Panorāma

Noraida izmeklēšanai veltītos pārmetumus

Panorāma

Ints Ķuzis kandidēs no "Jaunās Vienotības" saraksta

Cietušie var nesaņemt kompensācijas no I. Sergeta

Zolitūdes traģēdijas lietā piedzīt kompensācijas no Sergeta nav reāli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

“Paldies Dievam, ka pieņēmām kompensācijas no “Maximas”, tā tagad saka Zolitūdes traģēdijā cietušie, saprotot, ka piedzīt miljonus no būvinženiera Ivara Sergeta, kurš vienīgais atzīts par vainīgu, nav iespējams, jo viņam šādas naudas vienkārši nav. Arī no viņa uzņēmuma “HND grupa” neko piedzīt nevar, jo tas likvidēts pērn.

ĪSUMĀ:

  • Tiesa piedzen no Sergeta 5,5 miljonus eiro Zolitūdes traģēdijā cietušajiem.
  • Viņa firma atzīta par maksātnespējīgu un likvidēta.
  • Sergetam nav uzkrājumu, nav mantas, ko pārdot.
  • Ja viņš strādātu 20 gadus par vidējo algu, varētu atmaksāt vien 73 000 eiro.
  • Cietušo biedrība aicinās mainīt likumus, lai samaksātu cietušajiem piespriesto.
  • Kūtris: Šāds variants nav izslēgts, bet jautājums, vai Latvijai ir nauda.
  • “Maxima”  izmaksājusi kompensācijas jau gandrīz visiem.
  • Cietušie: Labi, ka piekritām “Maxima” piedāvājumam, tagad nesaņemtu neko.
  • Tas gan ir tikai pirmās instances spriedums - prokuratūra jau sola to pārsūdzēt.

Saskaņā ar spriedumu cietušo labā no Sergeta jāpiedzen aptuveni 5,5 miljoni eiro. Laikā, kad Sergetu apcietināja un atzina par aizdomās turamo, viņa uzņēmums “HND grupa” gadā apgrozīja vairāk nekā 300 000 eiro, strādājot ar vairāk nekā 78 000 eiro lielu peļņu.

Pusgadu pēc traģēdijas kompānija no savām telpām izvācās, kritās apgrozījums un izveidojās nodokļu parādi. Taču bažas, ka kompānija varētu vienkārši pazust, toreiz noliedza.

““HND grupa” pastāv, veic darbību, un nav šobrīd nekādu mēģinājumu to likvidēt, vai maksātnespējas vai tamlīdzīgi – nekas tāds nenotiek. Uzņēmums turpina darboties..,” 2014. gadā apgalvoja Sergeta advokāts Artūrs Zvejsalnieks.

Taču pērn rudenī uzņēmumu atzina par maksātnespējīgu un likvidēja. Tas nozīmē, ka no “HND” nevar piedzīt nekādas kompensācijas.

Arī pašam Sergetam miljonos mērāmu uzkrājumu nav un nav mantas, ko pārdot, apliecināja Sergeta advokāts.

Pieņemot, ka Sergetam pēc iznākšanas no cietuma būtu atlikuši nedaudz virs 20 gadiem līdz pensijai un viņš saņemtu valstī vidējo algu, maksimālā summa, ko no viņa varētu piedzīt, būtu nedaudz virs 73 000 eiro.

Patlaban vidējā alga ir gandrīz 1100 eiro “uz papīra”, bet piedzīt drīkst tikai pusi no summas, ko notiesātais saņem uz rokas. Un, tā kā Sergetam ir arī nepilngadīgi bērni, reāli no viņa mēnesī varētu piedzīt tikai nepilnus 265 eiro.

Tas gan ir tikai pirmās instances lēmums, un prokuratūra jau paziņojusi, ka spriedumu pārsūdzēs.

Latvijas Televīzijai tiesa skaidroja, ka tā neatbild par sprieduma izpildi.

Tikmēr biedrība “Zolitūde 21.11.” plāno tuvāko divu nedēļu laikā sagatavot vēstuli Valsts prezidentam, Ministru kabinetam un Saeimai, aicinot grozīt likumu un paredzēt, kas samaksās to, kas cietušajiem pienākas.

Tieslietu ministrija šādu ieceri pagaidām atturas komentēt, tikmēr krimināltiesību eksperts, bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris norādīja - šāds variants nav izslēgts, bet jautājums, vai Latvijai ir nauda.

“Vai valsts grib samaksāt? Tā ir Ministru kabineta izšķiršanās, vai viņi vēlas maksāt šajā konkrētajā noziegumā. Kāpēc citos noziegumos cietušajiem netiek maksāts, ja vainīgais nav spējīgs maksāt? Ja valsts ir bagāta, tad var to darīt. Es nezinu, vai Latvijas valsts ir gatava tā izlemt,” sacīja Kūtris.

Nesagaidot tiesas spriedumu, morālo atbildību uzņēmās “Maxima”. Tā piedāvāja 100 000 eiro par katru bojāgājušo apmaiņā par to, ka cietušie atsauc prasības tiesā. Šādu piedāvājumu sākotnēji daudzi cietušie uztvēra piesardzīgi. Taču tagad viņi saka: labi, ka piekrita.

Pēdējā ģimene atbalstu no “Maxima” izvēlējās saņemt vien pērn vasarā.

“Skaidrs, ka tā ir katra cietušā brīva izvēle. Uz šo brīdi mēs esam snieguši atbalstu visiem bojāgājušo tuviniekiem, visiem fiziski cietušajiem un gandrīz visiem morāli cietušajiem,” informēja  “Maxima” pārstāvis Jānis Beseris.

Kopumā cietušo atbalstam “Maxima” izmaksājusi ap 9 miljoniem eiro, un tā ir vēsturiski lielākā kaitējuma kompensācija Latvijā.  

KONTEKSTS: 

2013. gada 21. novembrī Zolitūdē, iebrūkot lielveikala ''Maxima'' jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl vairāki desmiti tika ievainoti. Lai skatītu apjomīgo krimināllietu par Zolitūdes traģēdiju, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada decembrī. 2019. gada jūnijā prokurors pabeidza savu debašu runu, apsūdzētajiem lūdzot piemērot maksimālos sodus. Visi apsūdzētie noliedza savu vainu.

2020.gada 18.februārī Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa pasludināja, par vainīgu atzīstot būvinženieri Ivaru Sergetu, bet astoņus lietā apsūdzētos attaisnojot. Cietušie - upuru tuvinieki un traģēdijā ievainotie - neizpratnē par spriedumu un demonstratīvi pameta tiesas zāli.

Tiesa arī vērtēja kompensācijas cietušajiem. Dažiem tās ir noraidītas, bet lielākajai daļai noteiktas no dažiem desmitiem līdz 100 000 eiro. Kopumsummā apmēram 5,5 miljoni eiro. Tiesa kompensācijas liek piedzīt no Sergeta.

Tāpat tiesa pieņēma divus blakuslēmumus. Vienā norāda uz to, ka ir pamats kriminālprocesa uzsākšanai pret darbiniekiem, kuri strādāja nu jau likvidētajā uzņēmumā “Vikom Industry”, kuram bija pasūtītas sabrukušā "Maxima" lielveikala metāla konstrukcijas. Bet otrajā blakuslēmumā tiesa norādīja, ka saskata pamatus lietas sākšanai arī par prokuroru nepienācīgu pienākumu pildīšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti