Panorāma

Šķīdonis Zemgalē apgrūtina pārvietošanos

Panorāma

11. novembris – oficiāla svētku diena?

Zolitūdes tiesā liecina par viltotiem parakstiem

Zolitūdes traģēdijas tiesā liecina par viltotiem parakstiem

Zolitūdes traģēdijas krimināllietas tiesā liecinājis būvinženieris, kura paraksti viltoti virknē ar sabrukušās “Maxima” metāla konstrukcijām saistītu dokumentu. Viņš tiesā uzsvēra, ka objektā Priedaines ielā 20 nekad nav darbojies un par sava vārda izmantošanu kopņu montāžā nav zinājis. Tāpat iztiesāšanā kārtējo reizi uzmanība pievērsta metāla konstrukciju ražotājam SIA “Vikom industry”.

Tiesā iztaujāt būvinženieri Andreju Kuļešovu aicināja sabrukušās “Maxima” būvinženiera Ivara Sergeta advokāts Artūrs Zvejsalnieks. Viņš arī uzdeva lielāko daļu lieciniekam adresēto jautājumu.

No atbildēm izriet, ka Kuļešovs pārmaiņus bijis gan Zolitūdes “Maxima” metālā konstrukciju izgatavotāja SIA ”Vikom industry”, gan kopņu montiera SIA “Monce” darbinieks. Tomēr reāli strādājis šajos uzņēmumos Kuļešovs neesot. Viņš tiesai pat apstiprināja, ka nezina, kur atradies SIA “Vikom industry” birojs un kas bijis tās priekšnieks.

Noprotams, ka abi uzņēmumi Kuļešovu piesaistījuši tīri formāli, lai izmantotu viņa sertificēta būvspeciālista diplomu un arī parakstu.

“Viltoti ir visi tie akti, visa tā dokumentācija, kas attiecas tieši uz “Vikom industry” veiktajiem darbiem, visām pilnīgi metāla konstrukcijām, ieskaitot tieši tās kopnes, kas neizturēja spriedzi un sabruka. Principā pilnīgi visi darbi, kas ir saistīti ar “Vikom industry”, pilnīgi visos darbos figurē šie viltotie paraksti no Kuļešova puses,” norāda advokāts Zvejsalnieks.

Kuļešovs tiesā apstiprināja – viņš pats objektā Priedaines ielā 20 nekad nav strādājis un nav zinājis, ka ar tā būvniecību saistītie dokumenti parakstīti ar viņa vārdu. To atklājis vien dažas dienas pēc traģēdijas: “Uzzināju no televīzijas.” Neko vairāk kameras priekšā komentēt Kuļešovs nevēlajās.

Tiesas sēdē Kuļešovs norādīja – abos uzņēmumos viņa kontaktpersona bijis darbu vadītāja palīgs Viktors Ivanovs. Viņš no lielā traģēdijas kriminālprocesa izdalītā lietā savu vainu parakstu viltošanā jau atzinis un nomaksājis arī sodu – nepilnus divus tūkstošus eiro.

Apsūdzētā Sergeta advokāts gan uzskata, ka šim aspektam pievērsta nepietiekama uzmanība: “Šādos apstākļos pateikt, ka viens pats, rupji runājot, melnstrādnieks Ivanovs varēja klusītiņām to visu noviltot un neviens to nemanīja, neviens to neredzēja, tas ir absurdi.”

Otrdien sniegt liecību bija aicināts arī pats Ivanovs, bet izrādījās – viņš pagājušā gada oktobrī miris.

Diskusija, vai uz apsūdzēto sola būtu jāsēž arī SIA “Vikom industry” un SIA “Monce” pārstāvjiem, ilgst jau vairākus gadus. Prokurori, kuri tagad šo jautājumu komentēt nevēlējās, atkārtoti uzsvēruši – uz apsūdzēto sola atrodas visi, kam tur jābūt. Parakstu viltošanas stāsts izdalīts atsevišķi, jo bijis viegli pierādāms un pastāvējis arī noilguma risks.

Savukārt Sergeta aizstāvis Zvejsalnieks turpina uzstāt uz SIA “Vikom industry” nozīmīgo lomu traģēdijā. Arī cietušo aizstāve Jevgenija Tverjanoviča-Bore uzskata – diez vai Ivanovs vienīgais bijis atbildīgs par parakstu viltošanu. “Jā, diemžēl tādas pamatotas bažas ir. Tiesas sēde pierādīja to, ka ir virkne neatbildētu jautājumu,” norāda Tverjanoviča-Bore.

Ar šo gan “Vikom industry” saistības ar traģēdiju vērtēšana vēl nav beigusies, un trešdien, 11.aprīlī, uz tiesas sēdi aicināts uzņēmuma bijušais valdes loceklis Andrejs Šveics.

KONTEKSTS:

 Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšanā viens no ekspertiem tiesā norādīja – pārslodze bija tāda, ka jumts jebkurā gadījumā būtu iegruvis.

Lai skatītu apjomīgo lietu par Zolitūdes traģēdiju, kurā zem veikala "Maxima" iegruvušā jumta dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl desmitiem tika ievainoti, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015.gada 8.decembrī. Sākotnēji tiesā skatīti procesuāli jautājumi, bet pēc vairākiem mēnešiem sākta cietušo un liecinieku nopratināšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti