Dienas notikumu apskats

Britu ministrs: Ja aiz krievu spiega noindēšanas stāv cita valsts, sekos «stingra» atbilde

Dienas notikumu apskats

Uz Vanšu tiltu vedošās kāpnes Daugavas labajā pusē avārijas dēļ ir bīstamas

Zolitūdes traģēdijas tiesā meklē skaidrojumu atšķirībām ekspertu liecībās

Zolitūdes traģēdijas tiesā meklē skaidrojumu atšķirībām ekspertu liecībās

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā tiesa liecināt otrdien, 6.martā, aicināja piecus neatkarīgos ekspertus vienkopus, kas pirmstiesas izmeklēšanā pētīja veikala jumta sabrukšanas iemeslus un vērtēja arī apsūdzēto atbildību.

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā pirmo reizi vienā dienā liecināt ieradās vairāki neatkarīgie eksperti. Šādi tiesa rīkojusies, ņemot vērā iepriekšējās nesakritības atsevišķu ekspertu liecībās. Iepriekš eksperts Artis Dzirkalis tiesai vairākkārt liecināja pretēji citu ekspertu paustajam. Visi neatkarīgie eksperti bija secinājuši, ka jumts sagruva nepareizi aprēķinātās konstrukciju slodzes dēļ. Taču domas atšķīrušās jautājumā, vai būvniecības darbu laikā potenciālās problēmas varēja pamanīt un vai darbi bija, vai nebija jāpārtrauc

Tehniskas kļūmes dēļ ekspertu nopratināšana nedaudz aizkavējās, jo neveiksmīga audio ieraksta rezultātā eksperts Dzirkalis bija spiests atbildēt uz jau uzdotiem jautājumiem.

Šoreiz tieši ekspertu grupas vadītājam Aigaram Ūdrim tika izteikta virkne jautājumu par to, vai viņš uztur spēkā savas liecības, ka veikala traģēdiju varēja novērst vismaz 30 reizes. No komentāriem medijiem Ūdris šoreiz atturējās, vien piebilda, ka viņa iepriekš paustais ir fakti.

Pieci neatkarīgie eksperti, kuri Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanā pētīja veikala jumta sabrukšanas iemeslus

Ūdris atkārtoti liecināt aicināts ar noteikumu, ka tiesas sēdē jāpiedalās arī būvinženierim Dzirkalim, kurš iepriekš paudis viedokli, ka projekta dokumentācija bijusi atbilstošā kārtībā, un darbi nebija jāpārtrauc. Prokurori Ūdrim arī pārvaicāja, vai, pieņemot ekspluatācijā veikalu, trūkumus bija iespējams konstatēt, vai būvniecības otrās daļas laikā deformācijas varēja pamanīt un citus jautājumus.

Kā norāda viens no prokuroriem Agris Skradailis, no saņemtajām atbildēm esot secināms, ka pirmstiesas izmeklēšanā konstatētais apstiprinoties: “Mēs vēlreiz pārliecināmies par viņa skatījumu uz attiecīgo izdarīto secinājumu, un tad arī lūdzam papildus precizēt tajās esošos datus. Secinām, ka mūsu apsūdzība ir tomēr guvusi apstiprinājumu, vismaz šajā stadijā. Un mēs neredzam nekādus citus variantus, citas iespējas, kā vēlreiz un vēlreiz pārliecināties par mūsu izdarīto secinājumu, kas ir atspoguļots personām celtajās apsūdzībās.”

Lūgumus vēlreiz pratināt vēl trīs citus ekspertus izteica apsūdzēto aizstāvji. Būvinženiera Ivara Sergeta advokāts Artūrs Zvejsalnieks iepriekš pauda neapmierinātību ar noslēdzošā eksperta Dzirkaļa liecībām, ka jumta konstrukciju kopņu detalizācija atbildusi tā laika likuma prasībām un kopņu ražotāji un montētāji “Vikom Industry” neesot vainojami.

Ūdrim viedoklis atšķiras, un Zvejsalnieks ir gandarīts: “Šobrīd eksperti ir visi kopā. Attiecīgi uzklausīsim viņus visus pēc kārtas un tad nu sapratīsim, vai viņi piekrīt viens otram, vai nepiekrīt, un kur ir tās atšķirības. Nu mums ļoti labi šodien Ūdris pastāstīja par situāciju ar kopņu montāžu un ražošanu. Nu, manuprāt, ļoti precīzi un ļoti pamatoti viņš to pastāstīja. Tikmēr Dzirkaļa kungs paziņoja, ka pēc tiem dokumentiem, kas esot bijuši, varēja veikt visus darbus.”

Piecu ekspertu pratināšanu plānots turpināt trešdien, 7.martā, kad uz tiesu arī aicināts bijušais lielveikala “Maxima” Zolitūdē apsargs Igors Vītols, kurš ilgstoši liecināt neieradies veselības problēmu dēļ. Vītola liecības kriminālprocesā uzskatāmas par īpaši svarīgām.

KONTEKSTS:

 Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšanā viens no ekspertiem tiesā norādīja – pārslodze bija tāda, ka jumts jebkurā gadījumā būtu iegruvis.

Lai skatītu apjomīgo lietu par Zolitūdes traģēdiju, kurā zem veikala "Maxima" iegruvušā jumta dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl desmitiem tika ievainoti, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015.gada 8.decembrī. Sākotnēji tiesā skatīti procesuāli jautājumi, bet pēc vairākiem mēnešiem sākta cietušo un liecinieku nopratināšana.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt