Panorāma

Bedru labotāji strādā arī putenī

Panorāma

Pārkāpumi dzīvnieku līķu uzglabāšanā

Tiesa vēl nelemj par papildu ekspertīzēm

Zolitūdes lietā tiesa vēl nelemj par papildu ekspertīzēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

To, vai Zolitūdes sagruvušā veikala “Maxima” virsbetona plāksnēm veiks atkārtotas ekspertīzes, tiesa paziņos vien nākamnedēļ. Atkārtotas ekspertīzes pieprasa vairāki apsūdzētie. Tikmēr gan prokuratūra, gan cietušie tiesu lūdz lietu neaizkavēt. Neesot arī skaidrs, kādu tieši ekspertīzi apsūdzētie vēlas veikt.

Vairāki apsūdzētie trešdien, 13. februārī, skaidroja izteikto lūgumu veikt sagruvušā veikala virsbetona plākšņu atkārtotu ekspertīzi. Pirmstiesas izmeklēšanā veiktie aprēķini neesot korekti un neatspoguļo reālo betona izmēru. Turklāt betona plākšņu neatbilstība īpaši uzsvērta nesen grozītajās apsūdzībās, nevis izmeklēšanas pašā sākumā.

“Līdz 2018. gada 5. decembrim apsūdzībā šī punkta, ka būtu pārsniegtas prasības virsbetona biezumā, vispār nebija. Līdz ar to līdz 5. decembrim mēs šo jautājumu nemaz neaizstāvējām. Tad tika sagrozītas apsūdzības,” skaidro apsūdzētā Staņislava Kumpiņa aizstāvis Raivis Grīnbergs. Turklāt pēc ekspertu atkārtotas izvaicāšanas tapis skaidrs, ka aprēķinus varot veikt arī citādāk.

Atkārtotu analīzi gan kategoriski neatbalsta valsts apsūdzības uzturētāji. Desmit neatkarīgo ekspertu aprēķinu rezultāti lasāmi lietas materiālos. “Nav jau īsti saprotams, kādu tieši ekspertīzi aizstāvība piesaka. Nav saprotams, kāpēc tikai diviem ekspertiem. Tas ir viņu viedoklis, ka tas varētu būt kaut kas jauns,” norāda prokurors Agris Skradailis. Šie apstākļi esot bijuši zināmi pirms vairākiem gadiem, kad visiem izsniedza lietas materiālus.

Pret atkārtotām ekspertīzēm iebilst arī cietušie, kas uzskata, ka tas paildzinātu jau tā garo un smago tiesvedību.

“Tā ir kārtējā lietas novilcināšana. Bija jau veiktas ekspertīzes kriminālprocesā, visaptveroši jautājumi uzdoti. Tajā skaitā jautājumi pieskārās tai tēmai, ko aizstāvība minēja šodien,” norāda cietušo advokāte Jevgenija Tverjanoviča-Bore.

Viņa gan piemin risku, ka šāda lūguma noraidīšanu apsūdzētie varētu saukt par procesuāla rakstura pārkāpumu, tomēr arī viņa sliecas piekrist viedoklim, ka šāds lūgums ir nepamatots. Vai papildu ekspertīzes nozīmēs vai tieši otrādi – lietas izmeklēšanu noslēgs, to tiesa paziņos nākamnedēļ.

KONTEKSTS:

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā tiesa pērn 31. oktobrī beidza uzklausīt pēdējo divu apsūdzēto liecības. Kopumā deviņu apsūdzēto nopratināšana aizņēma divarpus nedēļas. Visi apsūdzētie turpina noliegt savu vainu.

Lai skatītu apjomīgo lietu par Zolitūdes traģēdiju, kurā zem veikala "Maxima" iegruvušā jumta dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl desmitiem tika ievainoti, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada 8. decembrī. Sākotnēji tiesā skatīti procesuāli jautājumi, bet pēc vairākiem mēnešiem sākta cietušo un liecinieku nopratināšana.

Prokuratūra uzrādījusi apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonu pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu kopumā deviņiem cilvēkiem. Pieciem no viņiem prokuratūra izvirzījusi apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas. Šīs apsūdzības uzrādītas būvinženierim Ivaram Sergetam, ēkas projekta būvekspertīzes veicējam Andrim Gulbim, būvuzraugam Mārtiņam Draudiņam, lielveikala projekta autoram arhitektam Andrim Kalinkam un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājam Staņislavam Kumpiņam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti