Panorāma

Panorāma

Panorāma

Alum akcīzes nodokli nesamazinās

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā runā cietušie

Zolitūdes traģēdijas tiesā runā cietušie – laiks iet, bet sāpes nepāriet

Ļoti emocionāla izvērtās Zolitūdes traģēdijas krimināllietas kārtējā tiesas sēde. Ceturtdien, 27. jūnijā, vārds tiesas debatēs tika dots cietušajiem. Viņi visi nespēja valdīt asaras, atceroties zaudētos tuviniekus un prasot taisnīgu tiesas spriedumu.

Laiks iet, bet sāpes nepāriet – tā saka cietušie, kas Zolitūdes traģēdijā zaudēja savus tuviniekus. Vairāki no viņiem ceturtdien devās uz tiesas zāli, lai izteiktu savu viedokli par apsūdzētajiem prasītajiem sodiem.

Vēl astoņi cietušie šo dienu tā arī nesagaidīja, jo, gaidot tiesas iznākumu, ir devušies mūžībā.

Vjačeslavs Troickis traģēdijā zaudēja laulāto. Runāt par tās dienas notikumiem un apsūdzētajiem pieprasītajiem sodiem viņš piesakās pirmais, lai satraukums ātrāk paliktu aiz muguras. Runāt ir grūti, un tiesneši drīz vien ļauj apsēsties. Uz tiesas sēdi viņš atnācis biedrības “Zolitūde 21.11.” vadītājas pavadīts. Vjačeslavs ir neredzīgs un nevar ieskatīties apsūdzētajiem acīs. Sāp.

“Traģēdijā nomira mana sieva, esmu palicis pilnīgi viens. Mazbērni ir palikuši bez vecmāmiņas. Esmu akls, un līdz traģēdijai sieva bija manas acis un saikne ar ārpasauli. Tagad esmu palicis viens. Apsūdzētie aizvien ir uz brīvām kājām, bet es piecarpus gadus esmu spiests sēdēt mājās, ieslēgts četrās sienās,” saka Vjačeslavs.

Līdzīgi stāsti arī pārējiem. Kāds vīrietis tiesai stāsta par zaudēto sievu, ar kuru nodzīvoti 18 gadi laulībā. Kāda mamma traģēdijā zaudēja savu vienīgo dēlu. Vēl kāds veikala darbinieks spiests katru dienu lietot medikamentus un ārstēties. Atgriezties darbā aizvien nespēj.

Austrīte Žarikova ir viena no cietušajiem, kura tiesas sēdes regulāri apmeklē, un ir viena no retajiem cietušajiem, kas par sāpēm runā ar žurnālistiem. Traģēdijā bojā gāja viņas 25 gadus vecais mazdēls. Viņš bija ugunsdzēsējs glābējs, gatavojās precēties. Noslēdzot savu runu, Austrīte Žarikova tiesai lūdz atļauju apsūdzētajam būvinženierim uzdāvināt grāmatu “Atceries Zolitūdi”. To tiesas sēdes laikā darīt nav ļauts, un pārtraukumā cietusī grāmatu klusi noliek uz apsūdzēto galda.

“Cietušo priekšā viņam vajadzētu atvainoties, censties to kompensēt, kaut ar vārdiem. Es ļoti ceru, ka piepildīsies tas, ko prokurori prasa. Ja, protams, advokāti viņus neattīrīs. Advokāti ir ļoti spēcīgi, stipri,” saka Austrīte.

Runāt gribēja daudzi, tomēr vairāki, kas apmeklēja iepriekšējās tiesas sēdes, ceturtdien neatnāca. Pirms tiesas sēdes sākuma uz advokātu zvaniem viņi atbildēja – satraukums esot pārāk liels un lai viņu vietā runā advokāti.

“Uzstāties un runāt par savu tuvinieku nāvēm un to pārdzīvoto šoka stāvokli ir ļoti grūti.

Taisnīgs spriedums šajā lietā nebūs nekad cietušo ieskatā, jo neviens spriedums, neviena kompensācija, ne pat bargākais sods nekad neatgriezīs viņu tuviniekus.

Dzīve nekad nebūs tāda, kā bija līdz traģēdijai,” pauž cietušo advokāte Jevgēnija Tverjanoviča-Bore.

Ar SIA “Maxima Latvija” un apsūdzēto uzņēmuma darbinieci Innu Šuvajevu vairums cietušo panākuši izlīgumu. Bet viņi vēlas piedzīt morālā kaitējuma kompensācijas arī no pārējiem apsūdzētajiem un traģēdijā iesaistītajiem uzņēmumiem. Prokuroru pieprasītos sodus sauc par maziem, bet apzinās, ka vairāk pieprasīt nav ļauts.

Šonedēļ prokurori pieciem apsūdzētajiem lūdza piemērot septiņus ar pusi gadus ilgu brīvības atņemšanu, bet četriem apsūdzētajiem – piecus gadus aiz restēm.

KONTEKSTS:

Lai skatītu apjomīgo krimināllietu par Zolitūdes traģēdiju, kurā zem veikala "Maxima" iegruvušā jumta dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl desmitiem tika ievainoti, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada 8. decembrī.

Sākotnēji tiesā skatīja procesuālus jautājumus, bet pēc vairākiem mēnešiem sāka cietušo un liecinieku nopratināšanu. Savukārt 2018. gada 31. oktobrī tiesa beidza uzklausīt pēdējo divu apsūdzēto liecības. Kopumā deviņu apsūdzēto nopratināšana aizņēma divarpus nedēļas. Visi apsūdzētie turpina noliegt savu vainu.

Savukārt 2019. gada aprīlī tika pabeigta tiesas izmeklēšana, kuras laikā notikušas 160 tiesas sēdes, uzklausīti 280 cietušie, nopratināti vairāk nekā 150 liecinieki, eksperti un deviņi apsūdzētie.

26. jūnijā prokurori paziņoja, ka prasa katram no deviņiem apsūdzētajiem likumā noteiktos maksimālos sodus: septiņarpus un piecus gadus cietumā, kā arī liegumu piecus gadus pildīt iepriekš veiktos pienākumus. Tāpat prasa noteikt četriem uzņēmumiem piespiedu ietekmēšanas līdzekļus. Savukārt apsūdzētā Sergeta uzņēmums “HND grupa” likvidēts – no tā nevar neko piedzīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti