Dienas notikumu apskats

Suņu barības «Dogo» ražotājs pārbaudīšot neatļautas vielas esamību izejvielās

Dienas notikumu apskats

Krievija par jauno vēstnieku ASV nominējusi Anatoliju Antonovu

«Maxima» sola kompensācijas arī Zolitūdes traģēdijā cietušajiem

Zolitūdes traģēdijā cietušajiem «Maxima» piedāvā izmaksāt 900 000 eiro

SIA "Maxima Latvija" un biedrība "Zolitūde 21.11" vienojušās par aptuveni 900 000 eiro novirzīšanu Zolitūdes traģēdijā fiziski cietušo atbalstam, katrai personai paredzot no 5000 eiro līdz 75 000 eiro. Tikmēr daļas cietušo aizstāvis Aldis Gobzems, kas rudenī esot panācis 100 tūkstošu eiro katrai bojāgājušā ģimenei, tagad "Maximai" pārmet vēlmi izvairīties no atbildības.

Panāktā vienošanās paredz, ka katram smagi cietušajam tiktu izmaksāts atbalsts 75 000 eiro apjomā,

cietušajiem, kuru guvuši vidēji smagas traumas - 20 000 līdz 35 000 eiro, savukārt viegli cietušajiem tiktu izmaksāts atbalsts 5000 eiro apmērā.

Fiziski cietušo personu traumu smaguma pakāpe noteikta, ņemot vērā Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra slēdzienus Zolitūdes traģēdijas krimināllietā.

"Maxima Latvija" vadītājs Andris Vilcmeiers par panākto vienošanos norāda, ka Zolitūde bija nebijuša mēroga traģēdija Latvijā un nevienam nav pieredzes, kā risināt šādus gadījumus, tai skaitā arī ne "Maxima Latvija".

"Esam pateicīgi cietušo pārstāvjiem par konstruktīvo dialogu un ieguldīto darbu, lai meklētu risinājumu atbalsta sniegšanai fiziski cietušajiem. Pārrunu rezultātā esam nonākuši pie risinājuma atbalsta sniegšanai traģēdijā fiziski cietušajiem, kas ir guvis atbalstu biedrības "Zolitūde 21.11" valdē," uzsver Vilcmeiers.

Atteikties no mantiskās prasības

Vienošanos parakstot, cietušais atteikties no prasības pret “Maxima” civilprocesos, kā arī no mantiskās prasības pret "Maxima" kriminālprocesā.

“Uzskatām par katra cietušā privātu lietu piekrist “Maxima” piedāvājumam vai nepiekrist, turpināt tiesāties civiltiesiskajā kārtā vai neturpināt. Kas attiecās uz kriminālprocesu (..), viņi var atstāt savas prasības, kas ir konkrētos ciparos, tādā pašā apmērā, jo krimināllietas ietvaros ir apsūdzētas deviņas fiziskas personas un piecas juridiskās, tāpēc prasības apjoms varētu izpausties uz pārējiem uzņēmumiem,” norādīja biedrības “Zolitūde 21.11.” vadītāja Regīna Ločmele-Luņova.

Viņasprāt, panāktā vienošanās ir apliecinājums tam, ka uzņēmums pilda savu iepriekš pausto apņemšanos par atbalsta sniegšanu cietušajiem, kuri traģēdijā guvuši fiziskas traumas. 

Daži cietušie esot vienošanos jau parakstījuši, bet ir arī tādi, kas principiāli nepiekrīt vienoties pirms tiesas sprieduma.

Pagājušā gada nogalē sarunu process ar cietušo pārstāvjiem noslēdzās ar lēmumu par atbalstu 100 000 eiro apjomā katrai bojāgājušā ģimenei, un uz šo brīdi vienošanās ir noslēgtas ar lielāko daļu ģimeņu. Kopumā no uzņēmuma puses šim procesam ir novirzīti aptuveni pieci miljoni eiro, atgādina "Maxima Latvija".

Uzņēmumā atzīmē, ka tas uzreiz pēc traģēdijas piešķīra finansiālu atbalstu vairāk nekā divu miljonu eiro apjomā cietušo tuviniekiem, kā arī cietušo ārstēšanai, kuri bija guvuši fiziskas traumas.

Domstarpības ar advokātu

Īsi pirms "Maxima Latvija" preses paziņojuma izsūtīšanas tiesās traģēdijā cietušo intereses pārstāvošais advokāts Aldis Gobzems gan teica, ka viņam par šādu vienošanos nekas nav zināms.

Gobzems ieskatā "Maxima Latvija" meklē veidus, kā samazināt iepriekš apspriestās kompensācijas traģēdijā cietušajiem. "Izlīgums nevar tikt uzskatīts par pilnīgu, un katrā gadījumā šis jautājums nav saskaņots mūsu izlīguma sarunu ietvaros. Faktiski tas ir veids, kādā tiek pārkāpta mūsu iepriekš noslēgtā vienošanās un "Maxima Latvija" cenšas samaksāt nepilnīgu kompensāciju.

Šādi "Maxima Latvija" cenšas nopelnīt, samazinot izmaksājamo kompensāciju apmērus, " uzskata advokāts.

Viņš arī norādīja, ka iepriekš panāktā vienošanās paredzēja, ka ar otru sarunas pusi ir jāvienojas par izmaksājamo kompensāciju apmēriem. Šajā gadījumā tas nav darīts.

Tāpat Gobzems uzskata, ka lielveikals izvairās maksāt likumā noteiktos sešus procentus gadā kā sava veida kavējuma naudu.

Advokāts gan pieļāva, ka kāds no viņa klientiem, iespējams, piekritīs "Maxima Latvija" piedāvātajai kompensācijai, taču viņam nav zināms, vai kāds no cietušajiem jau ir noslēdzis šādu jaunu vienošanos.

Ņemot vērā iepriekšminēto, šobrīd neesot sasniegti visi priekšnoteikumi tam, lai advokāts klientu interesēs atsauktu iepriekš iesniegtās civilprasības pret "Maxima Latvija", līdz ar to tiesvedības turpināsies, apliecināja Gobzems.

Pērn "Maxima Latvija" un uzņēmums "Tineo" vienojās ar Zolitūdes traģēdijā cietušo pārstāvjiem par katru bojāgājušo ģimenes locekli izmaksāt 100 000 eiro kompensāciju. Gobzems šodien apliecināja, ka šobrīd šādu kompensāciju saņēmusi tikai daļa no tām personām, kuras traģēdijā zaudējušas tuviniekus.

Cietušo biedrības vadītājas un Gobzema teiktajā netrūka pretrunu, tostarp – par to, vai tiešām visi Gobzema klienti nav apmierināti ar panākto vienošanos.

Jau vēstīts, ka, sabrūkot veikalam Zolitūdē, 2013.gada 21.novembrī dzīvību zaudēja 54 cilvēki, tostarp trīs glābēji. Desmitiem cilvēku tika ievainoti.

Prokuratūra Latvijā par "Maxima" sabrukšanā cietušajiem atzinusi 263 personas. Taču saskaņā ar biedrības “Zolitūde 21.11.” vadītājas Regīnas Ločmeles-Luņovas teikto

par fiziski cietušajiem, kam tagad tirgotājs gatavs izmaksāt kompensāciju, noteiktas 35 personas.

Šajā sarakstā gan neietilpst tie, kas traģēdijā guvušu nenozīmīgas traumas, morāli cietušie un vēl daži, kas dažādu iemeslu dēļ kriminālprocesā nav atzīti par cietušajiem. Nākamais biedrības solis būšot panākt vienošanos par finansiāla atbalsta izmaksu arī šiem cilvēkiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti