Panorāma

Diskutē par LTV valdes izvēli

Panorāma

T.Kravalis pārsūdzēs lēmumu par atlaišanu

Zolitūdes tiesā būs jāpiedalās visiem apsūdzētajiem

Zolitūdes traģēdijas tiesā liek piedalīties visiem apsūdzētajiem; sēdes aizvien būs atklātas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Zolitūdes krimināllietā visiem  deviņiem apsūdzētajiem arī turpmāk būs jāpiedalās tiesas sēdēs. Tā otrdien, 1.martā, lēma tiesas sastāvs. Tiesas sēdes joprojām būs visiem atvērtas. Vēl pirms tiesas sēdes atklāšanas cietušie protestēja iepretim Ķīpsalas izstāžu hallei, vēršot uzmanību uz iespējamu lietas novilcināšanu un vēlmi to slēgt. Tāpat tiesa šodien izskatīja vairāku desmitu cilvēku lūgumus par cietušā statusa piemērošanu un morālās kompensācijas piedziņu.

Vēl pirms otrās tiesas sēdes atklāšanas, pēc pulksten deviņiem rītā, vairāki desmiti biedrības „Zolitūde 21.11.” biedri un cietušie protestēja pret lietas novilcināšanu un iespēju, ka tiesas procesu varētu pasludināt par slēgtu. Sanākušajiem cilvēkiem rokās bija plakāti ar tādiem uzrakstiem kā „Vēlamies vienu, lai vainīgie sēž cietumā”, „Nē procesa novilcināšanai” un citiem saukļiem.

“Es tovakar tur atrados, strādāju frizētavā. Kopš pirmās tiesas sēdes pagājuši jau trīs mēneši, man negribētos, ka līdz beigām paietu vēl 30 gadi,” sacīja protesta dalībniece Jeļena.
“Protams, viss ir ļoti ievilcies. Es domāju, ka šis vēl nav pēdējais tiesas process. Domāju, ka tādi vēl būs vairāki. Cerēsim, ka viss galu galā būs taisnīgi,” saka protesta dalībniece Natālija.
“Tāpēc, ka nav ticības. Vispār rezultātam kā tādam ticības nav un [tās nav] likumdošanai,” saka protesta dalībniece Sandra.

Lai gan atsevišķiem apsūdzētajiem izteikti slepkavības draudi, drošības kontrole tiesas zālē šoreiz bija tāda pati kā iepriekš – jāpiereģistrējas, jāiziet cauri metāla detektoram un jāuzrāda somas saturs. Protesta dēļ procesa dalībnieki un citi interesenti zālē ieradās pēdējā brīdī, kas tiesas sākumu aizkavēja par vienu stundu.

Atšķirībā no pagājušās reizes otrdien tiesa norisinājās nevis konferenču zālē, bet mazliet mazākā telpā. Tāpat šoreiz tulkojums krievu valodā tika nodrošināts caur austiņām, tādējādi paātrinot lietas virzību.

Divi apsūdzētie bija iesnieguši prasību ļaut viņiem nepiedalīties tiesas sēdēs klātienē. Šādu lūgumu iesniedzis toreizējais Rīgas pilsētas būvinspekcijas priekšnieka vietnieks Jānis Balodis, kā arī SIA „Maxima Latvija” pārstāve Inna Šuvajeva. Policija uzsākusi kriminālprocesu par iespējamiem slepkavības draudiem viņai.

Tomēr vēl pirms tiesas lēmuma abus lūgumus neatbalstīt aicināja prokurors Agris Skradailis: “Uzskatu, ka apsūdzēto pieteiktais lūgums būtu noraidāms. Ievērojot šīm personām izvirzīto apsūdzību apjomu, no apsūdzēto personu puses norādītos strīdus apstākļus, iestājušās smagās sekas. Kriminālprocesa likuma 464.pants šajā gadījumā neparedz dalītu apsūdzēto piedalīšanos tiesas sēdē. Vienu dienu es vēlos, otru nē. Tāpēc es lūdzu noraidīt.”

Tikmēr uzņēmuma „Maxima Latvija” un būvinženiera Ivara Sergeta advokāti norādīja, ka, ļaujot apsūdzētajiem visās tiesas sēdēs nepiedalīties, lietas virzību tikai paātrinātu. Tiesa lēma, ka abiem apsūdzētajiem - gan Balodim, gan Šuvajevai - turpmāk tiesas sēdes obligāti jāapmeklē, un tās joprojām būs visiem atvērtas.

Šādu lēmumu atbalsta arī aptuveni 70 cietušo advokāts Aldis Gobzems, norādot, ka visu apsūdzēto klātbūtne ir ļoti būtiska: “Šajā konkrētajā gadījumā tas lēmums arī bija pamatots, jo jāvērtē arī motivācija. Ja mēs skatāmies Innas Šuvajevas motivāciju, tā bija ar baltiem diegiem šūta, tāda provokācija attiecībā pret tiesu un citiem procesa dalībniekiem. Līdz ar to tas ir pilnīgi loģiski, ka viņa tika noraidīta. Prokurora viedoklis izšķīra to jautājumu, kāpēc attiecībā pret abiem apsūdzētajiem attiecīgais lūgums tika noraidīts.”

Dienas atlikušajā daļā tika izskatīti vairāku desmitu cilvēku lūgumi atzīt tos par cietušajiem un no vainīgajiem piedzīt morālo kompensāciju. Piemēram, divi cietušie lūdza morālo kompensāciju 40 miljonu eiro apmērā. Atsevišķi lūgumi noraidīti, bet daļa pieteikumu pievienoti lietas materiāliem.

Sēdes otrajā daļā pēcpusdienā cietušo sēdvietas bija manāmi pustukšas, jo lietu pēc būtības tā arī vēl nesāka skatīt. Tas, visticamāk, nenotiks tik drīz, ir pārliecināts cietušo aizstāvis Gobzems: “Procesuāli, es domāju, ka līdz lietas skatīšanai mēs varētu nonākt tikai pēc kāda mēneša labākajā gadījumā. Es jau sākotnēji teicu, ka šis process ir par garu, par ilgu un ka tas rezultāts ilgā procesā nekad nevar būt taisnīgs. Tā kā ir būtiski, lai tiesa nepakļautos nekādām tādām provokācijām, kas varētu būt saistītas ar procesa vilcināšanu un pieturēties pie procesa raitās gaitas, kāda tā ir iespējama tik apjomīgā lietā.”

Zolitūdes traģēdijas krimināllietas tiesāšana turpināsies trešdien. 

Jau ziņots - Zolitūdes traģēdijas krimināllietā apsūdzētās personas, kurām, iespējams, izteikti slepkavības draudi, lūdza tiesai procesuālo aizsardzību.

Latvijas Televīzijas rīcībā nonākusi informācija par Valsts policijas sāktu izmeklēšanu, kurā tiek pārbaudīti pret SIA "Maxima Latvija" darba aizsardzības speciālisti Innu Šuvajevu, kā arī Rīgas būvvaldes darbiniecēm Mariku Treiju un Aiju Meļņikovu vērsti slepkavības draudi. Visas trīs ir apsūdzētās Zolitūdes traģēdijas lietā.

Informāciju par slepkavības draudiem trīs Zolitūdes traģēdijā apsūdzētajām Valsts policija šobrīd nekā nekomentē. Tomēr Latvijas Televīzijai to apstiprināja vienas iesaistītās – SIA “Maxima Latvija” darba aizsardzības speciālistes Innas Šuvajevas – advokāte Jeļena Kvjatkovska.

8.decembrī notika pirmā Zolitūdes traģēdijas krimināllietas tiesas sēde.

Zolitūdes traģēdija 2013. gada 21. novembrī laupīja 54 dzīvības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti