Panorāma

Atskaitās par e-veselības ieviešanu

Panorāma

Panorāma

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā liecina M. Draudiņš

Zolitūdes lietā liecina būvuzraugs Draudiņš: apsūdzības sauc par nepamatotām

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā apsūdzētās personas turpina pilnībā noliegt savu vainu. Trešdien, 24.oktobrī,  tiesā liecināja ēkas būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, kurš līdzīgi kā citi apsūdzētie pauda, ka viņam inkriminēti noziegumi par darbiem, kas nav viņa atbildība. Valsts apsūdzības uzturētāji par apsūdzēto vainu gan nešaubās.   

ĪSUMĀ:

  • Apsūdzētais būvuzraugs Draudiņš vienīgais piekrita liecināt mutiski un atbildēt uz jautājumiem.
  • Draudiņš uzskata, ka apsūdzības viņam izvirzītas nepamatoti.
  • Draudiņš: Būvuzraugs neatbild par kopņu ražošanas procesu, pārbauda ēkas atbilstību projektam.
  • Prokuroru viedoklis sniegtās liecības neietekmē.

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā tiesa turpināja uzklausīt apsūdzēto liecības. Šī procesa daļa šobrīd rit samērā raiti. Līdz šim vārds dots četriem no kopumā deviņiem apsūdzētajiem.

Trešdien tiesā liecināja ēkas būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš. Viņam izvirzītas apsūdzības par nolaidīgu darba pienākumu pildīšanu, kā rezultātā viņš parakstījis dokumentu par būves gatavību ekspluatācijai, vienlaikus nepievēršot uzmanību metāla kopņu spraugām.

Draudiņš pagaidām ir vienīgais no apsūdzēto sola, kas bija gatavs liecināt mutvārdu procesā, nevis lasīt no lapas. Tāpat viņš vienīgais piekrita atbildēt uz procesa dalībnieku jautājumiem.

Bet ar žurnālistiem gan viņš runāt nevēlējās. Komentārus atteica arī Draudiņa advokāte Guna Varslavāne.

Tiesā Draudiņa liecības aizņēma nepilnu stundu. To galvenā doma, ka apsūdzība viņam izvirzīta nepamatoti un savu vainu viņš pilnībā noliedz.

Atlikušo dienas daļu viņam nācās atbildēt uz desmitiem jautājumu. Prokurori uzskata, ka Draudiņš kā būvuzraugs nav guvis pārliecību par ēkas konstrukciju atbilstību būvniecības prasībām un citiem standartiem.

 “Man nav ne tiesības, ne pienākums pārbaudīt projekta atbilstību spēkā esošajiem būvnormatīviem. Nekur būvniecības likumdošanā nav atrunāta konkrēta procedūra, kas tieši jeb kādā veidā šī konkrētā procedūra būtu veicama. (..) Tāpēc man kā sertificētam būvinženierim nav skaidrs apsūdzībā norādītais, ka, vieglprātīgi paļaujoties, nepārbaudīju konkrētus parametrus,” tiesā klāstīja Draudiņš.

Tiesā līdz šim noskaidrots, ka ēka sagruva neatbilstošu jumta kopņu savienojumu dēļ. Apsūdzētā būvinženiera Ivara Sergeta aizstāvis neskaitāmās tiesas sēdēs norādījis, ka metāla kopnes ražoja un montēja apakšuzņēmējs “Vikom Industry”, kas, parakstot dokumentus, arī uzņēmies atbildību par kopņu kvalitāti un to izturību. Līdzīgus pārmetumus “Vikom” trešdien pauda Draudiņš. Bet apakšuzņēmēji uz apsūdzēto sola nesēž.

“Būvuzraugs nevar atbildēt par ražošanas procesu, kas notiek rūpnīcā. Būvuzraugs pārliecinās par gatavās, samontētās ēkas atbilstību projektam,” tiesā skaidroja Draudiņš.

Ēkas pieņemšana veikta ļoti skrupulozi. Trīs stundas apskatītas telpas, teritorija un jumts. Līdz ar to Draudiņš uzskata, ka apsūdzības viņam izvirzītas nepamatoti. 

Tikmēr prokurori norādīja, ka līdz pat tiesu debatēm izvairīšoties no detalizētu komentāru sniegšanas, vien atklāja, ka viņu viedokli šodien sniegtās liecības neietekmē.

“Tā ir viņa aizstāvības pozīcija. Savu viedokli mēs esam izteikuši lēmumā par personas saukšanu pie kriminālatbildības,” sacīja prokurors Agris Skradailis.

Ceturtdien tiesa plāno pielikt punktu Draudiņa liecībām. Kā nākamajai jāliecina bijušajai Rīgas pilsētas būvvaldes Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Trejai. Tiesa, viņa izmantos iespēju neliecināt, tāpēc sagaidāms, ka rīt prokurori tiesu lūgs skaļi nolasīt pirmstiesas izmeklēšanas laikā sniegtās liecības.  

KONTEKSTS:

Lai skatītu apjomīgo lietu par Zolitūdes traģēdiju, kurā zem veikala "Maxima" iegruvušā jumta dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl desmitiem tika ievainoti, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015.gada 8.decembrī. Sākotnēji tiesā skatīti procesuāli jautājumi, bet pēc vairākiem mēnešiem sākta cietušo un liecinieku nopratināšana.

Prokuratūra uzrādījusi apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonu pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu kopumā deviņiem cilvēkiem. Pieciem no viņiem prokuratūra izvirzījusi apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas. Šīs apsūdzības uzrādītas būvinženierim Ivaram Sergetam, ēkas projekta būvekspertīzes veicējam Andrim Gulbim, būvuzraugam Mārtiņam Draudiņam, lielveikala projekta autoram arhitektam Andrim Kalinkam un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājam Staņislavam Kumpiņam.

Iepriekš neviens no deviņiem apsūdzētajiem savu vainu neatzina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti