainīt zemes gabalu zem ēkas pret citu zemes gabalu citā vietā, bet tikai par zemes vērtību, bez ēkas vērtības. Taču uzņēmums “Prana Property” nepiekrita domes piedāvājumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti