Panorāma

Panorāma

Panorāma

Krišjāņa Barona ielā novāks puķupodus

Zolitūdes traģēdijas tiesā apsūdzības runa finiša taisnē

Zolitūdes traģēdijas tiesā apsūdzības runa finiša taisnē

Straujiem soļiem beigām tuvojas prokuroru apsūdzības runa Zolitūdes traģēdijas krimināllietā. Iespējams, trešdien, 26. jūnijā, valsts apsūdzības uzturētāji varētu nosaukt sodu, kādu viņi pieprasa deviņiem apsūdzētajiem. Vairākas dienas prokurori tiesai norādīja uz virkni pierādījumu par katra apsūdzētā vainu 54 cilvēku bojāejā.

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā jau otro nedēļu turpinās tiesas debates. To laikā prokurori lasa tā saucamo apsūdzības runu, kuras beigās tiks nosaukti konkrēti soda mēri katram no deviņiem apsūdzētajiem. Tieši to visvairāk gaida cietušie, un prognozējams, ka tas notiks jau kādā no tuvākajām tiesas sēdēm.

Līdz šim analizētas cietušo un liecinieku liecības, ekspertīžu slēdzieni. Šo pēcpusdien prokurori arī pamatoja, kāpēc uz apsūdzēto sola esošās personas būtu saucamas pie atbildības un, visticamāk, soda mērus varētu paziņot jau trešdien, 26. jūnijā.

"Protams, visi gaida vārdu par sodu. Visi gaida runas pēdējos vārdus no prokuroru puses. Šodien ir ceturtā diena, kad mēs klausāmies prokurorus. Izskatās, ka jau finiša taisnē ir apsūdzības runa un nākamajā posmā tiks dots vārds pašiem cietušajiem," teica cietušo advokāte Jevgenija Tverjanoviča-Bore.

Advokāte prognozēja, ka vismaz desmit cietušie ir emocionāli nobrieduši runāt un izteikties par, viņuprāt, piemērotāko soda mēru.

Otrdien, 25. jūnijā, savā runā prokurori vairāk pievērsās epizodēm, kas saistītas ar cilvēku evakuāciju. Signalizācija skanēja, bet cilvēki netika evakuēti un darbinieki nepameta potenciāli bīstamās darba vietas. Prokuroru ieskatā, drošības instruktāžas bijušas nepietiekamas.

Tikmēr apsūdzēto advokāti aizvien pieturas pie  taktikas, ka viņu klienti nav vainīgi un kritizē prokuratūras darbu.

"Šīs debates ir tikai lēmuma par krimināllietas nodošanu tiesai atstāstījums. Protams, mēs esam sagatavojuši un turpinām gatavot argumentus pret apsūdzību. Es ceru, ka nebūs vajadzības 400 lapas rakstīt tāpat kā prokuroriem," sacīja apsūdzētā Andra Gulbja aizstāvis.

"Mēs joprojām esam pārliecināti par to, un mums nav šaubu, vismaz mums kā apsūdzības uzturētājiem [nav šaubu]," atzina prokurors Agris Skradailis.

Prokuratūra lietā uzrādījusi apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu kopumā deviņiem cilvēkiem. 

KONTEKSTS:

Lai skatītu apjomīgo krimināllietu par Zolitūdes traģēdiju, kurā zem veikala "Maxima" iegruvušā jumta dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl desmitiem tika ievainoti, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada 8. decembrī.

Sākotnēji tiesā skatīti procesuāli jautājumi, bet pēc vairākiem mēnešiem sākta cietušo un liecinieku nopratināšana. Savukārt 2018. gada 31. oktobrī tiesa beidza uzklausīt pēdējo divu apsūdzēto liecības. Kopumā deviņu apsūdzēto nopratināšana aizņēma divarpus nedēļas. Visi apsūdzētie turpina noliegt savu vainu.

Savukārt 2019. gada aprīlī tika pabeigta tiesas izmeklēšana, kuras laikā notikušas 160 tiesas sēdes, uzklausīti 280 cietušie, nopratināti vairāk nekā 150 liecinieki, eksperti un deviņi apsūdzētie.

Pieciem no viņiem prokuratūra izvirzījusi apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas. Šīs apsūdzības uzrādītas būvinženierim Ivaram Sergetam, ēkas projekta būvekspertīzes veicējam Andrim Gulbim, būvuzraugam Mārtiņam Draudiņam, lielveikala projekta autoram arhitektam Andrim Kalinkam un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājam Staņislavam Kumpiņam.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti