Panorāma

VID piemēro nodrošinājumu "Skrīveru saldumiem"

Panorāma

Ministrijas aprēķinos par akcīzi alkoholam daudz pieņēmumu

Zolitūdes traģēdijā apsūdzētajiem prasa maksimālo sodu

Zolitūdes traģēdijas lietā prasa piespriest līdz septiņiem ar pusi gadiem cietumā (precizēts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā par 54 cilvēku bojāeju zem veikala "Maxima" jumta prokurori apsūdzības runā nosaukuši konkrētus soda mērus, ko prasa piespriest katram no deviņiem apsūdzētajiem. Valsts apsūdzība uzskata, ka visu deviņu apsūdzēto un piecu juridisko personu vaina ir pierādīta un viņi sodāmi ar maksimālajiem sodiem, kādus paredz likums.

* Ziņā precizēts prokuratūras prasītais piespiedu ietekmēšanas līdzekļa apmērs divām juridiskajām personām: “Kubs” un “CM Consulting”.

ĪSUMĀ:

  • Zolitūdes traģēdijas krimināllietā prokurori nolasījuši apsūdzību un sodus, ko prasa tiesu piespriest.
  • Prasa piespriest 9 apsūdzētajiem septiņarpus un piecus gadus cietumā.
  • Grib arī liegt apsūdzētajiem piecus gadus pildīt iepriekš veiktos pienākumus.
  • Tāpat prasa noteikt 4 uzņēmumiem piespiedu ietekmēšanas līdzekļus.
  • Savukārt apsūdzētā Sergeta uzņēmums “HND grupa” likvidēts – no tā nevar neko piedzīt.

Trešdien, 26. jūnijā, prokurori pielika punktu piecas dienas ilgušajai apsūdzības runai, kuras beigās visiem deviņiem apsūdzētajiem lūdza piemērot likumā paredzētos bargākos soda mērus.

Prasa maksimālos sodus

Būvniecībā iesaistītie – ēkas būvinženieris Ivars Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, arhitekts Andris Kalinka un uzņēmuma “Re&Re” būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš – apsūdzēti par būvniecības noteikumu pārkāpšanu un nonāvēšanu aiz neuzmanības. Viņiem visiem prokuratūra lūdz piemērot 7 gadu un 6 mēnešu ilgu cietumsodu un liegumu piecus gadus pildīt ar būvniecību saistītu amatu pienākumus. Sergetam un Gulbim prasītajā cietumsodā tiktu iekļauts jau iepriekš apcietinājumā pavadītais laiks.

Trīs toreizējiem Rīgas būvvaldes darbiniekiem lūdz piemērot piecu gadu ilgu cietumsodu ar liegumu piecus gadus ieņemt darbu valsts pārvaldes vai pašvaldības iestādēs. Trīs būvvaldes darbinieki – Jānis Balodis, Marika Treija un Aija Meļņikova – apsūdzēti par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kā rezultātā iestājušās smagas sekas.

Piecus gadus ilgs cietumsods un liegums ieņemt darba aizsardzības speciālista amatu arī SIA “Maxima Latvija” darbiniecei Innai Šuvajevai, kuru apsūdz par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, kas izraisīja vairāku cilvēku nāvi un vēl daudzu savainošanu.

Vēršas arī pret firmām

Tāpat prokurori prasa noteikt piespiedu ietekmēšanas līdzekļus juridiskajām personām:

  • “Re&Re” – 6 000 minimālo mēnešalgu apmērā;
  •  “Kubs” – 200 minimālo mēnešalgu apmērā;
  •  “CM Consulting” – 200 minimālo mēnešalgu apmērā;
  • “Maxima Latvija” – 2 000 minimālo mēnešalgu apmērā, jo uzņēmums jau pats nācis pretī cietušajiem.

Prasītajos piespiedu līdzekļos noteikta minimālā mēnešalga, kāda tā būs valstī uz tiesas sprieduma sastādīšanas brīdi.

Savukārt no būvinženierim Ivaram Sergetam piederošā uzņēmuma “HND grupa” neko piedzīt nav iespējams, jo uzņēmums ir likvidēts šogad 20.jūnijā.

Prokuratūra arī prasa noteikt pienākumu atbildētājiem izmaksāt cietušajiem pieteiktās un uzturētās kompensācijas.

Līdz šī gada beigām tiesai ieplānotas vēl 40 sēdes, un trešdien izskanēja, ka ar tām varētu pietikt, lai pabeigtu lietas iztiesāšanu un tiesa varētu doties sastādīt spriedumu.

KONTEKSTS:

Lai skatītu apjomīgo krimināllietu par Zolitūdes traģēdiju, kurā zem veikala "Maxima" iegruvušā jumta dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl desmitiem tika ievainoti, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada 8. decembrī.

Sākotnēji tiesā skatīja procesuālus jautājumus, bet pēc vairākiem mēnešiem sāka cietušo un liecinieku nopratināšanu. Savukārt 2018. gada 31. oktobrī tiesa beidza uzklausīt pēdējo divu apsūdzēto liecības. Kopumā deviņu apsūdzēto nopratināšana aizņēma divarpus nedēļas. Visi apsūdzētie turpina noliegt savu vainu.

Savukārt 2019. gada aprīlī tika pabeigta tiesas izmeklēšana, kuras laikā notikušas 160 tiesas sēdes, uzklausīti 280 cietušie, nopratināti vairāk nekā 150 liecinieki, eksperti un deviņi apsūdzētie.

Pieciem no viņiem prokuratūra izvirzījusi apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas. Šīs apsūdzības uzrādītas būvinženierim Ivaram Sergetam, ēkas projekta būvekspertīzes veicējam Andrim Gulbim, būvuzraugam Mārtiņam Draudiņam, lielveikala projekta autoram arhitektam Andrim Kalinkam un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājam Staņislavam Kumpiņam.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti