Panorāma

Finansējums pārejai uz zaļu Eiropu

Panorāma

«Rīgas namu pārvaldnieks» iestājas PNB kreditoru rindā

Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšana – finiša taisnē

Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšana – finiša taisnē

Lieliem soļiem izskaņai tuvojas Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšana. Noslēdzoties vairākus mēnešus ilgušajām tiesu debatēm,  prokuratūra šodien beidzamo reizi tiesai pamatoja katra apsūdzētā vainu 54 cilvēku bojāejā. Tikmēr apsūdzēto puse  vainu noliedz un uzskata, ka izmeklēšana veikta pavirši, bet pieprasītie sodi ir neadekvāti bargi.

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā noslēgušās vairākus mēnešus ilgušās tiesu debates, kurās abas puses – prokurori un apsūdzētie pamatoja savu viedokli par izvirzītajām apsūdzībām un soda mēriem. Tagad vēl katra puse var īsi atbildēt uz otras teikto, un tad jau sekos apsūdzēto pēdējais vārds, pēc kura uzklausīšanas tiesa dosies sagatavot spriedumu. Kā pirmie atbildi uz iepriekš debatēto sagatavojuši prokurori.

Prokuroru replikas runa ilga apmēram stundu, un tās galvenā būtība – atspēkot apsūdzēto aizstāvju kritiku par vājo izmeklēšanas kvalitāti, nepareizajām un nesaprotamajām apsūdzībām, kā arī vājo ekspertu kompetenci. 

Kā uzsver prokurori, apsūdzēto aizstāvji mēģina novelt vainu uz citiem, mazināt savu klientu atbildību un galu galā izvairīties arī no soda.

"Ja valsts apsūdzība uzskata, ka šie pierādījumi apstiprina apsūdzētajiem inkriminētās darbības, tad, protams, ka aizstāvības puse meklēs jebkādus iemeslus, ieganstus, lai šos pierādījumus noraidītu vai šos pierādījumus vērstu sev par labu," sacīja prokurors Agris Skradailis.

"Viņi uzskata, ka prokuroriem Latvijā ir atļauts viss. Tas ir pirmkārt. Otrkārt, apsūdzības rīcībā nav neviena pierādījuma tam, ka konkrētā konstrukcija nevarēja izturēt konkrēto slodzi," paziņoja apsūdzētā Andra Gulbja aizstāvis Dmitrijs Skačkovs.

Pierādījumu trūkums –  tas ir galvenais arguments, ko tagad piesauc apsūdzētie.

"Prokurori nav pateikuši absolūti neko jaunu savā replikā. Turklāt izskanēja tādi vārdi kā "absurdi" un tā tālāk, ar ko, man liekas, ka prokurori mēģina aizstāvēt nepieciešamību kaut ko pierādīt, vienkārši izdarot pieņēmumus un izsakot savus apgalvojumus," teica apsūdzētās Innas Šuvajevas aizstāve Jeļena Kvjatkovska.

Par absurdu prokurori nosauca apsūdzētās, bijušās lielveikalu ķēdes "Maxima Latvija" darba drošības speciālistes Innas Šuvajevas teikto, ka viņa neesot redzējusi uz jumta notiekošos būvniecības un apzaļumošanas darbus.

"Ievērojot to, ka tobrīd SIA "Maxima Latvija" bija aptuveni 140 veikali, manuprāt, tas nemaz nav tik absurdi," komentēja viņas aizstāve Kvjatkovska.

Prokuratūra visiem apsūdzētajiem prasa piemērot likumā noteiktos maksimālos soda mērus. Būvniecībā iesaistītajām personām lūdz piemērot septiņus ar pusi gadus ilgu cietumsodu, bet pārējiem apsūdzētajiem – piecus gadus ilgu brīvības atņemšanu. Tikmēr traģēdijā iesaistītajām juridiskajām personām prasa noteikt piespiedu ietekmēšanas līdzekļus jeb naudas piedziņu.

KONTEKSTS:

2013. gada 21. novembrī Zolitūdē, iebrūkot lielveikala ''Maxima'' jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Lai skatītu apjomīgo krimināllietu par Zolitūdes traģēdiju, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada 8. decembrī. Pērn jūnijā prokurors pabeidza savu debašu runu, apsūdzētajiem lūdzot piemērot maksimālos sodus. Līdz šim notika tiesas debates.

Zolitūdes krimināllietu tās lielā apjoma un sarežģītības dēļ skata trīs tiesneši. Vienas tiesneses slimības dēļ vairākkārt atlikta Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšana. Pēc vairāk nekā divu mēnešu ilga pārtraukuma Pārdaugavas tiesa novembrī atsāka Zolitūdes traģēdijas lietas iztiesāšanu. Šajā lietā nomainīts tiesas sastāvs – darba nespējā esošo tiesnesi Dzintru Zemitāni nomainīja rezerves tiesnese Anita Grāvīte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt