Dienas notikumu apskats

Nīderlande oficiāli atsauc vēstnieku no Turcijas

Dienas notikumu apskats

Partijas pašvaldību vēlēšanu izdevumos nav norādījušas vairāk nekā 80 000 eiro

Zolitūdes tiesā asas debates par metāla kopņu detalizācijas plānu

Zolitūdes tiesā asas debates par metāla kopņu detalizācijas plānu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā pēc trīs nedēļu pārtraukuma, tiesā turpinot uzklausīt pēdējo no desmit neatkarīgajiem ekspertiem Arti Dzirkali, asākā vārdu apmaiņa izvērtās jautājumā par jumta metāla kopņu detalizācijas plānu. Argumentu, ka kopnes ražojuši un montējuši nesertificēti speciālisti, tiesvedībā līdz šim izcēluši apsūdzēto advokāti. Dzirkalis tam nepiekrīt – detalizācija veikta atbilstoši tā laika likuma prasībām. Tā kā jautājumu bija ļoti daudz, eksperta nopratināšanu neizdevās noslēgt.

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā tiesa otrdien, 6.februārī, turpināja uzklausīt ekspertu Arti Dzirkali, kas pirmstiesas izmeklēšanā vērtēja sagruvušā lielveikala būvniecības dokumentu atbilstību likuma prasībām. Lielākā daļa otrdien uzdoto jautājumu bija saistīti ar jumta kopņu montāžas detalizācijas plānu.

Iepriekš apsūdzēto puse vairākkārt norādījusi, ka par to atbildība jāuzņemas SIA „Vikom Industry”, kas kopnes arī ražoja un montēja, bet nesēž uz apsūdzēto sola. Tam nepiekrīt eksperts Dzirkalis, paužot, ka atbildīgs bijis būvinženieris Ivars Sergets, ar kuru detalizācija bija jāsaskaņo un kurš neesot iedziļinājies šajā jautājumā.

“Viņiem nav tiesības uztaisīt kaut ko savādāku, kā Sergeta kungs ir ieprojektējis. Viņiem nav jāpārrēķina. Protams, zinot visu to, kā Latvijā viss tas notiek, ja mēs paskatāmies no viedokļa, kāda ir būvniecības problemātika mūsu valstī, tad normāli būvuzņēmēji un normāli biroji paši jau iet dziļumā un taisa tās detalizācijas.

Kopnes ir tieši tādas, kādas tās ir tajā pēdējā izmaiņu lapā,” norādīja Dzirkalis.

Pretējus atzinumus iepriekš tiesā pauda ekspertu grupas vadītājs Aigars Ūdris. Viņš norādīja, ka trūkst vitāli svarīga rasējuma, kā montējamas jumta metāla sijas. Bez tā būvniecība, viņaprāt, nedrīkstēja notikt.

Advokāts Artūrs Zvejsalnieks, kas kriminālprocesā aizstāv būvinženieri Sergetu, aizvien uzstāj, ka atbildība jāuzņemas „Vikom Industry”. Kopnes esot montējuši šī uzņēmuma nesertificēti speciālisti, un uzņēmums nemaz neesot bijis Būvkomersantu reģistrā.

Savukārt Dzirkalis uzsvēra, ka tā laika likumdošana to esot pieļāvusi. Turklāt viņš norādīja – lai gan viena sertificēta speciālista paraksts uz nodošanas akta atzīts par viltotu, konstrukciju noturību tas neesot ietekmējis un kopējo situāciju nemainot.

Sergeta advokāts tomēr uzstāja uz „Vikom” un būvdarbu vadītāja Staņislava Kumpiņa atbildību, norādot, ka atsevišķi paraksti būvdarbu žurnālā bija viltoti un tas ticis pierādīts pirms vairākiem gadiem. “Cilvēks uzskata, ka pa būvlaukumu var staigāt un viltot parakstus, tā ir normāla situācija un tam nav nekādas nozīmes, nu. Pati doma, ka var šādā veidā montēt, viltojot parakstus un nesertificēti speciālisti, nu, tā ir absurda. Ļoti dīvains šāds viedoklis, es to savādāk nevaru nosaukt,” sacīja Zvejsalnieks.

Sergets Latvijas Radio teica, ka viņam Dzirkaļa viedoklis neinteresē un ar saviem izteikumiem eksperts vien maldinot sabiedrību.

Tikmēr prokurors Agris Skradailis par otrdienas tiesas sēdi izteicies lakoniski – eksperts apstiprinot pirmstiesas izmeklēšanā secināto. “Eksperts ir izteicis savu viedokli, ņemot tā laika likumdošanu, cik tā daudz noteica, cik atrunāja katra būvprocesa dalībnieka atbildību, pienākumus. Tas, ka aizstāvības puse mēģina izmantot jebkuru iespēju, jebkuru varbūt neprecizitāti eksperta sniegtajās atbildēs, tas redzams –

tik tiešām notiek šī tā saucamā deķa vilkšana katram uz savu pusi,” pauda prokurors.

Izvaicāt Dzirkali tiesa turpinās trešdien, 7.februārī.

KONTEKSTS:

 Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšanā pašlaik uz tiesu tiek saukti eksperti, kas izmeklētāju uzdevumā veica ekspertīzes, lai noteiktu lielveikala sabrukšanas cēloņus. Viens no ekspertiem tiesā norādīja – pārslodze bija tāda, ka jumts jebkurā gadījumā būtu iegruvis.

Lai skatītu apjomīgo lietu par Zolitūdes traģēdiju, kurā zem veikala "Maxima" iegruvušā jumta dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl desmitiem tika ievainoti, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015.gada 8.decembrī. Sākotnēji tiesā skatīti procesuāli jautājumi, bet pēc vairākiem mēnešiem sākta cietušo un liecinieku nopratināšana.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti